w ,

Niezauważalne wady postawy u dzieci – jak rozpoznać je w porę?

Począwszy od pierwszego USG bioder u niemowlaka, a skończywszy na problemach z kręgosłupem w okresie dojrzewania, rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dzieci, aby nie cierpiały z powodu schorzeń układu ruchu w życiu dorosłym, wymagają regularnych konsultacji z pediatrą lub ortopedą. Niestety, wady postawy u dzieci są najczęściej bagatelizowanym problemem.

Przyczyną poważnych wad postawy u dorosłych, a nawet chorób takich jak rwa kulszowa, czy „wypadnięcie dysku”, wymagające często ingerencji chirurgicznej, są zaniedbania w okresie wzrostu. Plagą XXI w. są wady postawy u dzieci, wynikające z siedzącego trybu życia i braku dobrych nawyków, jeśli chodzi o prawidłową postawę zarówno w czasie spoczynku, jak i w czasie aktywności. Najczęściej widzimy dzieci albo siedzące, zgarbione przed ekranem komputera albo skulone nas tabletem – tłumaczy dr n. med. Munther Sabarini z berlińskiej kliniki Avicenna – Blisko 30% nastolatków w Polsce ma nadwagę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegała już o tym fakcie kilka lat temu. Wszystko spowodowane jest brakiem ruchu, co nie tylko źle wpływa na ogólny rozwój i odporność u dzieci, ale także na kręgosłup, regularnie obciążany przez nadmiar tkanki tłuszczowej – dodaje dr Sabarini.

Jak rozpoznać wadę postawy u dziecka?

Bardzo często wadę postawy można rozpoznać przez obserwację zachowania dziecka. Kiedy sygnalizuje, że boli go nóżka w okolicy biodra lub pokazuje, że dokucza mu kolano nawet podczas chodzenia – może to oznaczać, że w stawach mogło dojść do deformacji. Jeśli rodzic zbagatelizuje problem, w niedalekiej przyszłości dziecko może mieć problemy z poruszaniem się. Kiedy maluch garbi się i ma trudności z oddychaniem – należy udać się do ortopedy dziecięcego. Badanie można również przeprowadzić samodzielnie. Dziecko, którego klatka piersiowa jest niesymetryczna, przechyla się na jedną stronę lub linia kręgosłupa po schyleniu się nie jest prosta – powinno zostać zdiagnozowane przez lekarza. Rodzic od narodzenia dziecka powinien przede wszystkim pamiętać o bilansach kontrolnych i badaniach tj. USG stawów biodrowych. Wcześnie wykryte nieprawidłowości mogą być wyleczone we wczesnym stadium zanim dojdzie do zwyrodnienia kręgosłupa lub innych narządów ruchu.

Ruch to zdrowie

Sylwetka najlepiej kształtuje się w ruchu, a kręgosłup w pozycji siedzącej zaczyna się zwyczajnie wykrzywiać, dlatego tak ważne jest, aby dzieci spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i regularnie uprawiały sport tj. jazda na rowerze, kopanie piłki, pływanie, a nawet zwykłe bieganie po podwórku. Dzięki aktywności wzmacniają się mięśnie, utrzymujące kręgosłup w pionie, dziecko traci również zbędne kilogramy. Bez względu jednak na rodzaj wady (skolioza, kifoza, czy lordoza) – wszystkie wątpliwości należy wyjaśniać z ortopedą lub pediatrą, który obejrzy dokładnie jak głęboka jest wada oraz zaleci ewentualne dodatkowe badania.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Instytucja babci i dziadka – największe zalety i wady

    Mama ma „wychodne” – czyli jak przeżyć pierwszą noc poza domem bez dzieci?