w , ,

Ciąża po 40. roku życia – o czym musisz wiedzieć?

Wokół późnego macierzyństwa narosło wiele mitów. Przyjęło się, że kobieta powinna zdecydować się na dziecko pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, bo tak jest najlepiej z biologicznego punktu widzenia. Trzeba jednak pamiętać, że na decyzję o powiększeniu rodziny ma wpływ mnóstwo innych czynników, takich jak sytuacja ekonomiczna rodziców, własny dach nad głową lub jego brak czy chociażby kariera zawodowa. W świetle tych kwestii, ciąża po 40. przestaje w ogóle dziwić. Z jednej strony chcemy nacieszyć się młodością i swobodą, a z drugiej chcemy zapewnić potomstwu stabilną sytuację rodzinną oraz wszystko, co będzie niezbędne dla jego poczucia dostatku. Co trzeba wiedzieć, decydując się na późne macierzyństwo?

Co trzeba wiedzieć planując ciążę po 40?

Jeśli jesteś po 30. roku życia, a nadal nie masz dzieci, zapewne wielokrotnie już usłyszałaś, że w tym wieku szanse na poczęcie są dramatycznie niskie, że nie będziesz miała siły wychować dziecka, i że właściwie w tej chwili powinnaś mieć już odchowaną dwójkę. A jak zdecydujesz się na pociechę jeszcze później, to na pewno będzie upośledzona. Tymczasem wszystkie te argumenty mają tak samo duże znaczenie w przypadku kobiet, które decydują się na poczęcie dziecka przed 30. rokiem życia. Oczywiście ciąża po 40. jest nieco bardziej ryzykowna dla matki i dla dziecka, ale nie można z góry zakładać, że wiek stanowi tutaj jakąś przeszkodę czy przeciwwskazanie. Zatem zamiast słuchać złotych rad, najlepiej wybrać się do swojego ginekologa i opowiedzieć mu o swoich planach. Lekarz będzie w stanie przeprowadzić i zlecić odpowiednie badania. Kolejnym krokiem powinna być też wizyta u specjalisty, jeśli przyszła mama choruje na coś przewlekle. Istnieją leki, których skutki uboczne mogą obniżać szanse na zajście w ciążę. Poza tym trzeba sprawdzić, czy nie ma na tym polu jakichś przeciwwskazań. Mało kto wie, że zarówno w czasie starania się o dziecko, jak i w okresie ciąży, warto regularnie odwiedzać stomatologa. Jest to czas, w którym łatwiej o ubytki w zębach czy choroby jamy ustnej. Poza tym rozwijające się stany zapalne trzeba leczyć, a nie czekać do rozwiązania – mogą one być groźne dla matki i dla dziecka.

Jak zwiększyć szanse na poczęcie?

Jednym z największych problemów związanych z późnym macierzyństwem są trudności z poczęciem dziecka. U par do 35. roku życia leczenie niepłodności rozpoczyna się po około roku nieudanych prób. U par starszych po około 6 miesiącach, ponieważ czas działa tu mocno na niekorzyść. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań warto odstawić antykoncepcję hormonalną i dać organizmowi czas na powrót do normy. W tym okresie zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata powinni zadbać nieco o siebie. Chodzi o zdrowszy styl życia i odżywiania się. Mniej cukru i tłuszczu, a więcej zieleniny. Warto wprowadzić aktywność fizyczną –na początek wystarczą nawet spacery. Dobrym pomysłem będzie też odstawienie alkoholu i papierosów.

______________________________________________________________________

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Prosta pizza domowa

    Karmienie piersią – najważniejsze korzyści dla matki i dziecka