Klocki dla najmłodszych – co warto wiedzieć o LEGO DUPLO?

Dzieci uwielbiają klocki LEGO, głównie ze względu na szerokie możliwości, jakie wiążą się z tymi zabawkami. Niestety, ogromne zróżnicowanie rozmaitych elementów oraz sposobów na ich łączenie może okazać się zbyt trudne dla szkrabów poniżej 7-6 roku życia. Jak wiadomo, najmłodsi nie posiadają zbyt rozwiniętych zdolności manualnych i chociaż szybko się uczą, to mało który dzieciak jest w stanie budować na tyle precyzyjnie, aby czerpać pełną frajdę z klasycznych klocków LEGO. Całe szczęście, istnieją pewne, znacznie bardziej przystępne alternatywy, które o wiele lepiej spiszą się jako prezent dla malucha.

Czym tak właściwie jest LEGO DUPLO?

Każdy fan klocków z pewnością spotkał się z przynajmniej kilkoma zestawami LEGO DUPLO. Na samym starcie warto zaznaczyć – tak, są to oryginalne zabawki. DUPLO, chociaż występowało pod różnymi nazwami, w tym Lego Preschool oraz Explore (można napotkać się na nie w przypadku starszych produktów), nadal wpisuje się w system LEGO.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to nieco uproszczona wersja klocków, która ma z założenia być mniej skomplikowana i łatwiejsza do układania, tak, aby nawet małe dzieci nie mały z nimi problemu. W porównaniu do klasycznych zestawów, LEGO DUPLO charakteryzuje się:

  • Znacznie większymi modelami elementów – części LEGO DUPLO są dwukrotnie dłuższe, szersze i wyższe od swoich zwykłych odpowiedników, dzięki czemu nie ma ryzyka, że małe dziecko je połknie.
  • Luźniejszymi, łatwiejszymi w konstrukcji łączeniami – elementy te o wiele łatwiej złożyć i rozmontować, nie trzeba także używać przy tym zbyt dużej ilości siły. Większe oczka i wypustki nie wymagają również ogromnej precyzji.
  • Brakiem drobnych, złożonych akcesoriów – chociaż LEGO DUPLO nadal oferują wiele możliwości, to większość z ich elementów nie jest specjalnie skomplikowana, tak, aby nawet najmłodsze dzieci mogły sobie z nimi bez problemu poradzić.
  • Większą wytrzymałością na uszkodzenia – to oczywiste, że małe dzieci mogą nie mieć wyczucia przy obchodzeniu się z zabawkami, dlatego klocki te są pozbawione odstających, łatwych do wygięcia elementów, a sama warstwa plastiku w ich ściankach jest znacznie grubsza.

Dzięki tym wyspecjalizowanym rozwiązaniom, zestawy te z pewnością przypadną każdemu maluchowi do gustu.

Ciekawostki na temat LEGO DUPLO

Chociaż wyglądają zupełnie inaczej, klocki DUPLO nadal są częścią LEGO System, będąc w pełni kompatybilne z klasycznymi elementami. Ma to po części związek z faktem, że większe klocki były w ofercie duńskiej firmy już od dawna – pierwsze tego typu zestawy wprowadzono na rynek już w roku 1969. Zakłada się, że zabawki te nadają się nawet dla dzieci, które ukończyły półtora roku, gdyż są wyjątkowo bezpieczne, stymulując przy tym zdrowy rozwój i kreatywne myślenie. Pod względem cenowym, są one porównywalne do klasycznych klocków.

_____________________________________________________________________________________

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Kiedyś miłośniczka podróży i przygód podwyższających adrenalinę. Obecnie uskutecznia głównie podróże pojazdem trójkołowym do klubu malucha i z powrotem, a adrenalinę ma wiecznie podwyższoną poczynaniami wszędobylskich, bliźniaczych potomków. Kocha swoją rodzinę, przyjaciół, dobry film i jeszcze lepszą książkę, fotografię, Kraków, kawę z pianką, jazdę na motorze i bycie mamą.

Skomentuj