w

Urlop macierzyński po poronieniu – jak z niego skorzystać?

Po utracie dziecka kobiecie przysługują określone prawa. Jednym z nich jest urlop macierzyński po poronieniu. Aby można było z niego skorzystać, konieczne jest jednak ustalenie płci dziecka poronionego. Badania DNA pozwolą zidentyfikować płeć malucha, nawet w sytuacji, gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży.

Urlop macierzyński po poronieniu – jakie prawa przysługują matce po utracie dziecka?

Jednym z praw, które przysługują, jest skrócony urlop macierzyński po poronieniu. Urlop ten jest w 100% płatny i trwa 8 tygodni (56 dni kalendarzowych). Przysługuje on każdej kobiecie, która jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę. Czas ten warto przeznaczyć na odzyskanie równowagi psychicznej i fizycznej po utracie dziecka, a także wykonanie specjalistycznych badań, które pomogą przygotować się lepiej do kolejnej ciąży.

Urlop macierzyński po poronieniu – jak z niego skorzystać?

Skorzystanie ze skróconego urlopu macierzyńskiego po poronieniu jest możliwe tylko po okazaniu aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Stosowny dokument odbiera się  w Urzędzie Stanu Cywilnego, podczas rejestracji nienarodzonego dziecka. Aby móc uzyskać wymagany akt i skorzystać z prawa do urlopu po poronieniu, pacjentka musi znać płeć nienarodzonego dziecka.

Ustalenie płci dziecka poronionego – na czym polega?

Gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży (przed 16 tygodniem), rzadko kiedy udaje się określić płeć tradycyjnymi metodami. Ponieważ u dziecka nie wykształciły się jeszcze narządy rozrodcze, lekarz może nie być w stanie określić płci nienarodzonego dziecka organoleptycznie. W takiej sytuacji jedynym  sposobem, by określić płeć malucha i uzyskać kartę martwego urodzenia są badania genetyczne.

Badania płci po poronieniu można wykonać nawet na bardzo wczesnym etapie ciąży, niezależnie od tego, czy do poronienia doszło w domu, czy w szpitalu. Próbkę do badań DNA stanowią tkanki z poronienia – fragmenty przypępowinowe łożyska, kawałki pępowiny lub kosmówka. Przed wysłaniem do laboratorium  materiał biologiczny powinien zostać należycie zabezpieczony przez personel szpitala (np. w formie parafinowych bloczków), wyniki są dostępne w przeciągu kilku dni roboczych.

Ustalenie płci dziecka poronionego – dlaczego to takie ważne, by szybko określić płeć?

Ustalenie płci dziecka poronionego jest kluczowe, by móc skorzystać ze wszystkich praw rodziców po poronieniu. W przypadku urlopu po poronieniu dni urlopowe są naliczane od dnia poronienia, im szybciej więc zostanie określona płeć, tym szybciej będzie można dopełnić wszystkich formalności i wykorzystać ten czas.

Badanie genetyczne w celu określenia płci nienarodzonego dziecka pozwala skorzystać z dodatkowych przywilejów, takich jak prawo do zasiłku pogrzebowego (w wysokości 4000 złotych) oraz prawo do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Umożliwia także szybkie poznanie przyczyny poronienia i właściwe przygotowanie się do kolejnych starań o dziecko.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

_________________________________________________________________________________________

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Jak ubrać chłopca do chrztu, czyli moda kościelna w praktyce

    Skandynawskie wychowanie dzieci – sytuacje kryzysowe i stawianie dzieciom wymagań #4