w , ,

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Regularne szczotkowanie zębów to najprostszy i najskuteczniejszy sposób ochrony przed próchnicą. Jeśli zatem zależy Ci na zdrowiu dziecka, już od najmłodszych lat zachęcaj je do regularnego mycia zębów. W osiągnięciu tak postawionego celu powinny pomóc odpowiednio wyprofilowane, dziecięce szczoteczki do zębów. W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów takich produktów stomatologicznych, od modeli tradycyjnych, po nowoczesne szczoteczki elektryczne z wymiennymi końcówkami.

Szczoteczki zdobione motywami z bajek i animacji

Jednym ze sprawdzonych sposobów na przekonanie dziecka do samodzielnego szczotkowania zębów jest zakup kolorowej szczoteczki dziecięcej zdobionej atrakcyjnym motywem graficznym przedstawiającym jego ulubionych bajkowych bohaterów. W sklepach z akcesoriami stomatologicznymi znajdziesz szczoteczki zdobione postaciami z bajek Disney czy cieszących się dużą popularnością wśród nieco starszych dzieci, komiksowych produkcji Marvel. Dziecięce szczoteczki do zębów, prócz atrakcyjnego zdobienia, w zasadniczy sposób nie różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników. Oczywiście w przypadku produktów dziecięcych stosuje się nieco inny rodzaj konstrukcji i materiałów. Główki takich szczoteczek są na ogół nieco mniejsze, co ułatwia szczotkowanie zębów trzonowych, a ich włosie jest delikatniejsze, dzięki czemu nie podrażnia dziąseł.

Manualna czy elektryczna?

Innym ze sposobów na przyciągnięcie zainteresowania dziecka jest wymiana klasycznej szczoteczki manualnej na elektryczną. Nowoczesne, elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci zapewniają większą efektywność mycia zębów, co sprzyja ograniczeniu ryzyka próchnicy, zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej i związanym z tym dolegliwościom. Choć wielu stomatologów w pierwszych latach życia dziecka zaleca stosowanie szczoteczki manualnej, to jednak w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, by zastąpić ją modelem elektrycznym. Oczywiście w tym przypadku należy wybrać produkt zaprojektowany z myślą o specyficznych potrzebach najmłodszych. Dziecięce szczoteczki do zębów w wersji elektrycznej oferowane są dziś przez większość renomowanych producentów.

Wybór kolorowej szczoteczki do zębów powinien zachęcić malucha do samodzielności. Zachętą do regularnego szczotkowania zębów mogą być również pasty o przyjemnym, owocowym smaku oraz zadaniowe tablice, na których dziecko będzie odhaczało wykonane na dany dzień obowiązki. Za regularne mycie zębów przez tydzień lub miesiąc powinna czekać na nie nagroda. Przyzwyczajenie do dbałości o zęby w dzieciństwie zaprocentuje zdrowymi i pięknymi zębami w życiu dorosłym.

_____________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Oryginalny prezent dla żony na każdą okazję

  Matka Polka w trakcie pandemii

  Matka Polka w trakcie pandemii