w , , , , ,

Jaki świat zostawisz swoim dzieciom?

Każdego roku w kwietniu ustanawia się jeden dzień, który ma na celu przypomnieć nam wszystkim, jak ważne jest miejsce, w którym dane nam żyć. Miejsce, nieustannie zmieniające się pod wpływem naszego nie zawsze rozsądnego użytkowania.

Międzynarodowy Dzień Ziemi ma na celu przypomnienie każdemu z nas o wspólnej odpowiedzialności za planetę oraz propagowanie zachowań proekologicznych. Niemal każdy uczeń szkoły podstawowej jest w stanie wymienić kilka przykładów tego, jak pomóc można matce Ziemi, niekoniecznie mając świadomość, po co właściwie podejmować ma konkretne działania.

Dzisiaj, w święto Ziemi, przypomnimy najważniejsze z nich i wyjaśnimy, dlaczego są aż tak istotne.

Problem:

 1. Globalny deficyt wody

W XXI wieku problem braku wody może być jednym z najistotniejszych. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż ludzi na Ziemi jest coraz więcej, a zapasy tego cennego surowca nieustannie się kurczą.

Co mogę zrobić?

 • Zamień wannę na prysznic. Każda Twoja kąpiel w wannie wypełnionej wodą po brzegi to aż siedmiokrotnie wyższe zużycie wody niż podczas krótkiego mycia pod prysznicem.
 • Zakręcaj kran podczas golenia, podczas mycia zębów. Porządne, trzyminutowe mycie zębów z odkręconym kranem to nawet piętnaście zmarnowanych litrów wody!
 • Jeśli wybierasz zmywarkę zamiast mycia ręcznego, pamiętaj, by załadować ją do pełna, tylko w ten sposób zaoszczędzić do 80% wody w stosunku do ręcznego mycia.
 • Rób przeglądy kranów, spłuczek, prysznica – nieszczelne urządzenia powodują straty wody liczone w tysiącach litrów miesięcznie

 1. Nadmierna ilość odpadów

Niemal każdy z nas słyszał lub widział zdjęcia stworzeń morskich i ptaków osaczonych przez foliowe worki czy reklamówki. Co roku trafia ich do oceanów tak wiele, że wg szacunków ONZ ginie z ich powodu około miliona zwierząt. Foliowa reklamówka służy nam jedynie przez moment, by tuż po zakupach wylądować w koszu na śmieci.

Co mogę zrobić?

 • Wybierz torbę wielokrotnego użytku, a najlepiej uszyj ją sam. Miej zawsze przy sobie w torebce czy samochodzie przynajmniej jedną, by nie korzystać z zaproszenia sprzedawcy do nabycia następnej, zupełnie niepotrzebnej.
 • Zmień nawyki: kupuj w szkle, zamiast w plastiku.
 • Segreguj wszystkie odpady, pamiętaj, że coraz większa ilość producentów korzysta z możliwości ponownego przetworzenia
 • Zrezygnuj z przedmiotów jednorazowego użytku: nie kupuj plastikowych widelczyków, talerzy czy kubków. Noś z sobą kubek termiczny czy butelkę filtrującą.
 1. Globalne ocieplenie

Każdy słyszał, nie każdy rozumie. Ludzkość dostarcza do atmosfery nadmierną ilość gazów cieplarnianych. Oznacza to w praktyce, że coraz częściej będą pojawiały się na świecie susze, powodzie, a co za tym idzie nasilały się choroby, występował będzie też głód.

Co mogę zrobić?

 • Wybierz autobus, zamiast samochodu
 • Nie świeć światła bez potrzeby
 • Wybieraj energooszczędne produkty, rozpoczynając od żarówek, skończywszy na pralkach czy lodówkach
 • Podczas gotowania nie rezygnuj z pokrywek (to oszczędność ok. 30% energii elektrycznej)
 1. Wylesianie

Każdego roku znikają z powierzchni Ziemi miliony lasów. Wycinanie i wypalanie lasów staje się coraz powszechniejsze. Wiele drzew jest wycinanych nielegalnie.

Co mogę zrobić?

 • Drukuj tylko naprawdę niezbędne rzeczy, a jeśli już to robisz, drukuj dwustronnie
 • Segreguj makulaturę, by można było skorzystać z papieru ponownie
 • Wybieraj produkty w opakowaniach z makultatury, wśród najbardziej popularnych jest papier toaletowy czy chusteczki
 1. Elektrośmieci

Skąd pochodzi skażona żywność? Z elektrośmieci. Jak to możliwe? Wyrzucając sprzęty elektoniczne i elektryczne do zwykłego pojemnika na odpady lub porzucając je co gorsza w lesie czy składując na wysypisku, doprowadzamy do tego, że szkodliwe substancje z tych sprzętów: rtęć, ołów czy kadm trafiają gleby, do powietrza i wody, a stąd do roślin i organizmów zwierząt czy potem prostą drogą do ludzi.

Co mogę zrobić?

 • Korzystaj z pojemników na baterie i zbiórek elektrośmieci, pamiętaj, że za wyrzucanie sprzętu do zwykłego kontenera grozi kara pieniężna
 • Wybieraj przyjazne środowisku urządzenia oznaczone znakiem Ecolabel
 • Nie zmieniaj sprzętu działającego na nowszy model, a jeśli musisz, oddaj poprzedni potrzebującemu, zamiast go wyrzucać

Czy mogę zmienić świat?

Tak wielu z nas odpowiada przecząco. Bo przecież ja sam – wobec tak wielkich problemów niewiele mogę. Tylko pozornie. Gdyby każdy z nas, każdy z mieszkańców naszej planety postanowił z powyżej wymienionych dobrych nawyków zastosować tylko kilka, przyczynisz się do istotnych zmian w obrębie naszej planety, która cichym westchnieniem woła o pomoc…

Pamiętaj, że on naszych działań i naszych wyborów zależy, w jakim stanie zostawimy świat naszym dzieciom i wnukom. Nie bądźmy samolubni, stosując zasadę Nie od razu Kraków zbudowano, zacznijmy od spraw małych, pojedynczych dobrych praktyk. Gdy wejdą nam w krew, możemy pójść o krok dalej, a naszą wiedzą i przykładem zarażać innych. Razem możemy więcej.

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Choroba lokomocyjna – przekleństwo kochających podróże

  Niebanalne łóżka dla dziewczynek, co można znaleźć w sklepach?