w ,

Kolejność wprowadzania produktów dla dziecka

Wielu rodziców zastanawia się kiedy, co i jak wprowadzać dziecku do jego diety. Wsparciem w tych problemach stają się opracowane przez specjalistów schematy żywienia niemowląt. Znaleźć tam można zalecenia i wytyczne dotyczące właściwego rozszerzania diety maluszka. Wytyczne te dotyczą żywienia zarówno dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.

Wytyczne te pomogą skomponować dietę tak, aby prawidłowo wspierać rozwój dziecka. Stosując się do zaleceń minimalizuje się błędy, jakie można popełnić podczas wprowadzania nowości do codziennej diety dziecka. Rozszerzanie diety zgodnie ze schematem żywienia ma na celu to, ażeby maluszek w odpowiednim czasie poznawał kolejne smaki i strukturę pokarmów.

Jeśli dziecko skończyło 17. tydzień życia, a rodzice nie są pewni czy to już, to jedyną radą na to jest obserwacja dziecka. Należy sprawdzić, czy maluszek wykazuje zachowania typowe dla dzieci, którym można podawać inne produkty niż mleko. Bardzo ważne jest też pamiętanie o tym, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Jeżeli dziecko nie jest gotowe na poznawanie nowych smaków, nie należy nic przyśpieszać.

Rozszerzanie diety krok po kroku

Jeśli widzisz, że maluch jest gotowy na nowe smaki, należy sprawdzić koniecznie, w jakiej kolejności produkty powinny być wprowadzane do diety. Nowe produkty należy wprowadzać stopniowo, w kilkudniowych odstępach. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznać ewentualne reakcje alergiczne jakie mogą się pojawić w trakcie i wyeliminować te produkty na jakiś czas. W trakcie rozszerzania diety wprowadza się do diety dziecka 6 grup produktów. Produkty te to warzywa, owoce, zboża, mięso, ryby, produkty mleczne. Między 5 a 6 miesiącem życia w jadłospisie dziecka mogą pojawić się przede wszystkim warzywa, owoce, mięso i jajka, kaszki i kleiki. Natomiast po ukończeniu 6 miesiąca można zacząć podawać dziecku ryby, produkty mleczne oraz pieczywo. Wraz z upływem czasu powinna się zmieniać konsystencja posiłków. Zaczynamy od gładkich puree, potem dania z małymi cząstkami a później z większymi kawałkami. Do podawania pokarmów dziecku świetnie sprawdzą się silikonowe talerzyki z przegródkami.

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Najlepszy termometr bezdotykowy – który wybierasz?

  Jak ciekawie spędzić z dziećmi weekend w Małopolsce?