w , ,

Ekologiczne środki czystości – jak je rozpoznać?

Rynek detergentów stale się powiększa o nowe produkty. Hurtownie środków czystości dostarczają do sklepów coraz to nowsze produkty, które mają być modernizacją względem starszych poprzedników. Często za takie ulepszenia uważa się skuteczniejszą formułę, mocniejszy skład bądź zmniejszenie szkodliwości. Jednak dziś ważne jest coś jeszcze – wpływ produktu na środowisko. Ekologiczne środki czystości stają się coraz popularniejsze. Jak je rozpoznać?

Na czym polega ekologiczność chemii gospodarczej?

Środki czystości mogą być ekologiczne z kilku względów. Najważniejszy oczywiście jest skład. Jeśli jest on całkowicie naturalny, to możemy od razu być pewni, że mamy do czynienia z produktem ekologicznym. Oczywiście, w branży chemii gospodarczej ciężko znaleźć produkty, które będą posiadały w 100% naturalny skład, stąd często trzeba iść w tym przypadku na kompromis i na przykład zdecydować się na produkty, których skład być może nie jest całkowicie pochodzący z natury, ale który w żadnym stopniu nie szkodzi środowisku i jest biodegradowalny.

Jeśli mowa już o biodegradowalności, należy wspomnieć rolę, jaką w ekologiczności produktu odgrywają opakowaniaHurtownia środków czystościzazwyczaj zaopatrzona jest również w takie produkty chemii gospodarczej, których opakowania podlegają niemal całkowitemu recyklingowi. Jest to bardzo ważna cecha, zwłaszcza dziś, w dobie nadmiaru produkcji odpadów.

Opakowania, które są bezpieczne dla środowiska, to przede wszystkim te z papieru lub kartonu. Po ich zużyciu możemy oddać je na makulaturę, gdzie będą przechodziły do dalszej obróbki i będą wykorzystane ponownie w innej formie. Niestety, w tej branży ciężko jest zrezygnować z plastiku. Dużo żrących substancji takich np. jak detergenty do toalet muszą być przetrzymywane w plastikowych opakowaniach. Jeżeli już nie mamy wyboru, warto chociaż pamiętać o tym, że takie opakowania nie zawsze podlegają recyklingowi. Tak więc już zmuszeni do kupna plastiku, stawiajmy na opakowanie nadające się do recyklingu.

Które środki czystości są ekologiczne?

Hurtownie środków czystości codziennie dostarczają setki tysięcy detergentów do sklepów. Do wyboru mamy całą masę marek, modeli, technologii czyszczących itp. Jak się w tym wszystkim odnaleźć, by znaleźć ekologiczny środek czystości? Trzeba dokładnie przeanalizować skład produktu.

Chociaż może wydawać się to trudne, to w rzeczywistości odczytywać skład detergentu jest dość łatwo, jeśli wiemy, czego szukać. Specjaliści z Europe Distribution Group (https://europedg.pl/), dystrybutora środków czystości, radzą by wystrzegać się wszelkich produktów, które nasycone są całą masą skomplikowanych nazw związków chemicznych. Substancje pochodzenia naturalnego mają to do siebie, że posiadają intuicyjne nazwy. Są to na przykład różnego rodzaju kwasy czy tłuszcze pochodzenia roślinnego, aromaty owocowe, związki cukrów i alkoholi, które naturalnie występują w przyrodzie.

Można więc kupować produkt spokojnie, jeżeli w jego skład wchodzi np. kwas cytrynowy, etanol, siarczyny z oleju kokosowego bądź olejki eteryczne. Zawsze przy takiej nazwie związku powinno podane być źródło jego pochodzenia. Jeżeli widzimy więc, że owym źródłem jest np. jakaś roślina, to możemy mieć pewność, że środek czystości jest ekologiczny.

Zalety ekologicznych środków czystości

Przede wszystkim chronimy rzecz jasna środowisko. Kupując taki produkt dbamy nie tylko o zdrowie swoje i reszty domowników, ale również naszej planety. Ekologiczne środki czystości w przeciwieństwie do zwykłych nie podrażniają skóry, są o wiele bezpieczniejsze dla zdrowia (w tym dzieci) oraz nie tworzą toksycznych zanieczyszczeń. Dodatkowo, ich proces produkcyjny nie niesie za sobą tylu konsekwencji dla ekosystemu.

Ekologiczne środki czystości są dobrym wyborem do każdego domu. Nie są wcale o wiele droższe od swoich zamienników, a ich użycie niesie ze sobą wiele korzyści. Dziś są dostępne w każdym z większych sklepów specjalistycznych, a jeżeli takiego w pobliżu nas nie ma, zawsze można zamówić je przez internet.

________________________________________________________________________________

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    SMUTEK, RADOŚĆ, STRACH, ZŁOŚĆ, WSTYD, ZAZDROŚĆ – POMÓŻ SWOJEMU DZIECKU ZROZUMIEĆ TE EMOCJE

    Niedroga i zdrowa dieta dla dziecka