w , , , , , ,

5 świetnych filmów animowanych dla całej rodziny – czyli jak przetrwać kwarantannę i nie zwariować…

Nie wiem jak Wy, ale ja po pierwszym tygodniu kwarantanny narodowej mam już dość. Jasne, że wytrzymam, jasne, że dam radę – nie takie kwarantanny się w życiu przechodziło. Mam za sobą już doświadczenie miesięcznego, kompletnego zamknięcia w domu z trójką poważnie chorych, bardzo małych dzieci, gdzie nawet nosa na balkon nie udało nam się wyściubić, bo panował tak okrutny smog… Od kiedy to przeżyłam, w dodatku na rozchwianych hormonach poporodowych, nic mi już nie jest straszne.

Niemniej jednak obecna sytuacja nie napawa optymizmem – nie tylko ze względu na realne i niewidzialne zagrożenie, ale i na fakt, że zapowiada się na dłuższy niż 2-tygodniowy „areszt domowy”, a w międzyczasie na niełatwą w ogarnięciu edukację domową.

W przeciwieństwie do wielu kreatywnych i ambitnych mam – ja jak na razie ograniczam się do przeżycia i poukładania w sobie i wokół siebie nowej rzeczywistości.

Mój spokój psychiczny jest równie, jak nie bardziej ważny, niż wszelkiego rodzaju zajęcia kreatywne dla moich dzieci, które wymagają ode mnie większego wysiłku niż jestem aktualnie w stanie z siebie wygenerować.

Od zawsze relaksowały mnie filmy, szczególnie te oglądane w kinie.

Odkąd moje dzieci skończyły 3 lata, zaczęliśmy z nimi chodzić do kina – początkowo na bardzo miłe, łatwe i przyjemne bajki typu: Pszczółka Maja, Dolina Muminków czy Strażak Sam w wersji kinowej. Nie mogłam się jednak doczekać kiedy będę mogła z moimi chłopakami pośmiać się lub powzruszać na bardziej ambitnych filmach animowanych, takich które podobają się zarówno dzieciom jak i dorosłym.

W końcu się doczekałam! Oglądaliśmy wspólnie już wiele filmów w kinie – a teraz oglądamy je razem, przytulając się na naszej kanapie w salonie.

Zasady co do wspólnego oglądania filmów mam dwie:

 1. Oglądamy filmy tylko wtedy, gdy pogoda nie pozwala nam na aktywność na zewnątrz – aktualnie zasada ta rozszerzyła się o podpunkt: oglądamy filmy wtedy, gdy z przyczyn od nas niezależnych nie możemy wyjść na zewnątrz… (czytaj: nie wychodzimy już ani na dwór, ani na pole ;-)).
 2. Bardzo selektywnie wybieram filmy dla swoich dzieci – wcześniej oglądam trailery filmów – ponieważ nie znoszę filmów, które nie wnoszą nic pozytywnego, wartościowego czy zabawnego do naszego życia. Jest wiele wspaniałych, cudownych filmów dla dzieci, ale bywają też filmy głupkowate, z humorem niskich lotów lub nazbyt epatujące agresją.

Dziś polecę Wam filmy, które widziałam, na których płakałam ze wzruszenia lub śmiałam się do łez – i o których później wspólnie dyskutowałam ze swoimi dziećmi, bo ich przesłanie warte jest głębszej refleksji.

5 świetnych filmów animowanych dla całej rodziny:

o yeti

 1. O, Yeti!

Film wzruszający – o przyjaźni, odwadze i spełnianiu marzeń, w którym dużą rolę odgrywa przepiękna muzyka i niesamowite widoki cudów natury. Dziewczyna o imieniu Yi spotyka młodego Yeti na dachu bloku, w którym Yi mieszka. Yeti ukrywa się przed pościgiem, a Yi postanawia mu pomóc uciec i powrócić do swojego domu na Mount Everest.

W filmie dzieje się dużo i szybko – pościg, ucieczka, czarne charaktery kontra czwórka młodych przyjaciół, ale jednocześnie następują momenty magiczne: zatrzymanie się i zachwyt nad pięknem przyrody, wyciskająca łezkę w oku muzyka, siła przyjaźni i odwagi, wiara w siebie i przezwyciężanie swoich lęków i ograniczeń.

 

jak wytresowac smoka

 1. Jak wytresować smoka

Film doczekał się już trzech, szeroko nagradzanych części – zasłużenie, bo jest fantastyczny. Niesamowita gratka dla miłośników smoków (a jest ich w filmie mnóstwo), wspaniałej grafiki komputerowej i historii z głębokim przesłaniem.

Młody i nieporadny Czkawka, jest synem wodza Wikingów. Wśród rosłych Wikingów wygląda jak przecinek, nie potrafi utrzymać młota, w dodatku jest wyjątkowo niezgrabny i psuje wszystko, gdziekolwiek się pojawi. Ale gdy przychodzi chwila największej próby, to właśnie Czkawka dokonuje niemożliwego, co nikomu wcześniej nawet nie przyszło przez myśl: zaprzyjaźnia się z najgroźniejszym ze smoków, Nocną Furią.

Film porusza głębią swojego przesłania: to nie siła fizyczna stanowi o prawdziwej mocy i wartości człowieka, ale jego serce i intelekt.

 

 1. Sekretne życie zwierzaków domowych 2

Polecam część drugą – która jest świetna!, natomiast nie polecam części pierwszej – która jest zbyt ostra i nie grzeszy humorem wysokich lotów.

Natomiast na części drugiej – uśmiałam się zdrowo i serdecznie. „Sekretne życie zwierzaków domowych 2” to świetna propozycja dla miłośników psów, kotów, królików i chomików (a które dziecko ich nie kocha), okraszona inteligentnym humorem, ale i wartościowym przesłaniem o pokonywaniu swoich lęków i budowaniu odwagi – czasami z pomocą przyjaciół.

Film dotyka również tematyki zwierząt cyrkowych, co pomogło mi bardzo obrazowo wyjaśnić dzieciom dlaczego nie chodzimy do cyrków, w których występują zwierzęta…

 

 1. Pingwiny z Madagaskaru

Bawią, śmieszą, są lekką, miłą i przyjemną rozrywką dla całej rodziny.

Starsi widzowie docenią cięty, inteligentny, balansujący czasami na krawędzi poprawności żart językowy, natomiast młodsi widzowie zakochają się w szaleństwie, ale jednak kontrolowanym, tych zdrowo rozrabiających zwierzaków.

 

shrek

 1. Shrek

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby Shreka. Znamy, kochamy, a nawet uwielbiamy. Wspomnienia z naszego dzieciństwa lub z lat młodości.

Obejrzyjcie Shreka po latach – tym razem ze swoimi dziećmi. Łezka wzruszenia, śmiech z dobrze znanych i zapamiętanych cytatów, niepowtarzalne głosy Zbigniewa Zamachowskiego i Jerzego Stuhra… Magia. Klasyka. Wspomnienia tworzone dla pokoleń.

 

Mam nadzieję, że spodobają Wam się te propozycje na wspólne, rodzinne spędzenie czasu – niestety trudnego czasu, dlatego bądźmy w nim razem i od czasu do czasu pośmiejmy się i zrelaksujmy przy dobrym, wartościowym filmie.

____________________________________________________________________________

multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  ulica czereśniowa

  O fenomenie Ulicy Czereśniowej – kultowa seria książek obrazkowych dla dzieci

  Największa tajemnica Skandynawii, czyli dlaczego oni wszyscy mówią tak pięknie po angielsku? #10