w ,

Jak wybrać poduszkę ergonomiczną dla dziecka?

Best friends. Girl child lay on bed with grey bunny toy in her bedroom. Kid prepare to go to bed. Wish sweet dreams to favorite toy. Girl kid relax and play bunny toy before fall asleep.

Każdy z nas pragnie już od narodzin zapewnić swojemu dziecko to, co najlepsze. W dzisiejszych czasach dotyczy to nie tylko prawidłowej opieki i poświęconego czasu, ale również odpowiedniego wyposażenia otoczenia dziecka. Jeszcze będąc w ciąży, wiele mam przygotowuje łóżeczko dla maluszka, strojąc je w pościel i poduszki.

Jednak tak naprawdę, choć nam dorosłym ciężko jest to sobie wyobrazić, zarówno niemowlęta, jak i starsze dzieci (do około drugiego roku życia), nie potrzebują tak naprawdę poduszki. Kiedy już przyjdzie pora na jej zakup, warto zastanowić się, jaka poduszka dla dziecka będzie najlepsza. Tym razem skupiamy się na poduszkach ergonomicznych, które stanowią doskonałe i wygodne rozwiązanie zarówno dla dziecka jak i dla osób dorosłych.

Czym jest poduszka ergonomiczna?

Poduszka ergonomiczna od zwykłej poduszki różni się przede wszystkim kształtem. Najczęściej wyposażona jest ona w dwa „garby”, które pozwalają nam zachować w trakcie snu odpowiednią dla naszego kręgosłupa pozycję, choć nie jest to regułą. Różni się ona nie tylko kształtem, ale również twardością tak, by odpowiednio dostosować się do potrzeb osoby z niej korzystającej. Polecana jest zarówno tym, którzy borykają się z problemami kręgosłupa, jak również jako działanie prewencyjne, zapobiegające wadom postawy. To właśnie dlatego coraz częściej wybierana jest przez troskliwych rodziców właśnie poduszka ergonomiczna dla dziecka. Warto pamiętać, że nieprawidłowo dobrana poduszka nie tylko nie poprawi naszego stanu zdrowia, ale również może przynieść niekorzystne efekty, takie jak przykurcze czy bóle głowy i karku.

Czy dziecko powinno spać na poduszce?

Wiele osób zastanawia się, jak to naprawdę jest, jeśli chodzi o poduszki dla dzieci i czy na liście rzeczy niezbędnych do wyprawki powinna znaleźć się poduszka dla niemowlaka. Od kiedy dziecko powinno korzystać z poduszki? Nie ma co do tego żadnych ściśle określonych wytycznych, jednak zgodnie z zaleceniami lekarzy i specjalistów, w początkowym etapie życia dziecko nie potrzebuje poduszki i z powodzeniem może spać z głową bezpośrednio na materacu. Pamiętajmy, że zaraz po urodzeniu maluszek jest słaby i nie ma siły samodzielnie obrócić główki, a spanie na poduszce z tego powodu może wiązać się  z trudnościami z oddychaniem. Dlatego poduszka dla noworodka absolutnie nie jest konieczna.

W pierwszych miesiącach życia dziecko powinno często zmieniać pozycję z plecków na brzuszek i spać na płasko, ewentualnie na płaskiej poduszce zwanej potocznie „naleśnikiem”. Ważniejszy od poduszki jest w tym przypadku odpowiedniej twardości materac, który wspierać będzie prawidłowy rozwój kręgosłupa malucha. Tak naprawdę im później dziecko zacznie spać na poduszce, tym lepiej, jednak powinno to mieć miejsce nie wcześniej niż w momencie, kiedy będzie ono w stanie swobodnie przekręcać się z boku na bok. Zastanawiając się, jaka poduszka dla dziecka będzie najlepsza, warto wziąć pod uwagę wiek dziecka i to, by nie powodowała ona nienaturalnego wygięcia szyi.

Zobacz także: Poduszka dla dziecka – jaką wybrać i od kiedy stosować?

Jak wybrać poduszkę ergonomiczną dla dziecka?

Doskonałym wyborem, jeśli chodzi o poduszki dla dzieci, są poduszki ergonomiczne. Pozwalają one uniknąć ucisków na główkę malucha, a także odciążają mięśnie kręgosłupa i barków, wspierając ich prawidłowy rozwój i zapobiegając wadom postawy. Jak wybrać poduszkę ergonomiczną dla dziecka? Przede wszystkim należy zastanowić się nad kształtem i odpowiednim rozmiarem poduszki, dostosowanym do wzrostu dziecka i wysokości barków. W przypadku dzieci optymalnym wyborem, pomimo iż śpią one raczej na twardych materacach, jest niezbyt wysoka ergonomiczna poduszka dla dziecka, dobrana do pozycji, w której śpi ono najczęściej (na brzuchu, na plecach lub na boku). Jeżeli sami mamy problem z doborem odpowiedniej poduszki, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Tylko wtedy poduszka będzie spełniać odpowiednio swoją funkcję. W przypadku małych dzieci poduszka ergonomiczna to inwestycja na lata. Początkowo, by zmiana nie była przez niego odebrana negatywnie, poduszka może być bowiem odwrócona płaską częścią do góry, a wraz ze wzrostem dziecka zostać zmieniona na stronę docelową.

Zobacz także: Poduszki dla dzieci marki Tempur

Poduszka ergonomiczna dla dziecka – dlaczego warto?

Dlaczego poduszka ergonomiczna dla dziecka to dobry wybór? Przede wszystkim pozwala ona odciążyć mięśnie barków i kręgosłupa, a także sam kręgosłup, które często ulegają u dzieci przeciążeniom, zwłaszcza u tych w wieku szkolnym. Problem często dotyczy również maluchów, które są mało aktywne fizycznie. Dodatkowo taka poduszka dla dziecka doskonale zapobiega powstawanie wad postawy, których leczenie jest nie tylko trudne, ale również czasochłonne i w wielu przypadkach bardzo problematyczne. Co więcej, korzystanie z poduszki ergonomicznej pozwala zadbać o odpowiedni komfort snu malucha, co przekłada się na wypoczęty organizm, wspierając jego prawidłowy rozwój, nie tylko fizyczny, ale również psychiczny.

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Nauka pływania dziecka – najważniejsze pytania i odpowiedzi

  Pakiety pobytowe nad morzem — sprawdź, jak wybrać najlepszą opcję dla siebie