w

Jak rzetelnie sprawdzać przebieg ciąży?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu każdej kobiety. Wiąże się z dużo większą uwagą skierowaną na nasze zdrowie i kondycję psychiczną oraz fizyczną. Każdej rodzinie zależy na tym, by ciąża i poród przebiegły prawidłowo, a dziecko urodziło się zdrowe. Już planując ciążę warto rozpocząć odpowiednią suplementację oraz zrezygnować ze szkodliwych przyzwyczajeń, jak palenie papierosów, alkohol, śmieciowe jedzenie czy energetyki. Bardzo dużo zależy o tego, w jakiej kondycji jesteśmy, gdy dochodzi do zapłodnienia. Niemniej ważne są kolejne etapy ciąży, gdy płód się rozwija. W celu kontrolowania prawidłowości przebiegu ciąży kobieta regularnie odbywa badania ginekologiczne. Konsultacja położnicza jest szczególnie ważna, gdy chodzi o wczesne wykrywanie wad płodu, które można leczyć już w takcie ciąży.

Każdy trymestr to moment na badanie postępów ciąży

W trakcie ciąży minimum trzy razy wykonuje się badanie USG genetyczne, pozwalające oszacować ryzyko związane z wadami rozwojowymi. Informacja o ewentualnych wadach pozwala na szybkie podjęcie kroków medycznych oraz przygotowanie się rodziców na narodziny dziecka. Wczesna konsultacja położnicza daje również szansę na przygotowanie odpowiedniego planu badań i zabiegów, których będzie wymagał maluch. Niekiedy zaraz po porodzie noworodek poddawany jest operacji ratującej życie. Badania prenatalne są w takich sytuacjach kluczowe. W większości przypadków przeprowadza się badania nieinwazyjne, które nie niosą ze sobą ryzyka dla dziecka i matki. Jednym z badań nieinwazyjnych jest USG genetyczne, wykonywane na specjalnym sprzęcie przez lekarza mającego wymagany certyfikat. USG prenatalne trwa nieco dłużej, lekarz w trakcie jego trwania mierzy m.in. przezierność karkową, pęcherzyk ciążowy i żółtkowy, wymiary dziecka oraz jego poszczególne organy.

Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje szansę na działanie

Każda z nas powinna w trakcie ciąży minimum trzy razy wykonać badanie USG. Bardzo ważne jest dla nas korzystanie z usług doświadczonego lekarza i kliniki dysponującej najwyższej jakości sprzętem. W każdym z trzech trymestrów ciąży wykrywa się wady i zagrożenia dla płodu lub matki, dlatego tak istotne jest, by badanie przeprowadzone było rzetelnie, a konsultacja położnicza odbywała na jak najwyższym poziomie. Podczas konsultacji położniczej ginekolog wykonuje badanie pozwalające na oszacowanie płci oraz rozmiarów dziecka. Trójwymiarowe USG pozwala na rekonstrukcję obrazu płodu oraz wnętrza macicy. Na badaniu USG 4D można obserwować obraz malucha w czasie rzeczywistym – widok dziecka ruszającego rączkami i nogami, a nawet uśmiechającego się potrafi wzruszyć nawet najtwardszego tatusia.

Kiedy badania dodatkowe?

Pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży wykonuje się test podwójny PAPP-A z krwi matki, gdzie oznaczane są markery zespołu Downa, Patau oraz Edwardsa. Czas między 14. A 21. tygodniem to okres, w którym wykonuje się test potrójny, gdzie krew badana jest pod kątem stężenia beta-HCG, białka ciążowego AFP oraz wolnego estriolu. Szczególnie zalecany jest on kobietom po 35. roku życia. Gdy badania nieinwazyjne wskazują na występowanie pewnych nieprawidłowości, przeprowadza się badania inwazyjne, np. amniopunkcję, biopsję kosmówki oraz kordocentezę. Wskazaniami do badań prenatalnych są niepokojące wyniki badań, obciążenie genetyczne w rodzinie, wiek kobiety powyżej 35. roku życia oraz wcześniejsza ciąża z wadą genetyczną lub rozwojową.

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

    • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
    • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
    • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
    • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
    • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Foteliki samochodowe do 36 kg – na co zwracać uwagę?

    Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci