w ,

Dlaczego zabawki pełnią tak ważną rolę w życiu każdego dziecka?

Z pewnością każdy z was pamięta swoją ulubioną zabawkę z dzieciństwa… i nie ma to znaczenia czy był to pluszowy niedźwiedź, plastikowa lalka czy figurka żołnierza – to była tylko wasza zabawka, którą wręcz ubóstwialiście, bardziej niż cokolwiek innego na tym świecie! Większość z was nie zdaje sobie nawet sprawy, ale ta zabawka, którą tak bardzo lubiliście bawić się w swoich dziecięcych latach, miała ogromny wpływ na to, kim jesteście teraz. Nie wierzycie? Eksperci głoszą, iż małe dzieci uczą się wielu cennych umiejętności, dzięki zabawie ich ulubionymi zabawkami. To właśnie one pozwalają dzieciom odkryć świat, poprzez interakcję z ich otoczeniem. Ponadto zapewniają mnóstwo przyjemności i radości, które pomagają budować poczucie własnej wartości.

Kształtowanie zdolności motorycznych

Zabawki zachęcają dzieci do lekkiej aktywności fizycznej, która doskonale kształci ich zdolności motoryczne. Niezależnie od tego czy poruszają grzechotką, przebierają lalkę, układają klocki czy jeżdżą autami po torze – wykonują jakiś ruch, który rozwija ich motorykę zarówno dużą, jak i małą. To właśnie zabawki motywują niemowlaki do poruszania swoimi rączkami czy nóżkami. Są niezwykle zaciekawione formą, kolorami i wydawanymi dźwiękami przez zabawki. Gdy maluchy potrafią już raczkować i siedzieć, zabawki zachęcają je do jeszcze większego ruchu. W sytuacji kiedy ich ulubiona zabawka jest poza zasięgiem, dziecko stara się poruszać by ją zdobyć. Niektóre zabawki (np. rowerek biegowy, hulajnoga) są niezwykle pomocne w odkrywaniu przez dzieci czym jest równowaga i kształtowaniu swojej koordynacji ruchowej. Dzięki aktywności fizycznej podczas zabawy, dzieci przyjmują zdrowy styl życia i mogą uniknąć otyłości.

Rozwój emocjonalny

Zabawki dla dzieci zwiększają ich kreatywność i pomagają im wyrażać swoje emocje. Niezależnie od tego czy same odgrywają jakąś rolę (korzystając z przebieranek), czy może przedstawiają ją za pomocą lalek i figurek – dzieci mają doskonałą okazję do wyobrażenia sobie i odgrywania znanych im już scenek z życia (z domu, szkoły, wizyty u lekarza) lub wymyślenia własnego świata i nowych sytuacji. Zdolność do odgrywania scenek, podczas których dziecko wyraża emocje, ujawnia jego dojrzałą osobowość i zdolność do tworzenia własnych zasad i reguł. Zabawki pomagają dzieciom wyzwolić ich wyobraźnię, stworzyć wymyślony wszechświat, w którym chcą się bawić.

Rozwój społeczny

Zabawki wpływają także na rozwój społeczny dziecka. Zachęcają maluchy do interakcji – z początku z dorosłymi, a na późniejszym etapie rozwoju z rówieśnikami. Współdziałanie z innymi za pomocą zabawek wyzwala sytuacje, które są dla dzieci ważną lekcją – o wzajemnym szacunku, współpracy i dzieleniu się swoją własnością.

Stymulowanie procesów poznawczych

Zabawki wzmagają procesy poznawcze, stymulując koncentrację i pamięć (np. gry planszowe, karciane, puzzle) i dając im możliwość kreatywnego rozwiązywania problemów, co jest kluczem do ich przyszłej autonomii. Rozwój kognitywny jest niezwykle istotny, ponieważ ułatwia dzieciom rozpoczęcie nauki matematyki czy języków obcych w szkole.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka

    Test na ojcostwo w ciąży – możliwy już od 8. tygodnia