Smoczki dla dzieci to nie tylko akcesoria uspokajające i wspomagające zasypianie, stworzone z myślą o komforcie rodziców. Okazuje się, że zaspokajają one potrzebę ssania, które malec utożsamia z poczuciem bezpieczeństwa i bliskości. Wybór smoczka nie może być przypadkowy.
Dlaczego smoczek jest tak ważny?
Ssanie to naturalny, wrodzony odruch dziecka, dzięki któremu malec nie tylko pobiera pokarm, ale też zaspokaja potrzebę bliskości i bezpieczeństwa. Kiedy z różnych przyczyn pierś mamy nie może zostać przystawiona, alternatywą są smoczki, które wychodzą naprzeciw instynktom malucha i pozwalają mu się uspokoić, opanować negatywne emocje czy zasnąć. Ponadto bywają zalecane maluszkom urodzonym przed terminem nie tylko dla ukojenia, ale też w ramach treningu aparatu żucia, dzięki czemu dzieci nabywają umiejętności ssania i przygotowują się do ssania piersi bądź butelki. Z tak ważnych względów wybór smoczka nie powinien być przypadkowy, podyktowany atrakcyjnym kolorem, ceną czy designem, a dobrze przemyślany. Niewłaściwy model może sprzyjać wręcz wielu powikłaniom, takim jak opóźnienie ząbkowania lub wyrzynanie się mleczaków pod złym kątem, napięcia mięśni twarzy, oddychanie przez usta czy upośledzenie pracy języka, co w efekcie zwiększa ryzyko nawracających infekcji górnych dróg oddechowych i powstania wady wymowy.
Rodzaj smoczka powinien być dopasowany pod względem nie tylko rozmiaru, ale też zastosowania i tworzywa, z którego został wykonany. Kolory, uchwyty i dodatkowe akcesoria, takie jak łańcuszki czy klamerki, nie mogą wpływać na ostateczną decyzję zakupową. Więcej informacji na temat smoczków znajduje się na stronie internetowej https://sklep.medme.pl/mama-i-dziecko/akcesoria-dla-niemowlat/smoczki,k696.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Wybór najlepszego modelu można rozpocząć od określenia jego funkcjonalności, czyli przeznaczenia. Jednym z powszechnie dostępnych jest smoczek uspokajający, który układa się w buzi malucha neutralnie, podobnie jak pierś podczas karmienia. Rynek oferuje także smoczki anatomiczne, zwane ortodontycznymi, o charakterystycznym kształcie, spłaszczone od strony języka. Ponadto można znaleźć smoczki dynamiczne, antykolkowe, na ząbkowanie, do spania. Aby smoczek był skuteczny i bezpieczny, należy go dobrać rozmiarem do wieku malucha. Wśród kategorii wiekowych wyróżnia się przede wszystkim smoczki dla wcześniaków, które dostępne są w 3 rozmiarach, w zależności od tygodnia porodu. Ich waga jest znacznie mniejsza niż smoczków dla dzieci urodzonych w terminie. Poza tym nie zawierają lateksu i BPA, czyli związków chemicznych wykorzystywanych przy produkcji tworzyw sztucznych. Są także przygotowane do sterylizacji w specjalnych urządzeniach. Smoczki dla noworodków to produkty z kategorii 0–3 miesiące. W zależności od producenta na opakowaniach smoczków dla niemowląt i starszych dzieci umieszczane są różne oznaczenia grup wiekowych, np. 3–6 m, 12 m czy 18+. Niemałe znaczenie przy wyborze odgrywa materiał wykonania. Do najpopularniejszych należą kauczuk, lateks i silikon.
____________________________________________________________________________________________
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
GIPHY App Key not set. Please check settings