w , ,

Tradycyjna edukacja a metoda Montessori – Podstawowe różnice

Jedną z wielkich debat w edukacji jest debata między edukacją Montessori a edukacją tradycyjną.

Jak pedagogika Montessori i tradycyjne metody porównują się pod względem nauczania?

Metoda Montessori to progresywna metoda edukacyjna oparta na zasadach dr Marii Montessori. Jest to podejście skoncentrowane na dziecku, które kładzie nacisk na niezależność, wolność w granicach i szacunek dla naturalnego rozwoju psychicznego dziecka.

Z kolei edukacja tradycyjna to podejście do nauczania dzieci, w którym nauczyciele są postrzegani jako eksperci przekazujący wiedzę uczniom, którzy są postrzegani jako jednowymiarowe nośniki treści.

W tym artykule porównamy metody Montessori i tradycyjne pod względem nauczania i zobaczymy, czym różnią się od siebie pod względem kluczowych cech.

Czym jest edukacja tradycyjna?

Tradycyjna edukacja to proces nauczania i uczenia się w klasie. Uczniowie są uczeni przez nauczyciela i muszą przestrzegać wytycznych szkoły. Głównym celem tradycyjnej edukacji jest nauczanie uczniów różnych przedmiotów, takich jak matematyka, nauki ścisłe, historia, geografia itp.

Pierwszy formalny system tradycyjnej edukacji został opracowany w Prusach przez Johanna Heinricha Pestalozziego w 1798 roku. W swoim systemie kładł nacisk na uczenie się przez doświadczenie i wykorzystywał zabawę jako ważną część procesu edukacyjnego. Jego metody zostały później przyjęte przez amerykańskich pedagogów, takich jak Horace Mann, uważanych za pionierów w amerykańskich systemach szkół publicznych.

Czym jest edukacja Montessori?

Edukacja metodą Montessori to sposób nauczania, która koncentruje się na wczesnych latach życia dziecka oraz kładzie nacisk na niezależność, wolność i rozwój samodyscypliny. Edukacja metodą Montessori została opracowana przez włoską lekarkę i pedagog Marię Montessori na początku XX wieku. Zauważyła, że dzieci były bardziej zaangażowane i zainteresowane nauką, kiedy miały okazję odkrywać i pracować w swoim naturalnym środowisku.

Nauczyciel Montessori jest zwykle ekspertem w zakresie rozwoju dziecka, psychologii i edukacji. Ma też duże doświadczenie w nauczaniu lub szkoleniu dorosłych pracujących z dziećmi. Klasy w szkole Montessori są zwykle ustawione na planie otwartym ze stołami, krzesłami, blokami, matami, komodami, półkami itp. Nauczyciel będzie odgrywał centralną rolę, w której może przez cały czas obserwować dzieci i upewnić się, że podążają za nimi.

Metoda Montessori opiera się na założeniu, że można stworzyć środowisko wspierające wyjątkowe potrzeby, zainteresowania i zdolności dziecka. Kładzie nacisk na praktyczną naukę poprzez praktyczne czynności życiowe, takie jak gotowanie lub ogrodnictwo. W nauczaniu metodą Montessori w czasie pracy pozostawiamy dziecku swobodę wyboru.

Celem edukacji Montessori jest rozwój dzieci, które są niezależnymi myślicielami z silnym poczuciem samodyscypliny.

Metoda Montessori opiera się na trzech zasadach:

  • Dzieci najlepiej uczą się poprzez samodzielną aktywność
  • Nauka powinna być praktyczna
  • Dzieci rozwijają się we własnym tempie

Nauka metodą Montessori

Metoda Montessori była krytykowana za brak socjalizacji, ale posiada także wiele zalet. Dzięki metodzie Montessori dzieci uczą się samodzielności. Dzieci Montessori mają więcej czasu na odkrywanie, naukę poprzez zmysły i rozwijanie pewności siebie. Otrzymują również większą odpowiedzialność w młodym wieku i są zachęcani do kreatywnego myślenia.

Nauka metodą Marii Montessori koncentruje się na indywidualnych potrzebach i zainteresowaniach dziecka oraz kładzie nacisk na niezależność, wolność, inicjatywę własną i odpowiedzialność społeczną.

Takie podejście do nauki opiera się na przekonaniu, że dzieci są z natury ciekawskie i chętne do nauki, jeśli tylko mają taką możliwość. Metoda Montessori składa się z sześciu podstawowych zasad:

  1. Uczenie się na podstawie doświadczeń życiowych.
  2. Samodzielna działalność.
  3. Swobodny ruch.
  4. Nauka wielozmysłowa.
  5. Edukacja zindywidualizowana.
  6. Współpraca z innymi

Korzyści nauki dzięki metodzie Montessori

Pedagogika Marii Montessori to podejście edukacyjne skoncentrowane na dziecku, które koncentruje się na rozwoju dziecka. Metoda Montessori pozwala dzieciom poznawać otoczenie i uczyć się poprzez zabawę, która okazała się skuteczniejsza niż tradycyjne metody edukacji. Wybierając metodę Montessori skupia się na każde dziecko z osobna, co czyni ją doskonałym sposobem promowania poczucia własnej wartości i pewności siebie u wszystkich dzieci.

Dzięki metodzie Marii Montessori dzieci mogą uczy się we własnym tempie, co oznacza, że jest mniej prawdopodobne, że będą sfrustrowane lub znudzone nauką, ponieważ zawsze robią postępy we własnym tempie. Jest to tzw. zasada własnego działania. Maria Montessori w swojej metodzie promowała umiejętności społeczne i współpracę poprzez umożliwienie dzieciom wspólnej pracy w małych grupach.

4 wskazówki dotyczących wyboru przedszkola Montessori

Wybór przedszkola działającego wg. pedagogiki Marii Montessori dla Twojego dziecka to poważna decyzja. Przeczytaj te pięć wskazówek, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję:

  1. Zbadaj filozofię przedszkola
  2. Zapytaj o kadrę pracującą w przedszkolu
  3. Spójrz na stosunek liczby nauczycieli do dzieci
  4. Sprawdź jak wyglądają sale i otoczenie przedszkola

Prywatne przedszkole Bambini
ul. Mazowiecka 6
60-617 Poznań
tel. 61 841 11 46
https://www.bambini.com.pl/

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

    • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
    • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
    • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
    • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
    • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Odpieluchowanie w centrum chaosu, czyli stos złotych zasad, które złamałam

    Moje dziecko ma depresję – co teraz?