w ,

Jak powinna wyglądać dieta dziecka ze skazą białkową?

Skaza białkowa to przypadłość, która wśród rodziców wywołuje niepokój i rodzi wiele wątpliwości związanych z prawidłowym żywieniem dziecka. Jak powinna wyglądać dieta malucha? Jak ją skomponować, aby pociecha otrzymywała wszystkie niezbędne składniki odżywcze przy jednoczesnym braku nasilenia nieprzyjemnych objawów? Dowiedz się więcej.

Skaza białkowa to pojęcie, które przez wielu rodziców mylnie stosowane jest zamiennie z alergią pokarmową. Tymczasem jest to przypadłość ściśle powiązana z odziedziczonymi po rodzicach genami – stanowi genetyczną skłonność do alergii pojawiającą się, gdy rodzice chorują na atopowe zapalenie skóry lub alergię pokarmową.

Dieta przy skazie białkowej – najważniejsze zasady

Skaza białkowa oznacza większe prawdopodobieństwo wystąpienia uciążliwych objawów alergicznych, m.in. skórnych. Wprowadzenie odpowiednich zasad żywienia pozwoli zredukować do minimum ryzyko pojawienia się np. świądu, zaczerwienienia skóry, drobnych krostek, a nawet problemów z trawieniem, biegunkami, ulewaniem.

  • Podstawa to dieta eliminacyjna

W przypadku skazy białkowej często zaleca się wprowadzenie diety eliminacyjnej. Chodzi o wykluczenie tych produktów spożywczych, które nasilają uciążliwe objawy, np. produktów mlecznych, produktów z mąki pszennej, orzechów oraz innych alergenów.

Trzeba pamiętać o dokładnym czytaniu etykiet – niektóre składniki uczulające mogą kryć się w różnego rodzaju wyrobach, np. ciastach, parówkach, ketchupie.

  • Ważne jest zastąpienie wykluczanych produktów

Warto mieć świadomość, że dieta eliminacyjna może wiązać się z ryzykiem wystąpienia niedoborów składników odżywczych. Dlatego produkty uczulające należy zastąpić innymi – takimi, które są źródłem równoważnych składników odżywczych.

Dozwolone i niedozwolone produkty spożywcze

Dozwolone i zabronione produkty powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że uciążliwe objawy są efektem alergii na białko mleka krowiego, na liście zakazanych produktów znajdują się m.in.:

  • mleko i przetwory mleczne
  • wołowina
  • cielęcina
  • wieprzowina
  • białko jaja kurzego,

a także owoce morza.

Wśród produktów nieuczulających wymienić można m.in. makarony, mięso indycze, mięso z królika, warzywa (np. marchew, buraki, brukselka, kalafior, brokuły), owoce (np. jabłka, śliwki, morele, wiśnie, gruszki).

Często zdarza się, że skaza białkowa daje o sobie znać w wieku niemowlęcym. Wówczas należy pamiętać o:

  • konieczności przejścia przez mamę na dietę eliminacyjną – gdy karmi ona piersią
  • wprowadzeniu preparatu mlekozastępczego zawierającego białko mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy wskazanego przez pediatrę – jeśli podajesz mleko modyfikowane.

Pamiętaj, że maluch ze skazą białkową powinien być pod stałą opieką lekarską pediatry. W razie niepokojących objawów skontaktuj się ze specjalistą.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Jak przygotować grilla dla przyjaciół i rodziny? Potrzebne sprzęty i produkty

    Ciąża zagrożona