w , , ,

17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka

Historia każdego wcześniaka jest inna, ale faktom zaprzeczyć się nie da – 1 na 10 dzieci na świecie rodzi się przedwcześnie. Od kilku lat w Polsce 17 listopada jest dniem poświęconym tym szczególnym maluchom.

Scenariusz jest ten sam – dowiadujesz się o ciąży, cieszysz się, upływają kolejne tygodnie, zaczynasz snuć plany, przygotowujesz wyprawkę. Czas mija od wizyty do wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. I tu dla niektórych mam nagle kończy się okres beztroskiego wyczekiwania na nowego członka rodziny, bez ostrzeżenia zderzają się z szybą inkubatora. Coś poszło nie tak, co zrobiłam źle, czy to moja wina?? 1 na 10 mam na pewno zadaje sobie te pytania. Raczej nie jest to Twoja wina, tak zdecydował los, natura, Bóg (kolejność wybierzcie sami).

Poród przed 37. tygodniem ciąży i co dalej? 

Każdy poród przed 37. tygodniem ciąży uznawany jest za poród przedwczesny.

Droga Mamo, raczej nie dane Ci będzie przystawić malucha do piersi zaraz po porodzie. Twoje dziecko trafi pod czujne oko personelu medycznego, być może do inkubatora, ale to dla jego dobra. A Wy, drodzy Rodzice, bądźcie blisko, bo Wasze dziecko bardzo Was potrzebuje. Jeśli stan dziecka na to pozwala, zapewnijcie mu jak najwięcej kontaktu skóra do skóry, wykonujcie czynności pielęgnacyjne, karmcie. Ta mała istota przecież doskonale Was pamięta z życia płodowego, a w nowym świecie czuje się jeszcze bardzo obco.

Kiedy do domu?

Maluchy urodzone przedwcześnie spędzają w szpitalu kilka, kilkanaście tygodni. Wszystko zależy przede wszystkim od momentu, w którym przyszły na świat. Przecież znane są przypadki kruszynek ważących w chwili porodu 500-600 g! Przyjmuje się, że oddział opuszczają noworodki ważące ponad 2kg, które samodzielnie jedzą i przybierają na wadze, ale wypis jest uzależniony także od ogólnego stanu zdrowia małego pacjenta.

Upragniony dom

Opieka nad wcześniakiem może spędzać sen z powiek niedoświadczonym rodzicom. Sam zakup mikroskopijnych ubranek jest nie lada wyczynem. My musieliśmy zamówić ubrania u producenta, a nasza córka nie należała do najmniejszych maluszków. Ale odzież to nie wszystko. Jako gehennę wspominam karmienie i monitorowanie przyrostów masy ciała, odżywki dosypywane do odciągniętego mleka, suplementy, witaminy. Opieka nad noworodkiem jest dla niedoświadczonych rodziców sporym wyczynem, a co dopiero nad wcześniakiem.

Poradnie, specjaliści, szczepienia

Powrót do domu to nie wszystko. Dzieci urodzone przed czasem podlegają szczególnej opiece lekarskiej do około 2 roku życia, mają inny kalendarz szczepień. Ciągłe wizyty w różnych poradniach, badania, rehabilitacja to szara codzienność rodziców wcześniaków, o której mówi się rzadko. Te dwa lata to trudny czas, ale nie można dopuścić do zaniedbań, bo skutków nie da się potem cofnąć.

Co mogę zrobić?

Jeśli jesteś rodzicem wcześniaka, bądź przy swoim dziecku, wspieraj, pomóż mu dorównać rówieśnikom urodzonym o czasie. Wiem, to trudne, wymaga sporo zachodu, ale w przyszłości Wasza pociecha się Wam za to odwdzięczy.

Jeśli jesteś babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem, sąsiadką itd. rodziców wcześniaka, zaproponuj pomoc, wyręczenie w niektórych obowiązkach domowych, ugotowanie domowego obiadu. Od tych rodziców naprawdę wymaga się więcej niż mają sił.

Jeśli jesteś lekarzem, pielęgniarką, położną, okaż dzieciom i ich rodzicom trochę więcej serca. Mnie wielokrotnie bardzo tego właśnie brakowało.

Pamiętajmy o wcześniakach i ich rodzicach przez cały rok, ale szczególnie w dniu ich święta – 17 listopada.

Po więcej informacji odsyłamy do strony http://wczesniak.pl/


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 komentarzy

  1. Moje wcześniaczki urodziły się na szczęście 16. listopada, a nie 17. Za ileś tam lat, nie będę więc myśleć o nich jak o wcześniakach co rok podczas urodzin. Mam taką nadzieję.

Z dzieckiem do szpitala – mini poradnik

Dlaczego zabawki pełnią tak ważną rolę w życiu każdego dziecka?