O fenomenie Ulicy Czereśniowej – kultowa seria książek obrazkowych dla dzieci

„Iwona uwielbia lekcje gry na pianinie, Edward codziennie biega do parku i z powrotem, a Kasia musi kupić sobie nowy kapelusz.” Każdego dnia przerabiamy historie powyższych postaci, przeżywamy ich troski, opowiadamy w co są ubrani i zgadujemy dokąd się wybierają. Seria książek o ulicy Czereśniowej należy do niezastąpionych pożeraczy czasu i zdecydowanie pretenduje do bycia kultową pozycją książkową w biblioteczce każdego malucha.

Rotraut Susanne Berner to niemiecka graficzka zajmująca się ilustrowaniem publikacji innych autorów. W Polsce głównie znana ze swojej własnej publikacji – serii książek o ulicy Czereśniowej, których sprzedaż sięgnęła około miliona egzemplarzy. Fenomen ulicy Czereśniowej polega na tym, że stanowi świetną zabawę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, będąc książką w pełni obrazkową, nie zawierającą żadnego tekstu.

ulica czereśniowa

Wiosna, Lato, Jesień i Zima to cztery osobne, kilkustronicowe pozycje książkowe formatu 26×34, wydane w twardej oprawie.

Duży format wpływa na przejrzystość stron, pozwala doszukiwać się szczegółów i swobodnie przeglądać książkę z jednym lub dwójką dzieci. Wraz z bohaterami książki czekamy na przyjście Świąt Bożego Narodzenia, zmieniamy opony na zimowe, upatrujemy pierwszych oznak wiosny, sprzedajemy kasztany lub nocujemy w namiocie.

ulica czereśniowa

ulica czereśniowa

Bohaterów jest kilku, są opisani na odwrocie książki i to właśnie ich historie tworzą kompletną serię. Śledzimy ich losy w obrębie jednej książki i na przestrzeni czterech pór roku, dlatego słynny motyw przemijania stanowi szczególny element tej serii. I tak oto Edward truchtający po ulicy przez całą zimę pewnego wiosennego dnia przewraca się na skórce od banana i poznaje Agnieszkę. Na następnej stronie widzimy jak Agnieszka i Edward spędzają wspólnie czas w sklepie, następnie w parku, w jej ręku jest róża.

Na podstawie ilustracji można snuć przeróżne opowieści i zanurzać się w świat bohaterów w zależności od wieku i możliwości rozwojowych malucha.

ulica czereśniowa

My przygodę z ulicą Czereśniową rozpoczęliśmy z wówczas niespełna rocznym synem od prostych pytań „Gdzie jest papuga?”. Wierzcie mi, że znalezienie Papugi Poli to wyczyn dla małych i dużych. W miarę upływu czasu „łapaliśmy” imiona bohaterów, wraz z nimi wędrowaliśmy przez wszystkie strony, nie zdając sobie sprawy, że Edward i reszta stają się naszymi kumplami.

ulica czereśniowa

Do serii ulicy Czereśniowej należą również „Noc na ulicy Czereśniowej” (mamy i szczerze polecamy) oraz „Wielkie Gotowanie na ulicy Czereśniowej” (nie mamy, ale chętnie zasięgniemy Waszych opinii).

W naszym domu czytanie i przeglądanie książeczek jest codziennym rytuałem. Do (mojego) znudzenia przeglądamy te same pozycje. Ulica Czereśniowa jednak cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dziecka, to wiadomo. Ale, że rodzica? To niebywały sukces!

ulica czereśniowa

____________________________________________________________________________

multirodzice.pl facebook

    • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
    • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
    • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
    • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
    • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Klaudia Natonek - nauczycielka języka angielskiego wykonująca swój zawód z wielkim zamiłowaniem. Z całego serca wierzy w dzisiejszą młodzież i każdego dnia za biurkiem stara się rozbudzać jej potencjał. Obecnie etatowa mama Jasia i Lilki, kierująca się filozofią rodzicielstwa bliskości, zafascynowana skandynawskim podejściem do wychowania, w którym to samodzielność dziecka stanowi fundamentalny element. Wśród znajomych - promotorka fotelików RWF tyłem do kierunku jazdy. Prywatnie odlicza dni (miesiące lub lata) do wymarzonej podróży z mężem na Zanzibar.

Skomentuj