w ,

Historia klocków Lego

Czy jest ktoś, kto nigdy nie słyszał o klockach Lego? Stały się one legendarne w takim stopniu, że łączą wszystkie pokolenia podczas zabawy wyobraźnią i kreatywnością. Pozycja Lego od lat jest niezagrożona i została zdobyta przez szybkie reagowanie na trendy panujące na świecie. Zwiększone zainteresowanie nowym filmem z serii Gwiezdnych Wojen lub grą komputerową Minecraft? Możemy być pewni, że duńska firma momentalnie stworzy nowy produkt dla młodych fanów obu propozycji. Jaka historia stoi za tym fenomenem prosto z Danii?

Przedsiębiorstwo Lego powstało w 1932 w duńskim mieście Billund. Założycielem był 58-letni producent zabawek Ole Kirk Christiansen, który rozpoczął swój nowy biznes od tworzenia zabawek z drewna, a nazwę dla niego wziął od duńskiego określenia „leg godt” oznaczającego po prostu „baw się dobrze”. Tak właśnie powstało słowo „lego”. Z czasem rozwój technologii pozwolił na wykorzystywanie wyłącznie tworzyw sztucznych przy produkcji klocków. Jednocześnie stworzono system łączeń za pomocą okrągłych wypustków, które pozwalały na uzyskanie wielu możliwych kombinacji ustawień.

Dla fanów Lego miejscem koniecznym do odwiedzenia za życia jest Legoland, będący parkiem rozrywki, w którym wszystko zbudowane jest z plastikowych klocków. Innym ważnym elementem, a właściwie postacią w historii firmy jest…Dave. Kim jest ten jegomość? Otóż takim imieniem została ochrzczona wszystkim znana postać ludzika, posiadający twarz złożona z dwóch kropek i uśmiechu, który zna każde dziecko. Od 1989 figurki zaczęły przyjmować różne wyglądy twarzy za pomocą wąsów, bród, narysowanych włosów czy nawet przepasek na oko, jak było to obecne w serii Piraci.

Bogata oferta firmy sprawiła, że zdominowała światowy rynek klocków, posiadając udział na poziomie około 70%. Asortyment Lego powiększa się bez przerwy i nie zapowiada się na to, że miałby kiedykolwiek przestać. Dopóki na świecie będą pojawiać się nowe rzeczy, które będą podobać się dzieciom, tak długo dzieci będą bawić się nowymi plastikowymi klockami, których pomysł narodził się w głowie Olego Kirka Christiansena.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Odpieluchowanie, czyli niekończąca się opowieść

    Domowe sposoby na zwiększenie odporności u dzieci