w ,

Drewniany domek dla lalek – jakie standardy powinien spełniać?

Two tranquil children playing with wooden toys in home interior

Jako jedna z najstarszych zabawek świata, domek dla lalek znacznie ewoluował na przestrzeni lat. Jakie domki są dziś najpopularniejsze wśród rodziców? Jakie standardy powinna spełniać tego rodzaju zabawka? Podpowiadamy!

Choć na rynku nieustannie pojawiają się różnego rodzaju nowości, domek dla lalek pozostaje na podium najpopularniejszych zabawek wszech czasów. Nowinki przemijają, a zabawkowych domków nic nie jest w stanie zastąpić. Zmieniają się jedynie standardy, podług których projektowane są zabawki. Jeszcze nie tak dawno większość domków dla lalek powstawała z plastiku, podobnie jak większość zabawek. Ten tani i łatwy w obróbce materiał na długo zdominował rynek zabawkowy, ograniczając dostępność wyrobów wykonanych np. z drewna.

Drewniany domek dla lalek Picollo

Drewniane zabawki – eko alternatywa dla plastiku

Na szczęście, w związku z rosnącą ekologiczną świadomością coraz więcej rodziców poszukuje alternatyw dla plastiku. Dlatego coraz większą popularność zdobywają zabawki drewniane, niegdyś – przed plastikową rewolucją –  stanowiące jedyną dostępną na rynku opcję. Coraz więcej firm wprowadza do swojej oferty zabawki wykonane z drewna – od domków dla lalek, przez kuchnie dla dzieci, po klocki i innego rodzaju manualne przybory. Niektóre sklepy internetowe, jak na przykład Dollo, ograniczają swoją ofertę niemal wyłącznie do wyrobów drewnianych, przyjaznych zarówno dla dzieci, jak i dla środowiska.

Drewniany domek dla lalek – wybór świadomego konsumenta

Dlatego, jeśli jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy na kupnie wyrobów ekologicznych, wybieraj drewniane alternatywy – trwalsze, szybciej rozkładające się i nieprzyczyniające się do powstawania zanieczyszczeń. Oczywiście, do wykonania tego rodzaju zabawek konieczne jest korzystanie z drewna, a to z kolei wymaga ścięcia drzew. Wpływ takiej produkcji na środowisko jest jednak znacznie mniej szkodliwy niż wykorzystywanie plastiku.

Drewniany domek dla lalek Picollo

Domek dla lalek z drewna – jakie standardy powinien spełniać?

Przed zakupem drewnianego domku dla lalek warto zastanowić się, czy produkt spełnia standardy, które umożliwiają dziecku komfortową i swobodną zabawę, jak również gwarantują trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Na co warto zwrócić uwagę, szukając domku dla lalek z drewna?

 • Wykończenie – czy domek powstał z zachowaniem najwyższych standardów wykończeniowych? Czy jest starannie oszlifowany, pozbawiony chropowatych, niepolakierowanych powierzchni, które mogą być źródłem drzazg? Czy nie ma wystających elementów, o które dziecko może się skaleczyć? Warto również zwrócić uwagę na farby, które wykorzystano do wykończenia domku dla lalek z drewna. Czy są one bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka?
 • Jakość drewna – starannie wyselekcjonowane drewno powinno być materiałem bardzo trwałym i odpornym na uszkodzenia w przeciwieństwie do plastiku. Drewniane zabawki nie łamią się przy uderzeniu czy upadku z wysokości, nie pękają pod wpływem nacisku i nie jest łatwo je złamać. To z kolei oznacza mniejsze ryzyko skaleczenia dla dzieci;
 • Przemyślany design – domek dla lalek, czy to drewniany czy wykonany z plastiku, to zabawka, którą dzieci bawią się zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie rówieśników. Warto zwrócić uwagę na to, czy interesujący Cię model umożliwia zabawę w obu wariantach.
 • Różnorodność zestawu – zazwyczaj drewniane domki dla lalek można kupić w zestawie z mebelkami. Zarówno duże, jak i małe domki dostępne są w takiej konfiguracji. Kupno zabawki w zestawie to oszczędność czasu i pieniędzy.

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Co to jest terapia ręki? Po co nam ręce i jak ich prawidłowo używać?

  Mamo, tato – porozmawiaj ze mną o… seksie! Rozmowa z położną – Weroniką Dryją