w ,

TRZECI MIESIĄC CIĄŻY BLIŹNIACZEJ

Niestety mój trzeci miesiąc ciąży niewiele się różnił od drugiego, wszystkie dolegliwości pozostały aktualne, i właściwie ostatecznie oba te miesiące nieco zlały się w całość.

Pierwszy trymestr mnie zdecydowanie nie rozpieszczał i z lekkim utęsknieniem czekałam na rozpoczęcie drugiego, który według podań ludowych i książek naukowych miał przenieść mnie do ciążowego eldorado. Tymczasem jednak przede mną była cała przeprawa przez ostatni miesiąc pierwszego trymestru i starałam się jakoś nie zwariować…

Do mojej listy skarg i wniosków mogłabym jeszcze dorzucić ból kości ogonowej po siedzeniu dłuższym niż 15-20 minut w jednej pozycji. Zdecydowanie na wszelkiego rodzaju bóle kręgosłupa polecane jest w ciąży spokojne, relaksacyjne pływanie, wizyta u dobrego rehabilitanta lub osteopaty, akupunktura.

Więcej „atrakcji” trzeciego miesiąca niestety nie pamiętam, może te mniej przyjemne doświadczenia podświadomie chcę już usunąć z pamięci… Pamiętam tylko, że bywały dni, gdy nawet nie wychodziłam z pidżamy, a z łóżka tylko na jedzenie i do toalety. Był też cały tydzień, gdy nie wyszłam nawet na chwilkę na zewnątrz – nie miałam siły, o chęciach nawet nie wspominając, a pozycja pionowa dłużej niż 10-15 minut była prawie niemożliwa do wykonania bez biegu przez przeszkody do toalety.

Pamiętam również, że wtedy zaczęłam zauważać u siebie pierwsze objawy meteopaty, wcześniej, przed ciążą tylko czasami odczuwałam senność podczas spadku ciśnienia, ale nic poza tym. Teraz jednak przy niskim ciśnieniu i brzydkiej pogodzie wszystkie moje mdłości, nudności, wymioty i osłabienie nasilało się ze zdwojoną siłą.

O czym należy pamiętać w 3 miesiącu ciąży?

O wykonaniu wszystkich zalecanych przez lekarza badań (m.in. na tarczycę, której wyniki w ciąży mnogiej dosyć często balansują na krawędzi), o zbilansowanej diecie, dużej ilości wypijanej wody, o suplementach dla kobiet w ciąży. A przede wszystkim – o relaksie zarówno fizycznym jak i psychicznym.

Podobne artykuły:

CZWARTY MIESIĄC CIĄŻY BLIŹNIACZEJ

5 NAJLEPSZYCH GADŻETÓW DLA KOBIET W CIĄŻY

OMG! URODZĘ BLIŹNIĘTA!


 • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej.
 • Na fan page’u na facebook’u dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
 • Zapraszamy również do zapisania się na nasz newsletter.
 • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami bliźniaków i wieloraczków? Zapraszamy na forum!
 • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
 • W jakiejkolwiek innej sprawie – pisz również! Jesteśmy tu po to by porozmawiać, czasami ponarzekać, ale najczęściej się wspólnie pośmiać.
 • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  DRUGI MIESIĄC CIĄŻY BLIŹNIACZEJ – PIERWSZE DOLEGLIWOŚCI CIĄŻOWE

  CZWARTY MIESIĄC CIĄŻY BLIŹNIACZEJ