w ,

Jakie korzyści przynosi edukacja finansowa dla dzieci i młodzieży?

Szkoła nie zawsze zapewnia uczniom narzędzia niezbędne do codziennego życia. Bezpieczną przyszłość gwarantuje stabilna sytuacja finansowa. Jeśli zależy Ci na dobru dziecka, zadbaj o jego edukację odpowiednio wcześnie. Rodzice często poszukują pomocy w internecie, a e-learning cieszy się coraz większą popularnością. Czy każda platforma z kursami dla młodzieży oferuje merytoryczne treści? Sprawdź, dlaczego warto inwestować w edukację finansową!

Edukacja finansowa dzieci i młodzieży – czego dotyczy?

Wiele rodziców zastanawia się, po co tak właściwie ich pociechom wiedza z zakresu finansów. Oszczędzanie i inwestowanie kojarzy się głównie z ekonomią i graniem na giełdzie. Zapomina się jednak o tym, że nawet kilkuletnie dzieci dostają od babci kilka złotych na cukierki. To doskonały moment na to, by nauczyć ich znaczenia pieniądza, a nie rozrzutności.

Rodzic powinien dać dziecku narzędzia, które w przyszłości zapewnią swobodę i godne życie. Edukacja finansowa dąży do wykształcenia odpowiedzialnej, przedsiębiorczej postawy. Im wcześniej uda się wypracować zdrowe nawyki w postaci planowania budżetu domowego, tym lepiej.

Nauka inwestowania i zarządzania pieniędzmi – korzyści

Dziecko, które nauczy się zarządzania pieniędzmi, a w szczególności odkładania kieszonkowego, zgromadzi nie tylko upragnioną sumę, ale i umiejętność skrupulatnego dążenia do wyznaczonego celu. Później – w wieku nastoletnim – poprzez uzyskanie nawet w minimalnym stopniu niezależności finansowej, będzie mogło o wiele łatwiej realizować swoje małe marzenia (np. kupienie biletu na koncert ulubionego zespołu).

Kontrolowanie wydatków to jedna z najważniejszych kwestii w dorosłym życiu, gdyż pozwala na rozsądne planowanie nie tylko dnia codziennego, ale i przyszłości. Z jednej strony dotyczy przyziemnych przyjemności (np. wyjazd latem za granicę), z drugiej poważnych inwestycji, m.in. kupna domu czy auta. Każda przedsiębiorcza osoba ma świadomość, że pośpiech to zły doradca, a decyzja o wzięciu kredytu powinna zostać starannie przemyślana, w innym wypadku można popaść w długi.

Roztropne i świadome operowanie budżetem pozwoli na uniknięcie potencjalnych problemów finansowych. Nauka przedsiębiorczości już od najmłodszych lat sprawi, że w przyszłości dziecko – już jako osoba dorosła – będzie reprezentować odpowiedzialne podejście do pieniędzy, również jako konsument. W nieprzewidzianej sytuacji kryzysowej, która może nadejść w najbardziej niespodziewanym momencie (np. nieuzasadnione zwolnienie z pracy, kłopoty zdrowotne), niezbędna okaże się poduszka finansowa.

Jakie są zalety korzystania z platformy z kursami dla młodzieży?

Internetowe platformy z kursami dla młodzieży to doskonała alternatywa zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Szkolenia online w przystępny sposób przedstawiają zagadnienia związane ze stosunkowo skomplikowanym tematem, jakim są finanse. To również doskonały sposób na wypełnienie braków i luk z edukacji szkolnej, w której nie ma wystarczająco miejsca i czasu na naukę odpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi.

Rodzic, który decyduje się na zakup kursu online, powinien zwrócić uwagę nie tylko na zakres tematyczny poszczególnych lekcji, ale także ich format. Prezentacje multimedialne lub inne materiały audiowizualne są o wiele łatwiej przyswajalne, a w dodatku pobudzają u odbiorców kreatywność. Pozyskanie uwagi dziecka pozwoli na jego maksymalne zaangażowanie do udziału w zajęciach tak, aby na koniec wyniosło z kursu jak najwięcej praktycznej wiedzy.

 

 

Kupuj rzeczy z wpisu

Używam linków afiliacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Jakie obuwie dziecięce na wiosnę będzie najlepsze?

    Najlepsze prezenty dla młodych rodziców