w ,

Własny plac zabaw – recepta na świetną zabawę w przydomowym ogrodzie

Masz ogród, w którym chcesz zaaranżować przestrzeń do zabawy dla dzieci? W ten sposób z pewnością zapewnisz kilkulatkom wiele godzin świetnej zabawy. Co więcej, przydomowy plac zabaw może ułatwić życie również i Tobie, kiedy maluchy zajmą się sobą i nie będą potrzebowały ciągłej uwagi. Jak wybrać odpowiedni plac zabaw dla swojej pociechy? Na co zwracać uwagę, żeby znaleźć trwały i bezpieczny zestaw?

Dlaczego warto zainwestować we własny plac zabaw?

Przydomowy plac zabaw to cała masa frajdy dla dzieci, które mogą z niego korzystać zawsze, kiedy tylko pozwoli na to pogoda. Rodzice często zastanawiają się, czy warto w niego inwestować, kiedy w okolicy znajdują się inne, publiczne place zabaw, do których można dotrzeć zaledwie w kilka minut. Warto jednak pamiętać, że dorośli często nie mają czasu na spacery z dziećmi. Z placu zabaw we własnym ogrodzie maluchy mogą korzystać nawet wtedy, gdy ich opiekunowie mają na głowie zupełnie inne obowiązki.

Własny plac zabaw zapewnia dziecku także większe bezpieczeństwo niż miejskie czy osiedlowe place dla kilkulatków. Takie obiekty bywają zanieczyszczone, a dodatkowym zagrożeniem jest często brak zamknięcia i fakt, że do takich miejsc mogą mieć dostęp również nieodpowiednie osoby.

Drewniany plac zabaw z dwiema huśtawkami, fot. Ogrodosfera.pl

Dopasuj elementy placu zabaw do wieku swojego dziecka

Wybierasz plac zabaw dla swojego dziecka? Wybór poszczególnych elementów dopasuj przede wszystkim do jego wieku. Dziecko kończące pierwszy rok życia skorzysta z zupełnie innych elementów wyposażenia takich obiektów niż kilkulatek uczęszczający do pierwszych klas szkoły podstawowej.

Jeśli masz bardzo małe dziecko, wybieraj niskie elementy placu zabaw, które nie stworzą dla niego zagrożenia upadku. Dla maluchów z pewnością sprawdzi się piaskownica i huśtawka z odpowiednim siedziskiem zabezpieczającym dziecko. Jeśli maluch jest zainteresowany zjeżdżalnią, zwróć uwagę na plastikowe zestawy z domkami, niskie, bezpieczne, lekkie i pozbawione ostrych kantów.

Place zabaw w ogrodosfera.pl to w większości zestawy przeznaczone dla kilkulatków, które chętnie spędzają czas na zjeżdżalni czy huśtawce. Wiele z nich posiada dodatkowe elementy takie jak ścianki wspinaczkowe, zadaszone domki, mostki i drabinki. Przy wyborze weź pod uwagę ulubione zabawy Twojego dziecka i wybierz dla niego zestaw, który mu je umożliwi.

Plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalnią i ścianką wspinaczkową, fot. Ogrodosfera.pl

Na co zwracać uwagę, wybierając przydomowy plac zabaw?

Przy wyborze placu zabaw dla dziecka warto zwracać uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo całego zestawu, jego stabilność, wymiary, sposób montażu i przytwierdzenia do podłoża, a także materiały wykonania. Place zabaw można podzielić na trzy rodzaje pod kątem materiału: modele dmuchane, plastikowe oraz zestawy drewniane. Ze wszystkich to drewniane elementy są najtrwalsze, najodporniejsze i zwykle wybierane na długie lata.

Plastikowy plac zabaw dla najmłodszych, fot. Ogrodosfera.pl

Drewniane place zabaw to najczęstszy wybór głównie ze względu na uniwersalność, trwałość i stabilność tego materiału. Warto jednak pamiętać, że po latach aktywnego użytkowania drewno narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych może tracić swój estetyczny wygląd. Żeby w pełni zachowało ono swoje właściwości, wymaga regularnej impregnacji. Ważny jest również prawidłowy montaż, w tym także stabilne mocowanie poszczególnych elementów do ziemi. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, możesz skorzystać z usługi profesjonalnego montażu takiego zestawu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 komentarzy

Normy bezpieczeństwa produktów dla dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć o parasolkach dziecięcych

Metoda Montessori – zalety w kontekście rozwoju dziecka