Co łączy anemię i kwas foliowy?

Kwas foliowy to jeden ze składników krwiotwórczych. Jego niedobór może powodować więc anemię megaloblastyczną, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Za zbyt małą ilość kwasu foliowego w organizmie odpowiadają najczęściej uboga dieta, brak suplementacji albo nieprawidłowe wchłanianie. Ten ostatni czynnik powoduje m.in. mutacja genu MTHFR, która dotyczy aż 50% kobiet.

Anemia w ciąży – nie zawsze z powodu niedoboru żelaza

Ok. 40% kobiet w ciąży ma anemię. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że wcale nie musi ona być związana z niedoborem żelaza. Także niedostateczna ilość kwasu foliowego w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia tego problemu. Przy niedoborach „witaminy życia” (tak nazywany jest kwas foliowy ze względu na swoje właściwości) może pojawić się anemia megaloblastyczna.

Polega ona na zaburzeniu produkcji czerwonych krwinek, których stężenie we krwi ulega obniżeniu. Jednocześnie powstają wadliwe krwinki – megaloblastyczne (olbrzymie). Co ciekawe, przy anemii megaloblastycznej związanej z niedoborem kwasu foliowego można zaobserwować zwiększone stężenie żelaza.

Anemia megaloblastyczna w ciąży – objawy to m.in. osłabienie, bladość skóry czy brak apetytu

Przy anemii megaloblastycznej spowodowanej niedoborami kwasu foliowego występują przede wszystkim objawy typowe dla każdego rodzaju anemii. Należą do nich m.in. ciągłe zmęczenie i osłabienie organizmu, spadek kondycji, duszności, spadek odporności, bladość skóry, zawroty i bóle głowy, szum w uszach, kołatanie serca czy bóle wieńcowe.

Mogą pojawić się również objawy ze strony układu pokarmowego, charakterystyczne dla anemii megaloblastycznej. Są to nudności, biegunki lub zaparcia, brak apetytu oraz stan zapalny w jamie ustnej i zapalenie języka (ciemnoczerwony lub blady, wygładzony, piekący).

Kwas foliowy w ciąży – niedobry niebezpieczne też dla dziecka

Niedobory kwasu foliowego odbijają się negatywnie nie tylko na zdrowiu przyszłej mamy. Są niebezpieczne również dla rozwijającego się w jej łonie dziecka – szczególnie przez pierwsze 3 miesiące ciąży.

Niedostateczna ilość „witaminy życia” w tym okresie zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka schorzeń neurologicznych (np. autyzmu), genetycznych (np. zespołu Downa), wad cewy nerwowej (np. niedomózgowia, bezmózgowia czy rozszczepu kręgosłupa) i wielu innych. Jest to związane z niedostatecznym odżywieniem komórek, które nie mają możliwości prawidłowego rozwoju oraz zwiększonym ryzykiem pojawienia się błędów w kodzie genetycznym.

Badanie MTHFR – czy dobrze przyswajasz kwas foliowy?

Połowa kobiet ma mutację genu MTHFR – większość nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie daje ona widocznych objawów. Mutacja ta uniemożliwia prawidłowe wchłanianie „zwykłego” kwasu foliowego. Dzieje się tak dlatego, że organizm nie jest w stanie przekształcić witaminy do formy przyswajalnej. Odkłada ją więc w postaci toksycznej. Osoby z mutacją tego genu często cierpią z powodu niedoborów kwasu foliowego. Badanie MTHFR najlepiej wykonać na etapie planowania ciąży, by sprawdzić, czy „zwykły” kwas foliowy jest bezpieczny.

Niedobory kwasu foliowego i anemia w ciąży – konieczna suplementacja

Aby ustabilizować w organizmie ilość kwasu foliowego i uzupełnić niedobory, a także uniknąć anemii, konieczna jest dodatkowa suplementacja. Jej formę należy dobrać w zależności od konkretnej sytuacji, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Istnieją preparaty dla osób z mutacją MTHFR (z przetworzonym kwasem foliowym), z innymi niedoborami (z witaminami i minerałami) czy z alergiami (np. suplementy bez laktozy).

Kwas foliowy z produktów spożywczych wchłania się do organizmu w ok. 50% – w ciąży i przy anemii megaloblastycznej sama dieta nie wystarczy, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Z produktów bogatych w „witaminę życia” (np. brokuły, sałata, szpinak, jaja, pełnoziarniste pieczywo) nie należy rezygnować, jednak warto pamiętać, że niszczy ją wysoka temperatura i światło.

Tekst powstał we współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Kiedyś miłośniczka podróży i przygód podwyższających adrenalinę. Obecnie uskutecznia głównie podróże pojazdem trójkołowym do klubu malucha i z powrotem, a adrenalinę ma wiecznie podwyższoną poczynaniami wszędobylskich, bliźniaczych potomków. Kocha swoją rodzinę, przyjaciół, dobry film i jeszcze lepszą książkę, fotografię, Kraków, kawę z pianką, jazdę na motorze i bycie mamą.

Skomentuj

Ładowanie