w ,

Interaktywne zabawki dla niemowląt – działaj na zmysły maluszka

children toys isolated on white

Trzeba przyznać, że z obecną ofertą zabawek, nasze dzieci nie będą się nudzić na żadnym etapie dorastania. Już niemowlaki mogą liczyć na zabawki interaktywne, które wspaniale rozwiną ich zmysły, a także zachęcą do raczkowania. Nie wiesz, jaką zabawkę sprezentować maluszkowi? Pomożemy w wyborze bezpiecznego i ciekawego produktu.

Pierwsze miesiące życia dziecka to czas bardzo ważny. Maluch rozwija swoje zmysły, uczy się spostrzegać świat, a już niedługo będzie także raczkować. Warto już na tym etapie pomyśleć o doborze odpowiednich zabawek, które faktycznie mu w tym pomogą.

Jaka powinna być pierwsza zabawka?

Przede wszystkim zaprojektowana tak, aby stymulować zmysł dotyku, słuchu i wzroku. Każdy element zabawki powinien być wykonany z innego materiału: z wypustkami, szorstkiego, z widocznym wzorem, połyskującego.

Dziecko dotykając takie powierzchnie spostrzega różnicę, interesuje się i ćwiczy ścisk dłoni.

Dobrym przykładem zabawki o różnym materiale wykonania mogą być klocki, z których można układać wieżę, dotykać, przewracać i gnieść poszczególne elementy. Klocki silikonowe wykonane w różnobarwnej palecie zwrócą jego uwagę!

Warto dobrze przyjrzeć się wykonaniu takiej zabawki – wszystkie krawędzie powinny być zaokrąglone, a same klocki bardzo lekkie.

Zabawki tzw. dotykowe to także różnego rodzaju grzechotki – z funkcją obracania końcówek, wibrowania, kręcenia się itd. Im więcej różnorodnych funkcji ma zabawka, tym dłużej pozostanie w zainteresowaniu dziecka.

Interaktywne zabawki dla niemowlaka – co z pluszakami?

Każde dziecko ma swojego ukochanego pluszaka, ale można zasugerować mu zabawę np. interaktywną sową. Pluszak tego rodzaju to nie tylko wspaniały kompan do zasypiania, tulenia, ale także do rozwoju zmysłów. W ofercie producentów można odnaleźć pluszaki, których niektóre elementy świecą lub wydają dźwięki po dotknięciu lub ściśnięciu. Taka wspomniana już, interaktywna sowa to hit sprzedaży i faworyt niemowlaków. Jest wspaniałym przyjacielem, ponieważ reaguje na płacz dziecka – włącza się i uspakaja delikatną muzyką.

Szukasz inspiracji? Zajrzyj tutaj: https://allegro.pl/kategoria/dla-niemowlat-interaktywne-261478

Przyjrzyj się najwyżej ocenianym produktom, a z pewnością dostarczysz dziecku świetnej zabawy.

Muzyka w zabawkach interaktywnych – czy to dobry pomysł?

Jak najbardziej tak. Już na tym etapie warto poruszyć i ten zmysł dziecka. Łagodna muzyka, różnorodne dźwięki, działają na maluszka bardzo kojąco. Tym bardziej interesują, jeśli są wydawane podczas ściskania poszczególnych elementów. Dziecko uczy się reagować!

Muzyczne zabawki interaktywne to jedna z najbardziej rozbudowanych gałęzi producentów. W ofercie znajdziemy ich naprawdę sporo. Uwaga! Warto zwrócić uwagę czy zabawka posiada np. silikonowe przyssawki. Dziecko, które uczy się siadać może w ten sposób korzystać z zabawki podczas zabawy na podłodze. Gadżet nie będzie się przesuwał i pozostanie dzięki przyssawkom w jednym miejscu.

Jaką zabawkę wybrać, gdy dziecko uczy się raczkować?

Najprostsza odpowiedź brzmi: interaktywną. Dobrze, aby taki urządzenie swobodnie przemieszczało się po podłodze. Dziecko będzie próbowało ją dogonić, a to zachęci go do ruchu. Oczywiście wybór takiej zabawki musi być poprzedzony porządną analizą. Nie powinna ona uderzać o meble, ani o dziecko. Czujnik dotyku zamontowany w dobrych zabawkach interaktywnych, reaguje na zbliżające się dziecko i przedmiot ucieka w drugą stronę.

Zabawki interaktywne dla niemowlaka nie muszą być nudne i przewidywalne. W ofercie producentów odnajdziemy ciekawe, zmyślnie zaprojektowane gadżety za pomocą których każdy zmysł naszego maluszka będzie odpowiednio stymulowany. Czy masz już pomysł na udane zakupy?

___________________________________________________________________________________________

 • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
 • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
 • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
 • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
 • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

 1. Chciałabym zasugerować, że wybór pierwszych zabawek może bardzo mocno zależeć od tego, czy dziecko ulewa oraz czy i jak długo wszystko bierze do buzi.
  Wiem, to dziwne ale moje dzieci wolą zwykłe zabawki od interaktywnych.
  U nas obie dziewczynki przez pierwszy rok ulewały bardzo. Zabawki interaktywne plastikowe się „pozalewały” i nadawały się do śmieci. Moje dziewczynki do 18. miesiąca nie bawiły się pluszakami w ogóle, pluszaki czekały rok na swój czas. Pierwsze ich zabawki były drewniane, silikonowe, plastikowe i oczywiście grzechotki. Mają też interaktywne ale najbardziej lubią proste zwykłe zabawki, typu klocki, łańcuszki oraz elementy swojej kuchni zabawkowej, czyli kubeczki, sztućce. Mają też tablicę sensoryczną z kablami, łańcuchami, włącznikami świateł i to też jest hit. Interesują je też plastikowe woreczki strunowe z ikei, rozmaite opakowania i torebki.
  Dzieci znajomych w tym samym wieku bawią się totalnie innymi rzeczami, niż nasze, mają np. lalki, na które moje bliźniaki nawet nie chcą patrzeć. Także nie ma reguły 😉

Niedroga i zdrowa dieta dla dziecka

Wakacje na Mazurach z dziećmi – Ośrodek Helena w samym sercu Mazur