w ,

Niania – jak zatrudnić legalnie, gdzie szukać dobrej opiekunki dla dziecka?

Wielu rodziców zatrudnia opiekunki do dziecka „na czarno” – nie podpisując z nimi żadnej umowy, ponieważ w ich przekonaniu generuje to wiele formalności oraz konieczność opłacania składek na ubezpieczenie. A przecież, choć mało osób o tym wie, można zatrudnić nianię legalnie, bez ponoszenia strat finansowych. A co więcej – osoba zatrudniona jest wtedy zabezpieczona dzięki ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu. Kiedy jest to możliwe?

Kto opłaca składki za zatrudnioną nianię?

W większości przypadków jest tak, że to z budżetu państwa, a nie przez Ciebie, opłacane są składki na zatrudnioną nianię – trzeba jednak spełnić kilka warunków. Jest to możliwe wtedy, gdy rodzice pracują na podstawie umowy o pracę oraz gdy prowadzą działalność rolniczą lub pozarolniczą. Będzie to również dotyczyć sytuacji w której świadczą usługi na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub umowy o świadczenie usług.

Drugie kryterium, jakie należy spełnić, dotyczy samego dziecka – musi mieć ukończone 20 tygodni oraz nie może przebywać w żłobku lub w klubie dziecięcym. Ostatnią kwestią, o której należy pamiętać jest to, że niania nie może być jednocześnie rodzicem dziecka oraz musi mieć ukończone osiemnaście lat.

Co trzeba wiedzieć o zatrudnianiu niani?

Oprócz tego, trzeba zdawać sobie sprawę z kilku istotnych zapisów w prawie. Gdy rodzice opiekują się dzieckiem jako zawodowa rodzina zastępcza, pobierają zasiłek macierzyński lub przebywają na urlopie wychowawczym, sami muszą opłacać składki za nianię – nie będzie ich wtedy dotyczyć omawiana ulga.

Co jednak ciekawe, legalną opiekunką dla dziecka może być osoba spokrewniona, np. babcia – wyjątkiem są jedynie rodzice malucha.
A gdzie szukać zawodowej niani, z którą legalnie podpiszesz umowę? Można skorzystać z usług agencji opiekunek, choć wtedy nigdy nie masz pewności, na podstawie jakich kryteriów nianie są sprawdzane.

Dlatego coraz więcej osób szuka doświadczonej i kompetentnej osoby na własną rękę, co jest możliwe dzięki takim serwisom jak sprzedajemy.pl/uslugi/nianie-i-opiekunki. Nianie mogą wystawiać na nich swoje ogłoszenia, a wyszukiwanie ofert jest proste i szybkie dzięki temu, że wyniki można zawężać do wybranej lokalizacji (czyli np. miasta). W tym wypadku niezbędne jest oczywiście przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej oraz organizacja dnia próbnego.

Co powinna zawierać umowa uaktywniająca dla niani?

Aby spełnić wszelkie formalności, trzeba właściwie skonstruować umowę uaktywniającą, która przeznaczona jest dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy chcą legalnie zatrudniać opiekunki do dziecka.

W tym dokumencie powinny znaleźć się informacje dotyczące stron umowy (czyli rodziców oraz niani), celu i przedmiotu umowy, a także informacje na temat czasu i miejsca sprawowania opieki nad maluchem, liczby dzieci, które zostaną tą opieką objęte oraz obowiązków niani. Nie można zapomnieć o precyzyjnym określeniu wysokości wynagrodzenia, sposobu i terminu jego wypłaty, czasu trwania umowy. Należy również dodać zapis o warunkach zmiany umowy oraz o sposobach na jej rozwiązanie.

Dzięki umowie uaktywniającej legalne zatrudnianie niani jest opłacalne zarówno dla rodziców, którzy nic nie tracą, jak i dla opiekunki, która zyskuje ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z możliwości, jakie dają aktualne przepisy.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Kiedy trzylatek nie mówi…

    Co to jest kraniosynostoza?