w , , ,

Jak chronić skórę dziecka podczas zimowych spacerów?

Zima jest piękną i malowniczą porą roku. Ośnieżone parki zachęcają do spacerów, tym bardziej w słoneczne dni. Jednak dla skóry, zwłaszcza wrażliwej i delikatnej skóry dziecka, zimowy klimat może okazać się problemem. Mróz, wiatr, zmiany temperatur, promieniowanie UV, które nie jest tak odczuwalne, jak latem, dlatego łatwo o nim zapomnieć i narazić skórę na uszkodzenia słoneczne. Czy istnieje prosty sposób na kompleksową ochronę?

Negatywny wpływ zimowej aury na skórę najmłodszych

Skóra dzieci jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom. Dotyczy to wszystkich maluchów, jednak w szczególnie trudnej sytuacji są dzieci obarczone atopowym zapaleniem skóry. Ta przewlekła choroba zwykle ma swój początek między 3. a 6. miesiącem życia, a obecnie dotkniętych jest nią prawie 15% dzieci. Choć u znacznego odsetka mija wraz z wiekiem, niestety może utrzymywać się przez wiele lat, również w wieku dorosłym.(1)

Istnieje wiele czynników, które mają negatywny wpływ na skórę atopową i pogarszają przebieg choroby. Jednym z nich jest klimat. Skóra dotknięta AZS nie spełnia bowiem funkcji barierowych tak efektywnie, jak skóra zdrowa, dlatego mróz, wiatr i promieniowanie UV działają na nią silnie drażniąco. Na dodatek zimą powietrze jest suche, zwłaszcza w ogrzewanych mieszkaniach, dlatego jeszcze trudniej jest zadbać o właściwe nawilżenie skóry. Jak więc reaguje ona na niekorzystne zmiany klimatyczne?

Zimą może dojść do zaostrzenia takich objawów, jak:

 • przesuszenie, łuszczenie się skóry,
 • szorstkość, uczucie napięcia,
 • świąd,
 • zaczerwienienie, skłonność do podrażnień.

W przypadku dzieci objawy te są szczególnie uciążliwe. Stanowią bowiem źródło stresu, zaś uporczywe spędzenie uniemożliwia spokojne przespanie nocy, co powoduje rozdrażnienie w ciągu dnia. Dzieci także często mają problem z powstrzymaniem się przed drapaniem, a to prowadzi do tworzenia się ranek, strupków i wysięków. Zwiększa także ryzyko infekcji, które mocno komplikują przebieg choroby i mają negatywny wpływ na ogólne samopoczucie malca.

Skuteczna ochrona skóry zimą

Czy dla dzieci i dorosłych obarczonych atopowym zapaleniem skóry, zimowa pora musi być udręką? Niekoniecznie. Wystarczy, że o tej porze roku zatroszczymy się o odbudowę naturalnej bariery ochronnej. Profilaktyka wymaga wprawdzie dużej dyscypliny, jednak warto o niej pamiętać, bo efekty są zadowalające i zmniejszają ryzyko zaostrzenia stanu do tego stopnia, że nie jest konieczne sięgnięcie po środki farmakologiczne.

Podstawą codziennych działań zapobiegawczych są specjalistyczne preparaty, zwane emolientami, które pomagają zastąpić naturalne właściwości ochronne naskórka. Mogą po nie sięgać nie tylko osoby z AZS, ale także wszystkie, które borykają się z problemem suchej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrze skóry.

Idealnym wyborem na zimę będzie Emolientowy krem barierowy Emotopic do twarzy i ciała, który można stosować bez ograniczeń wiekowych. Długotrwale i wielokierunkowo nawilża oraz natłuszcza skórę. Zawarte w nim naturalne oleje (konopny, canola) i ceramidy niwelują uczucie dyskomfortu oraz napięcia skóry, która staje się bardziej odporna na wiatr, mróz i czynniki drażniące. Krem okazuje się również ratunkiem w sytuacjach, gdy przesuszeniu ulegają szczególnie podatne na występowanie objawów obszary skóry: dłonie, łokcie, kolana. Zabezpieczaj nim skórę dziecka każdego dnia, tym bardziej przed wyjściem na zimowe spacery. Po to, by móc beztrosko i bezpiecznie cieszyć się bajkową aurą.

Bibliografia: 

 1. Atopowe zapalenie skóry. https://www.ptca.pl/choroby-atopowe/atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 16.02.2021.

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

 1. Skóra dziecka wymaga specjalnej osłony i troski. Gdy dochodzą do tego jeszcze inne problemy to już naprawdę trzeba o nią dbać. Moje dziecko ma AZS i zima bywa trudnym czasem. Skóra jest wtedy bardzo sucha, tkliwa i podrażniona.
  Do codziennej pielęgnacji stosujemy emolienty z exomega control. Balsam z tej linii jest tłusty i bardzo dobrze sprawdza się w ekstremalnych przypadkach. Nawilża i chroni skórę.

Jakie łóżko do pokoju dziecięcego wybrać?

Jak wygląda nauka kodowania dla dzieci? Czy warto?