w ,

Jak dbać o zęby dziecka?

Dbałość o regularne mycie zębów jest kluczowe przy codziennej pielęgnacji całego ciała. Warto zatem uczyć o tym dziecko tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Na samym początku o higienę jamy ustnej będą troszczyć się rodzice, ale aby nasza pociecha zrozumiała jak jest to istotne, mycie ząbków warto przedstawić jako czynność ciekawą i angażującą.

Kiedy rozpocząć pielęgnację zębów u najmłodszych?

W tym wpisie podpowiemy jak dbać o zęby naszego malucha oraz jak efektywnie zachęcić do tego także i dziecko. Oto lista produktów, których nie powinno zabraknąć przy łazienkowej umywalce.

Dbałość o higienę i zdrowie jamy ustnej u dziecka warto zainicjować jak najwcześniej, już w wieku niemowlęcym, kiedy brzdąc zaczyna ząbkować. W tym okresie warto zaopatrzyć się w dobrej jakości gryzaki żelowe oraz w akcesoria do masowania i mycia rozpulchnionych dziąseł. Mogą być to np. specjalne szczoteczki z silikonu, które nakłada się na palec. Dzięki temu uda się lepiej łagodzić ból i dyskomfort, a przy tym zapoznać dziecko z podstawami dbałości o zęby.

Kiedy ząbki się już pojawią, warto sięgnąć po:

 • dedykowane dla najmłodszych dzieci szczoteczki, które są one wyposażone w bardzo miękkie włosie, które nie podrażnia delikatnych dziąseł,
 • pastę do mycia zębów dla dzieci o delikatnej recepturze,
 • kubeczek do płukania ust po myciu, aby lepiej pozbyć się z buzi resztek pasty.

Pasta do zębów dla dzieci – po jakie kosmetyki sięgać

Dobierając kosmetyki dla najmłodszych warto zwracać uwagę na ich skład. Pasta do zębów dla dzieci powinna być delikatniejsza w działaniu niż pasta dedykowana dla dorosłych. W paście dla niemowląt nie powinien być obecny fluor – jeśli jednak zaleci go stomatolog prowadzący, warto sięgać po pasty zawierające w sobie fluor w stężeniu 1000 ppm. W przypadku dzieci w wieku około 6 lat można sięgać już po pasty o stężeniu fluoru 1450 ppm. Warto także poszukiwać pasty w atrakcyjnym dla dziecka smaku. Na liście składników nie powinno zabraknąć dodatków o działaniu łagodzącym.

Zestaw do mycia zębów dla dzieci: szczoteczka oraz kubek

Kiedy wreszcie przychodzi moment, w którym maluch uczy się samodzielnie dbać o swoją higienę, warto skompletować dla niego podstawowy zestaw do mycia zębów. Dla dzieci w wieku kilku lat najbardziej atrakcyjne będą rzecz jasna różnokolorowe akcesoria ozdobione podobiznami ich ulubionych postaci. Design kubeczka i szczoteczki nie powinien być jednak czynnikiem decydującym o zakupie. Warto sięgać po produkty tworzone z bezpiecznych tworzyw, pozbawionych BPA czy ftalanów lub skłonić się ku opcjom eco.

 • Szczoteczka do zębów dla dzieci

Włókna szczoteczki muszą być jak najbardziej miękkie. Maluch dopiero uczy się posługiwać podobnymi narzędziami, więc musi stopniowo dowiedzieć się jak regulować nacisk oraz w jaki sposób dokładnie myć każdy z ząbków. Szczoteczka do zębów dla dzieci powinna być wymieniana raz na 3 miesiące lub wtedy kiedy jej włókna ulegną zniekształceniu. Z tego względu dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór szczoteczki wykonanej z materiałów biodegradowalnych lub pozyskanych z recyklingu. Eco szczoteczki do zębów oraz inne akcesoria dostępne są m.in. w ofercie sklepu online Mądra Mama.

Najlepsza szczoteczka do zębów to jednak taka, po którą dziecko będzie chętnie sięgać. Jeśli maluch ma awersję do mycia zębów lub nie poświęca temu dostatecznej uwagi, dobrym rozwiązaniem może okazać się samodzielny wybór szczoteczki w ulubionym kolorze lub z postacią, którą malec lubi.

 • Kubeczek do mycia zębów dla dzieci

W szafce nad umywalką lub na samym blacie powinien znaleźć się także kubeczek dla dziecka. Przyda się on do przechowywania szczoteczki oraz pasty. Po zakończonym szczotkowaniu dziecko może sięgnąć po kubeczek z wodą, aby dokładnie wypłukać usta z resztek pasty.

Jaki kubeczek wybrać? Podobnie jak w przypadku szczoteczki warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego kubek jest wykonany. Musi być lekki i odporny na uszkodzenia, ale zamiast zwykłego plastiku można sięgnąć po produkty wykonane z materiałów biodegradowalnych. Może pasować on do szczoteczki – na rynku dostępne są piękne komplety, które sprawdzą się także jako prezent dla dziecka.

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Dlaczego warto zapisać dziecko do prywatnej szkoły podstawowej?

  “MAMA Z PASJĄ”: KLAUDIA NATONEK – WŁAŚCICIELKA MARKI SOHO JAWORZNO