w ,

Jak wygląda nauka kodowania dla dzieci? Czy warto?

Zadbanie o dobre wykształcenie dziecka to sposób na ułatwienie mu życia w przyszłości, zapewnienie lepszego startu. Zwiększają się szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska pracy, satysfakcjonującego wynagrodzenia. Nie jest powiedziane, że dziecko musi się pilnie uczyć od rana do wieczora i nie mieć wolego czasu dla siebie. Będzie to prosta droga do zniechęcenia go do nauki i odebrania mu najlepszych lat życia. Najlepiej sprawdza się nauka poprzez zabawę, która staje się czymś przyjemnym i jednocześnie pożytecznym.

Wiele mówi się o tym, że siedzenie przed komputerem przez wiele godzin jest czymś niewskazanym, ale dotyczy to bezmyślnego przeglądania portali społecznościowych i grania w bezużyteczne gry. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie programowanie dla dzieci w domowym zaciszu i zapisanie podopiecznego na kurs kodowania.

Kodowanie vs. dzieci – czy to ma sens?

Niemalże każde dziecko ma komputer w domu, który niestety najczęściej służy do grania w gry, oglądania bezwartościowych filmów na YouTube czy marnowania czasu na portalach społecznościowych. Można to jednak zmienić i to bez konieczności odrywania podopiecznego od komputera. Już nawet kilkuletnie dzieci mogą zacząć swoją przygodę z programowaniem, z czym wiąże się szereg wymiernych korzyści. Branża IT rozwija się dynamicznie, rośnie zapotrzebowanie na programistów i nie ulegnie to zmianie przez wiele kolejnych lat. Warto to wykorzystać i zachęcić podopiecznego do zainteresowania się tematem programowania. Jest to sposób na rozwijanie wielu pobocznych umiejętności, które przydadzą się na każdym etapie życia. Dziecko nie tylko będzie miało pożyteczne zajęcie, ale może stać się ono jego pasją i w przyszłości opłacalnym źródłem dochodu. 

W przypadku programowania istotne jest to, aby zacząć jak najwcześniej, najłatwiej i najszybciej można pojąć podstawy właśnie w wieku dziecięcym, gdy mózg jest bardzo chłonny. Oczywiście jeśli podopieczny nie wykazuje żadnego zainteresowania programowaniem, nie należy go do tego zmuszać i na siłę kazać uczęszczać na kurs kodowania. Jak najbardziej dziecko może spróbować, ale jeśli po paru lekcjach stwierdzi, że mu się nie podoba, pozostaje tylko zrezygnować i poszukać innego zajęcia. Bardzo często jest tak, że dzieci chętnie uczą się programowania, które wygląda inaczej niż to zawodowe, bo polega głównie na zabawie z kodem. 

Nauka kodowania dla dzieci – na czym to polega?

Osoby prowadzące kursy programowania dla dzieci nie posługują się żargonem informatycznym, technologicznym językiem. Mówią w sposób prosty i zrozumiały dla dzieci, przez co łatwo im zrozumieć różne zagadnienia informatyczne, mechanizmy. Zasada jest taka, że im wcześniej się rozpocznie, tym będzie łatwiej i szybciej przyswoić wiedzę. Obecnie do dyspozycji jest wiele pomocnych aplikacji, narzędzi i programów związanych z programowaniem już dla najmłodszych. Można też zapisać podopiecznego na kurs dostosowany do jego wieku i możliwości rozwojowych. Dzieciom spodoba się opcja wzięcia udziału w szkoleniach, wyjazdach czy półkoloniach programistycznych. Nauka programowania dla dzieci w przypadku różnego typu warsztatów jest dostosowana do wybranej grupy docelowej. Kilkuletnie dzieci obcują z wielorakimi językami graficznymi, uczą się tworzenia stron internetowych i optymalizowania algorytmów. Potem przychodzi czas na stworzenie własnej aplikacji czy gry komputerowej. 

Do wyboru jest wiele narzędzi i programów do kodowania, które wspierają naukę programowania. Zapewnią mnóstwo godzin świetnej zabawy i nauczą wielu nowych rzeczy. Takie programy edukacyjne stają się bardziej interaktywną grą, dlatego dzieci tak chętnie z nich korzystają.

Godnymi polecenia programami są przede wszystkim:

 Scratch JR,

 Code.org,

 PixBlocks,

 Run Marco,

 Minecraft ,

 Khan Academy.

Jak zacząć przygodę z kodowaniem?

Darmowe narzędzia w postaci różnych programów do nauki programowania to jedno, ale warto też zadbać o uzupełnienie wiedzy. Można poszerzać ją za pomocą różnych książek, które umożliwią wkroczenie w świat programowania. Warto poszukać stacjonarnych kursów programowania dla dzieci, co będzie zdecydowanie łatwiejsze, szczególnie na początku. Instruktor stopniowo wdraża młodego kursanta w świat IT, uczy korzystania z różnych programów krok po kroku. Mając takie podstawy, zdecydowanie łatwiej będzie dziecku potem samodzielnie ćwiczyć w domu. Inną opcją są internetowe kursy programowania dla dzieci, co jest sporą oszczędnością czasu i pieniędzy. Nie wymaga to posiadania żadnej wiedzy ani przygotowania, wystarczy postępować zgodnie z tym, co zostanie przedstawione na kursie. Edukacja domowa wspiera samodzielną naukę, można w pełni dobrać ją do indywidualnych potrzeb dziecka.

Kurs kodowania dla dzieci – dlaczego warto? 

Naukę programowania warto zacząć jak najwcześniej ze względu na to, że dziecięcy mózg uczy się najszybciej. Nauka poprzez zabawę jest najskuteczniejszą metodą, polega na eksperymentowaniu, próbowaniu. W młodym wieku mózg jest bardzo plastyczny, rozwija się dynamicznie, powstają setki nowych połączeń i to w krótkim czasie, przyswajanie nowych informacji następuje bardzo szybko i nie sprawia większych trudności. Dzieci chłoną wiedzę jak przysłowiowa gąbka wodę, nie ma nawet trudności z nauczeniem się kodowania, które na pierwszy rzut oka wydaje się czymś skomplikowanym. Kolejną kwestią jest to, że dzieci nią mają tremy przed poznawaniem nowych dziedzin, są pozytywnie nastawione i otwarte, ciekawe otaczającego je świata. Brak uprzedzeń i zrażania się już na samym starcie ułatwia naukę i zwiększa szanse na odniesienie sukcesu. 

Zdecydowanie łatwiej będzie dziecku uczyć się programowania w szkole i kontynuować to zajęcie na studiach. Zapotrzebowanie na programistów ciągle wzrasta, można liczyć na stabilne zatrudnienie i bardzo dobre zarobki. Programowanie pomaga też w nauce matematyki. Można wobec tego mówić o łatwiejszym radzeniu sobie w szkole i lepszych ocenach. Obecnie bardzo trudno wyobrazić sobie życie bez komputerów, dlatego wczesne zainteresowanie się cyfrową rzeczywistością jest wręcz wskazane. Kodowanie uczy cierpliwości, rozwiązywania problemów, wytrwałości, samodzielnego myślenia, pokory. Przygotowuje do kolejnych etapów edukacji, rozwija zdolności poznawcze i analityczne, ma korzystny wpływ na myślenie przestrzenne i nieschematyczne.

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

    • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
    • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
    • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
    • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
    • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Jak chronić skórę dziecka podczas zimowych spacerów?

    Dzień walki z depresją. Czy problem dotyczy też dzieci?