Przedszkole do świetne miejsce do intensywnego rozwoju dziecka we wszystkich sferach. Maluch uczy się kontaktów społecznych, nawiązuje pierwsze przyjaźnie, zaczyna współdziałać w grupie. Staje się coraz bardziej samodzielne, w załatwianiu podstawowych potrzeb.
Żeby jednak dziecko miało szansę na prawidłowy rozwój w placówce przedszkolnej, należy je odpowiednio przygotować, by ułatwić mu adaptację przedszkolną oraz ograniczyć związany z tym lęk i niepokój.
W życie przedszkolne wkraczają trzylatki lub nawet dzieci młodsze, a więc naturalną reakcją będą łzy i niechęć przed rozstaniem się z rodzicami. Taka sytuacja na ogół trwa kilka dni lub nawet kilka tygodni.
Emocjonalne przygotowanie dziecko do pójścia do przedszkola
Przygotowując dziecko do pójścia do przedszkola, należy zadbać przede wszystkim o jego sferę emocjonalną. Rozmawiając z maluchem o przedszkolu warto być szczerym i mówić o tym, co faktycznie je spotka. Dzięki temu nie zazna ono rozczarowania i nie uprzedzi się do tego miejsca.
Można opowiedzieć maluszkowi o własnych doświadczeniach i trudnościach związanych z pierwszymi dniami w nowym miejscu. Dobrym pomysłem jest również czytanie bajek, których bohaterowie chodzą do przedszkola.
„Dni otwarte” w przedszkolu
Każde przedszkole prowadzi „dni otwarte”, podczas których dzieci i ich rodzice mogą poznać placówkę od środka, zobaczyć, jak wygalają sale, łazienki, plac zabaw, a także, co jest bardzo ważne, poznać kadrę przedszkolną i „swojego” nauczyciela. Dzięki temu dziecko, idąc pierwszy raz do przedszkola, nie będzie czuło się w nim tak obco, ponieważ będzie wiedziało, jak wygląda przedszkole, jaki jest plan dnia, jakie panują tam zwyczaje.
Takie „dni otwarte” najczęściej odbywają się kilka tygodni przed pójściem dziecka do przedszkola, a więc rodzice mają czas na rozmowę z nim, pozytywne przygotowanie go do instytucji i nauczyciela, a także zachęcenie maluszka do rozmów na temat nowego doświadczenia.
Kilka dodatkowych kwestii ułatwiających adaptację przedszkolną
- Często, dzieci idące do przedszkola, po raz pierwszy będą musiały spędzić kilka godzin bez rodziców. Dlatego dobrze jest wcześniej pozostawiać je czasami pod opieką babci, cioci bądź zaufanych znajomych. Maluszek zrozumie, że rozłąka jest tymczasowa i rodzic zawsze po niego wróci.
- Warto by nasze dziecko wcześniej miało kontakty z rówieśnikami, np. na placu zabaw.
- Pomocna może okazać się rozmowa z innym dzieckiem, które już chodzi do przedszkola i je lubi.
- Ważne jest również uświadomienie dziecku zalet przedszkola, np.: dużo zabawek, nowi koledzy do zabawy, miła pani, która zna dużo zabaw, piosenek i wierszyków.
- Szczera rozmowa z maluchem, dlaczego będzie chodziło do przedszkola, np.: bo mama musi iść do pracy, a w przedszkolu będzie ono miało najlepszą opiekę.
- Dobrym pomysłem jest wspólne kupowanie wyprawki przedszkolnej.
- Wcześniejsze uczenie dziecka samodzielności w domu, ułatwi mu samoobsługę w przedszkolu. Łatwiej adaptują się te dzieci, które radzą sobie z samodzielnym jedzeniem, ubieraniem, myciem rąk czy korzystaniem z toalety.
- Warto również dostosować rytm dnia dziecka do rytmu przedszkolnego – te samy pory posiłków, snu, a także te same reguły i zasady.
Należy pamiętać, aby przygotowywać dziecko do przedszkola stopniowo, rozciągając ten proces w czasie, pozwalając maluchowi oswoić się z myślą o nowym etapie w jego życiu
„Rodzic” w przedszkolu
Przygotowując dziecko do pójścia do przedszkola bardzo ważne jest, aby rodzic był przekonany o słuszności swojej decyzji. Dziecko trzyletnie potrzebuje już szerszych kontaktów społecznych, pięknie chłonie naukę i jest to idealny moment na posłanie go do przedszkola.
Warto zaufać placówce i kompetencjom nauczycieli, a w przypadku wątpliwości odbyć szczerą rozmowę.
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej.
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami bliźniaków, wieloraczków, dzieci „rok po roku”? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
Ja puszczam dziecko za rok. Już mnie stres zjada, bo nie wiem jak to będzie. Wiem jedno że mamy rok na pożegnanie pieluchy i przekonania niejadka do jedzenia.