w ,

Odparzenia pieluszkowe — jak pielęgnować podrażnioną skórę dziecka?

W okresie niemowlęcym skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa i bardzo łatwo o jej podrażnienie. Do odparzeń mogą przyczynić się nawet noszone pieluszki. Co więcej, odparzenia pieluszkowe to powszechny problem. Na szczęście, istnieje skuteczny sposób na to, by zniwelować efekty tej dolegliwości — skuteczna maść na odparzenia to gwarancja sukcesu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak należy postępować w przypadku odparzeń.

Odparzenia pieluszkowe — przyczyny i objawy

Skąd biorą się odparzenia pieluszkowe? Jak sama nazwa wskazuje, główną przyczyną są pieluszki noszone przez dziecko. Oczywiście to nie one same są problemem. Powodem dolegliwości jest wilgoć pod materiałem. Połączenie z ciepłem nagromadzonym pod pieluchą oraz faktem, że podczas poruszania się dziecka dochodzi do tarcia, prowadzi do podrażnienia skóry. Miary nieszczęścia dopełniają: mocz i kał, które zbierają się w pieluszce.

Połączenie wszystkich tych elementów sprawia, że skóra dziecka poniżej brzucha staje się silnie zaczerwieniona oraz zaczyna piec.

Czy odparzenia pieluszkowe u dzieci to powszechny problem?

Czasem można spotkać się z opinią, że odparzenia pieluszkowe u niemowląt to dolegliwość, której przyczyną jest zaniedbanie ze strony rodzica. Tymczasem, rzeczywistość wygląda nieco inaczej — odparzenia to dość powszechny problem. Szacuje się, że przechodzi przez to nawet połowa niemowląt. Poważniejsze przypadki zmian skórnych są zgłaszane do lekarza dziecięcego. W niektórych przypadkach leczenie odparzeń pieluszkowych to niemal jedna piąta zabiegów wykonywanych przez pediatrę.

Jakie są najczęstsze objawy odparzenia pieluszkowego u niemowląt?

Symptomy odparzeń pieluszkowych są dość charakterystyczne. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest zaczerwienienie w okolicach intymnych.

Jeśli pojawią się zaczerwienienia, nie należy ich ignorować. Wręcz przeciwnie: zmiany skórne typowe dla odparzeń należy skonsultować z pediatrą. Nieleczone zaczerwienienia mogą w przyszłości przerodzić się w poważniejsze zapalenie typu grzybiczego lub bakteryjnego.

Jak należy walczyć z odparzeniami pieluszkowymi? Dobra maść na odparzenia to absolutna podstawa

Jeśli chodzi o walkę odparzeniami u małych dzieci, skutecznym i powszechnie wykorzystywanym sposobem działania jest maść na odparzenia. Jak wybrać odpowiedni specyfik? Wbrew pozorom, duża różnorodność może dodatkowo komplikować sytuację. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: „jaki krem na odparzenia będzie najlepszy?”. Pewne jest jedno: warto sięgać po rozwiązania opracowane przez renomowanych producentów.

Do takich specyfików należy między innymi Sudocrem na odparzenia u dzieci i dorosłych, czyli skuteczny preparat ochronny dla okolic podrażnionych w wyniku odparzeń pieluszkowych. Jak poprawnie aplikować Sudocrem na odparzenia? Na szczęście, zadanie to nie należy do szczególnie skomplikowanych. W tym celu wystarczy nałożyć niewielką ilość kremu na palec, a następnie rozprowadzić go bardzo delikatnymi, kolistymi ruchami po podrażnionej skórze.

Trzeba przy tym pamiętać, by skóra dziecka podczas zabiegu była sucha i czysta.

Więcej informacji na temat korzyści, które wynikają ze stosowania specyfiku Sudocrem, można znaleźć na stronie internetowej sudocrempolska.pl

Sudocrem na odparzenia – jakie składniki zawiera ten preparat?

Korzystne działanie preparatu Sudocrem na odparzenia nie byłoby możliwe, gdyby nie jego składniki. W składzie tej popularnej maści na odparzenia znajdują się między innymi takie substancje jak:

 • benzoesan benzylu – właściwości owadobójcze oraz solubilizujące. Ponadto, dzięki benzoesanowi cały preparat cieszy się wyższym poziomem rozpuszczalności, co niewątpliwie wpływa na łatwość stosowania specyfiku;
 • lanolina – środek o właściwościach nawilżających oraz hipoalergicznych;
 • cynamonian – dzięki temu składnikowi Sudocrem na odparzenia zyskuje cenne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i antyseptyczne;
 • tlenek cynku – zapewnia on działanie ochronne preparatu.

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Relacja ojca z dzieckiem – budujesz ją każdego dnia!

  Wybierz żłobek bliskościowy – dlaczego?