Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka powinno wiązać się z różnymi zmianami w stylu życia, które przybliżą przyszłych rodziców do spełnienia ich celu. Dotyczy to zwłaszcza kobiety, która musi szczególnie o siebie dbać oraz wypracować w sobie specyficzne nawyki. Na szanse zapłodnienia wpływa wiele czynników, dlatego warto mieć je uwadze oraz przybliżyć się do spełnienia marzeń o macierzyństwie.
Utrzymywanie prawidłowej wagi
Płodność kobiety jest mocno uzależniona od masy ciała. Proces owulacji zaburzyć może zarówno niedobór wagi, jak i nadmiar kilogramów. Nadwaga ma negatywny wpływ na regulację cyklów owulacyjnych oraz miesiączki, a także zwiększa ryzyko zaburzeń wzrostu pęcherzyka jajnikowego czy implementacji zarodka oraz jego prawidłowego rozwoju. Niedowaga wywołuje natomiast problemy spowodowane wtórnym brakiem miesiączki oraz zwiększonym poziomem hormonu folikulotropowego, którego nadmierne wydzielanie osłabia wydolność jajników i skraca fazę lutealną. Masa ciała wpływa na płodność na każdym etapie reprodukcji, począwszy już momentu starań o dziecko. Z tego względu warto dbać o prawidłową wagę, w czym pomocna będzie aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta.
Suplementacja kwasem foliowym i minerałami
Dobrze zbilansowana dieta jest najlepszym źródłem cennych składników odżywczych. Żywność nie zawsze jednak pokrywa w pełni zapotrzebowanie organizmu, zwłaszcza na etapie starań o dziecko. Przy planowaniu ciąży warto więc zadbać nie tylko o właściwe nawyki żywieniowe, ale też odpowiednią suplementacją. Szczególne znaczenie ma kwas foliowy, który reguluje wzrost i pracę komórek jajowych kobiety. Paniom starającym się o dziecko rekomenduje się przyjmowanie go w dawce 0,4 mg na dobę. Płodność wpierać mogą także witaminy i minerały zawarte w innych produktach, jak np. czarny bez, głóg jednoszyjkowy czy niepokalanek mnisi. Składniki te naturalnie wspierają cykl miesiączkowy, przygotowują endometrium do zagnieżdżenia zarodka oraz oczyszczają organizm z toksyn. Warto zadbać o odpowiednią suplementację, która pozwoli na spełnienie zapotrzebowania organizmu na poszczególne witaminy i minerały. Odpowiednie środki wykupić można w każdej aptece. Jeżeli natomiast potrzebne jest bardziej kompleksowe odżywienie organizmu, przyda się szybka recepta od lekarza na odpowiednie leki.
Kontrolowanie dni płodnych
Cykl miesiączkowy trwa przeciętnie 28 dni, a dni płodne przypadają między 9. a 18. dniem cyklu. Aby dokładni obliczyć potencjalnie najlepszy moment na zapłodnienie, skorzystać można z różnych internetowych kalkulatorów. Warto też regularnie obserwować swój organizm, aby określić największe szanse na ciąże. Okres około-owulacyjny charakteryzuje się zwiększoną ilością wydzieliny pochwowej, czyli śluzu estrogennego. Jego cechą wyróżniającą jest ciągnąca, elastyczna i przejrzysta konsystencja, przypominająca pod względem struktury białko jaja. Wydzielina ta wywołuje również uczucie wilgoci w pochwie. Jej skład i konsystencja to czynniki, które w dużym stopniu warunkują zapłodnienie. Wpływają bowiem na swobodę transportu plemników do komórki jajowej. Pomoc w wyznaczaniu dni płodnych może zapewnić np. ginekolog online, który przeprowadza zdalne konsultacje z pacjentkami.
Monitorowanie stężenia hormonów
Układ hormonalny kobiety odpowiada za wiele procesów, które zachodzą w jej organizmie. Poza kontrolą wagi, wyglądem cery, przemianą materii czy samopoczuciem, hormony wpływają również na płodność. Odpowiadają bowiem za regulację działania jajników czy wydzielanie substancji, które pozwalają na zagnieżdżenie zarodka oraz w konsekwencji utrzymanie ciąży. W przypadku braku właściwego poziomu hormonów, szanse zapłodnienia spadają. Przy staraniach o dziecko, największe znaczenie ma progesteron, prolaktyna, folikulostymulina czy hormon luteinizujący. Poziom tych hormonów warto przebadać, a w razie potrzeby sięgnąć po odpowiednie leki stymulujące ich wzrost. Na takie środki powinna zostać wystawiona e-recepta online od ginekologa, którą można uzyskać podczas e-konsultacji lub stacjonarnej wizyty w gabinecie.
____________________________________________________________________________________________
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
GIPHY App Key not set. Please check settings