w ,

Jak leczyć cukrzycę typu I?

Cukrzyca jest chorobą znaną wszystkim doskonale. Należy ona do grupy schorzeń metabolicznych, które charakteryzują się podwyższonym poziomem cukru we krwi.

Czym jest cukrzyca typu I?

Cukrzyca jest chorobą znaną wszystkim doskonale. Należy ona do grupy schorzeń metabolicznych, które charakteryzują się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Jej odmiana – cukrzyca typu I – to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że organizm chorego atakuje sam siebie i niszczy komórki beta wysp Langerhansa trzustki. Komórki te odpowiadają za produkcję insuliny. Jej brak powoduje podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Zbyt wysoki poziom cukru to hiperglikemia, a za niski to hipoglikemia.

Jak leczyć cukrzycę typu I?

Podstawą leczenia cukrzycy typu I jest leczenie insuliną. Wyróżnia się dwie metody podawania insuliny:

  • zastrzyki podskórne – wykonuje się je kilka razy dziennie,
  • wlewy podskórne – lek jest podawany do tkanki podskórnej. Zazwyczaj są one stosowane w przypadku dzieci, osób w podeszłym wieku lub osób, które wymagają opieki paliatywnej. Są one komfortowe dla pacjenta.

Najbardziej kłopotliwe bywa tutaj ustalenie odpowiedniej dawki insuliny. Do każdego chorego powinna być ona dobierana indywidualnie. Dawka jest zależna od wielu czynników, w tym jakości pracy trzustki, metabolizmu oraz stylu życia. Należy zwrócić też uwagę na masę ciała chorego, jego kondycję i ogólny stan zdrowia. Do ustalenia dawki konieczne jest kontrolowanie poziomu glukozy.

Jaki typ insuliny wybrać?

Nie tylko ustalenie dawki insuliny jest istotne, należy również dostosować rodzaj insuliny do potrzeb pacjenta. Wyróżnia się 5 typów insuliny:

  • insulina szybkodziałająca (aspart, lispro, glulizyna),
  • neutralna, które cechuje się pośrednim działaniem (lente, NPH),
  • mieszanki insulinowe,
  • analogi długodziałające (detemir),
  • analogi bezszczytowe (glargina).

Schematy obowiązujące w przypadku terapii insulinowej przy cukrzycy typu I

W przypadku cukrzycy typu I terapia musi być intensyfikowana, co oznacza kilkukrotne wstrzykiwanie hormonu w ciągu dnia. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod, wymaga jednak ona poświęcenia czasu. Insulina podawana za pomocą zastrzyków lub pompy insulinowej gwarantuje natychmiastową poprawę, jednak nie można zapominać o regularnych badaniach poziomu glukozy we krwi.

Alternatywy w leczeniu cukrzycy typu I

Medycyna oferuje również chorym inne metody leczenia. Są to między innymi:

  • przeszczep trzustki,
  • terapia genowa,
  • przeszczepienie wysp Langerhansa.

Należy jednak pamiętać, że nie są te sposoby dostępne dla wszystkich, a nawet wykorzystując te alternatywne metody leczenia, należy pamiętać, że powinno nadal kontrolować się posiłki i poziom glukozy we krwi, szczególnie, gdy nie zna się dokładnych wartości odżywczych posiłków. warto zapoznać się z rożnymi poradami dotyczącej zbilansowanej diety w cukrzycy, a także regularnie kontrolować przebieg choroby wraz ze swoim lekarzem.

_________________________________________________________________________________________

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    5 NIE-POTRZEBNYCH rzeczy w pokoju niemowlaka!

    BLW – oczekiwania kontra rzeczywistość