in ,

Bliźnięta – na czym polega ich niezwykłość?

Bliźnięta od zawsze wzbudzały ciekawość, zarówno naszą, jak i środowisk naukowych. Przez lata prowadzono liczne badania na bliźniakach. Naukowcy próbowali wyjaśnić niezwykłe zjawisko, jakim jest ciąża bliźniacza. Co ciekawe, jeszcze kilkadziesiąt lat temu narodziny bliźniąt należały do rzadkości. Dziś jest ich coraz więcej.

Dlaczego tak się dzieje? No i czym właściwie różni się bliźniak jednojajowy od dwujajowego?

Bliźnięta jednojajowe – jak powstają?

Bliźnięta jednojajowe przychodzą na świat w wyniku podziału jednej komórki jajowej zapłodnionej przez jeden plemnik. W życiu płodowym takie bliźniaki mogą dzielić wspólny worek owodniowy (bywa, że rozwijają się też w dwóch osobnych). Często korzystają także z jednego łożyska. Pod względem genetycznym bliźniak jednojajowy jest dokładną kopią drugiego (choć niektóre badania sugerują, że może być inaczej). Bliźnięta te są więc zawsze tej samej płci, mają ten sam kolor włosów, oczu oraz tę samą budowę ciała. Nie bez powodu o takich bliźniakach mówi się, że są przykładem naturalnych klonów. Co więcej, jeśli bliźnięta jednojajowe przebywają w tym samym otoczeniu, są wychowywane przez tych samych rodziców, to oprócz identycznego wyglądu mogą mieć też podobne pasje i zainteresowania, podobne nawyki, iloraz inteligencji, a nawet światopogląd. Mogą lubić tę samą muzykę, filmy czy potrawy. Zdarza się, że zapadają nawet na identyczne choroby (choć nie jest to regułą).

Możemy mieć też do czynienia z zupełnie odwrotną sytuacją. Zdarzają się bowiem pary bliźniąt jednojajowych, które mimo identycznego DNA są całkowicie różne. Najczęściej ma to miejsce wtedy, gdy takie bliźniaki przebywają w zupełnie innym środowisku (chodzą do osobnych szkół czy klas i otaczają się innymi ludźmi).

Bliźnięta dwujajowe – takie same, a jednak różne

Bliźnięta dwujajowe powstają wtedy, gdy podczas jajeczkowania dochodzi uwolnienia kilku komórek jajowych (jest to tzw. poliowulacja), które następnie zostają zapłodnione przez dwa różne plemniki. Bliźniaki dwujajowe rozwijają się w dwóch workach owodniowych oraz korzystają z dwóch osobnych łożysk. Pod względem genetycznym są do siebie podobne tak, jak rodzeństwo z dwóch różnych ciąż. Mogą być więc innej płci i różnić się od siebie wyglądem zewnętrznym.

Bliźnięta – dlaczego jest ich coraz więcej?

Z roku na rok bliźniąt przybywa, to fakt. Po części jest to na pewno spowodowane tym, że coraz więcej par korzysta z metod wspomaganego rozrodu, m.in. z in vitro. Jeszcze do niedawna podczas takiego zabiegu, aby zwiększyć szansę powodzenia, w macicy kobiety umieszczano nie jeden, a dwa albo nawet 3 zarodki. Wówczas automatycznie wzrastało prawdopodobieństwo cięży mnogiej. Obecnie jednak odchodzi się od tej praktyki i zachęca kobiety, aby decydowały się na transfer tylko jednego zarodka. Dlaczego? Z punktu widzenia dalszego rozwoju płodu oraz zdrowia matki jest to rozwiązanie bardziej korzystne.

Co ciekawe, szansa na bliźniaki wzrasta, gdy do zapłodnienia doszło bezpośrednio po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Jak to wytłumaczyć? Być może w ten sposób natura chce nam po prostu powiedzieć, że to ona ma ostatnie zdanie. Dostępne obecnie tabletki antykoncepcyjne mają coraz większą skuteczność. Ich zadaniem jest najczęściej zahamowanie naturalnej owulacji u kobiety. W związku z tym, gdy owulacja wreszcie się pojawi (bo kobieta przestała przyjmować tabletki), organizm stara się „skorzystać z okazji” i stworzyć jak najlepsze warunki do zapłodnienia. Pojawiają się więc podwójne albo potrójne owulacje.

Kolejną przyczyną mogą być zmiany środowiskowe. Obecnie z każdej strony jesteśmy atakowani różnymi chemikaliami. Jak wiadomo mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie Mogą np. zaburzyć gospodarkę hormonalną kobiety i wywołać u niej częstsze owulacje.

Choć bliźnięta jedno- i dwu jajowe są przedmiotem zainteresowania naukowców z całego świata, to w ich temacie wiele kwestii wciąż pozostaje niewyjaśnionych. Być może kiedyś znajdziemy na nie odpowiedz.

www.badaniaprenatalne.pl


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

  1. Takie pytanie do rodziców bliźniąt jednojajowych małych i większych ….. co robicie, żeby je odróżniać od siebie? Nasze są za małe, żeby im różne fryzury robić, włoski im nie urosły jeszcze. Czy może jakiś dress code? Że np. jeden bliźniak jest ubierany w takie kolory a drugi w inne? Kolczyki ? Bransoletki?

Jak dokonać wyboru lekarza dla dziecka?

Dwujęzyczne dzieci