w , , ,

9 miesiąc ciąży, czas oczekiwania, ale i przygotowań!

Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie masz już za sobą 8 pełnych miesięcy ciąży. Czas, w którym przygotowywałaś się do nowej roli mamy. Czy pomimo mnóstwa przeczytanych artykułów oraz książek, wciąż czujesz niedosyt wiedzy? Opowiemy Ci nieco więcej, jak przejść przez ten ostatni miesiąc ciąży!

Cały okres ciąży jest piękny. Najpierw witają Cię zruszające chwile, gdy dowiadujesz się o dziecku. Później obserwujesz swoje dziecko podczas badań USG oraz z uśmiechem spoglądasz na brzuch, który z miesiąca na miesiąc staje się znacznie wyraźniej zarysowany. Ostatni etap ciąży to czas przygotowań do porodu. Powinnaś wówczas nie tylko pomyśleć o relaksie i naprawdę się oszczędzać, ale przede wszystkim przygotować się do narodzin dziecka.

Jak przetrwać ostatni miesiąc ciąży?

9 miesiąc to już końcówka. Dla wielu pań, to czas, który nieco dłuży się i spowalnia. Być może powodem takiego stanu rzeczy jest już ogólne zmęczenie, odczuwane chociażby poprzez silne bóle kręgosłupa, czy też uciski na pęcherz. W 9. miesiącu ciąży, coraz intensywniej myślimy o porodzie. W związku z tym, w naszej głowie kłębią się myśli o tym trudnym dniu, czasem towarzyszy temu nawet silny stres.

Aby nieco odwrócić uwagę od myśli o porodzie, postaraj się powrócić do swoich ulubionych lektur. Może masz w swojej domowej biblioteczce zaległości, które oczekują na przeczytanie już naprawdę długi czas?

9. miesiąc ciąży to także czas, w którym powinnyśmy się zrelaksować. Nieco skołatane nerwy i bóle całego ciała powinna złagodzić relaksująca muzyka, ale także odwiedziny w salonie SPA. Nowe paznokcie lub odświeżona fryzura to najlepszy sposób na poprawę nastroju u kobiety.

O zabiegach pielęgnacyjnych powinnaś teraz pomyśleć szczególnie. Dlaczego? Ponieważ po porodzie może zabraknąć czasu na wyjścia do kosmetyczki.

Jak przygotować się do porodu?

Dokładne wskazówki przekaże Ci pewnie położna oraz lekarz prowadzący ciążę. Warto zadawać im pytania o wszystko, co tylko budzi Twoje wątpliwości. Dzięki temu, nie tylko będziesz czuła się pewniej, ale i sam poród będzie bezpieczniejszy.

Co prawda powinnaś mieć już spakowaną torbę do szpitala, ale jeśli chcesz mieć pewność, że masz wszystko pod ręką to pamiętaj, by spakować do niej:

 • wkładki laktacyjne,
 • duże podkłady higieniczne,
 • majtki jednorazowe,
 • koszulę i szlafrok,
 • skarpetki,
 • biustonosz do karmienia,
 • klapki,
 • ręcznik kąpielowy oraz jeden mniejszy ręcznik,
 • ubranka dla dziecka, choć szpital pewnie i tak je zapewni przez te 2 dni spędzone w szpitalu,
 • pieluszki jednorazowe oraz tetrowe,
 • podstawowe kosmetyki dla Ciebie i dziecka,
 • chusteczki nawilżone,
 • opcjonalnie laktator i butelkę do mleka.

Pamiętaj, że w razie gdybyś czegoś zapomniała to osoba z Twojej rodziny będzie mogła szybko donieść brakujący ekwipunek.

Nie wiesz, kiedy udać się do szpitala? Z pewnością poinformują się o tym wody, które odejdą oraz coraz częstsze skurcze. Sprawdź pozostałe objawy porodu

Poród – z partnerem czy bez?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Decyzja jest wyjątkowo trudna do podjęcia, szczególnie dla tych pań, które stykają się z porodem po raz pierwszy. Ważne, aby była przy Tobie naprawdę zaufana osoba, która po prostu będzie w stanie podtrzymać Cię na duchu. Jeśli masz taką w swoim bliskim otoczeniu to nic nie stoi na przeszkodzie, by pomogła Ci przejść przez te trudne chwile bólu i stresu.

Pamiętaj, że niektóre z porodów przebiegają bardzo szybko, a kobiety już po 2 dniach powracają do normalnego funkcjonowania. Nie stresuj się zatem na zapas i ciesz się przede wszystkim z narodzin dziecka, ponieważ to jest najważniejsze!

_____________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

 1. Bardzo przydatny wpis! Ja wprawdzie jestem dopiero w szóstym miesiącu ciąży, ale ten czas bardzo szybko mija i już zaczęłam szukać informacji na temat przygotowań. Torby do szpitala wprawdzie jeszcze nie pakuję, ale kupuję już sobie niezbędne rzeczy. U mnie na razie nie ma stresu, oboje z mężem bardzo się cieszymy. Większy stres pewnie przyjdzie w ostatnim miesiącu 🙂

Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu? Przede wszystkim zacząć od siebie!

O, mamo! Kleszcz!