w ,

Urządzanie pokoju dziecięcego – kolorowe i radosne aranżacje pokojów dla maluchów

Pokój dziecięcy podlega najczęstszym przeobrażeniom pośród wszystkich pomieszczeń w naszym domu. Wraz z wiekiem dziecko potrzebuje innej przestrzeni, odpowiedniej dla jego prawidłowego rozwoju, ponieważ każdy jego etap ma swoją specyfikę. Proponuje się sprawdzone pomysły na urządzenie wnętrza dla najmłodszych.

Wspólny czy samodzielny?

Dla odpowiedniego rozwoju malucha nie zawsze jest potrzebny osobny pokój np. niemowlak może spać w swoim łóżeczku ustawionym w sypialni rodziców przez pierwsze lata życia. Jednak wraz z wiekiem narasta potrzeba przestrzeni oraz samodzielności. Należy zatem myśleć na zapas. Często rodzice kierują się mylnym przekonaniem, że jak dziecko jest małe, to i jego pokój taki powinien być.

Wielkość pokoju i przestrzeń

źródło: https://www.boredpanda.com/creative-kids-room-ideas/

Pokój dziecka bardzo szybko staje się wielofunkcyjnym pomieszczeniem. Zatem albo pokój powinien być większy, albo musimy być przygotowani do częstych zmian w jego urządzaniu i aranżacji. Może okazać się, że inny, większy pokój przejmie z czasem rolę pokoju dziecięcego. Ciekawe rozwiązanie można zastosować w dwóch małych pokojach rodzeństwa. Kiedy są one obok siebie można np. zrezygnować z ściany dzielącej je na korzyść przestrzeni. Wspólny pokój jest bardzo wskazany dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Przestrzeń przeznaczona do zabawy będzie wspólna, a łóżeczka można rozstawić na dwóch krańcach pokoju, by zapewnić odrobinę intymności. W tym przypadku warto ograniczać meble do najpotrzebniejszych segmentów, wtedy łatwiej będzie utrzymać porządek w pokoju, a dzieciom w wieku szkolnym ułatwi to skupienie się na nauce.

W każdym etapie rozwojowym u dziecka ważne są zmiany w ustawieniu sprzętów. Najpierw kiedy łóżeczko maluszka, zmieniamy na większe łóżko – co działa pobudzająco na jego rozwój. Mobilność mebli jest szczególnie ważna, kiedy dziecko w wieku przedszkolnym potrzebuje więcej przestrzeni do zabawy na podłodze, a w wieku szkolnym do przyjmowania wizyt rówieśników lub do rozwoju swoich zainteresowań.

Jakie kolory wpłyną na prawidłowy rozwój dziecka?

źródło: http://www.home-designing.com/2010/06/23-beautiful-childrens-rooms

Nie tylko kolor, ale również wzory wpływają na rozwój dziecka. Dlatego też aranżacja koniecznie musi być urozmaicona. Pokój niemowlaka najlepiej, aby był urządzony w jasnych, pastelowych kolorach zestawianych z bielą. Niemowlak najwięcej czasu przebywa w łóżeczku, dlatego najlepiej, aby sufit nie był białą plamą. Ciekawie było by, gdyby znajdowały się na nim obłoczki lub bajkowe postacie. Kolorystyka zastosowana w pokoju starszego dziecka nie może być monotonna. Starajmy się zróżnicować kolorystykę ścian i sprzętów. Do pokoju przedszkolaka i ucznia można wprowadzić mocniejsze kolory, które pobudzą jego wyobraźnię. W kąciku do nauki pozostawmy raczej na spokojniejsze barwy.

Z kolei nastolatkowi pozwól wybrać kolory swojego pokoju samodzielnie. Nie walczmy z jego upodobaniami np. granatowymi czy czarnymi ścianami. Te można spokojnie zestawić z innymi, jaśniejszymi dodatkami i meblami.

Artykuł stworzony przy współpracy z pracownią Ejsmont.
www.ejsmont.pl
Galeria projektów wnętrz


 

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Krótka recepta na piękno + KONKURS!

    Matka Polka karmicielka