w ,

Odstawianie dziecka od piersi – kiedy i jak to zrobić?

Karmienie dziecka piersią jest najbardziej właściwą i ważną, ze względu na prawidłowy rozwój dziecka, formą dostarczania maluchowi składników odżywczych, w jego pierwszych miesiącach życia. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią o tym, aby karmić dziecko wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Po tym czasie można (i warto) dalej karmić dziecko mlekiem własnym, dodatkowo wprowadzając do diety malucha, nowe pokarmy.

To ile świeżo upieczona mama będzie karmić swoje dziecko piersią, jest kwestią mocno indywidualną. Nie ma ustalonych granic, kiedy powinno się tego zaprzestać, jest to raczej decyzja matki. Istnieją jednak momenty w życiu kiedy decyzja o odstawieniu dziecka od piersi, wydaje się nieunikniona. Jak więc odstawiać dziecko od piersi, aby ten proces przebiegł jak najprościej?

Jak długo karmić piersią? Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Karmienie piersią przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka to minimum. Pokarm mamy jest najbardziej wartościowy dla prawidłowego rozwoju malucha. Dziecko karmione wyłącznie piersią, przez pierwsze pół roku, nabywa odporności i ponosi mniejsze ryzyko różnego rodzaju infekcji i chorób, często spotykanych w wieku niemowlęcym. Po szóstym miesiącu życia dziecka powinnyśmy zacząć wprowadzać do diety malucha dodatkowe pokarmy, ponieważ mleko przestaje mu już wystarczać.

To kiedy odstawić dziecko od piersi, jest decyzją mamy, jednak czasami wywołaną czynnikami zewnętrznymi. Nie zawsze możemy karmić, tyle ile byśmy chciały i jesteśmy zmuszone odstawić dziecko od piersi wcześniej oraz zastąpić nasze mleko, mlekiem modyfikowanym. Często taka decyzja związana jest z problemami z laktacją, potrzebą zażywania specjalistycznych leków, które mogłyby zagrozić zdrowiu dziecka lub po prostu musimy wrócić do pracy. Zanim podejmiemy decyzję o odstawieniu dziecka od piersi, dobrze to przemyślmy. Warto również skonsultować to z lekarzem.

Jak odstawić dziecko od piersi?

Należy wiedzieć, że odstawianie dziecka od piersi nie jest procesem krótkotrwałym, który zajmie kilka dni. Zazwyczaj trwa 3-4 tygodnie, jednak może się okazać, że dziecko będzie potrzebowało jeszcze więcej czasu. Warto abyśmy przyzwyczajały dziecko do smoczka i butelki – widoku, dotyku. Nie jest to przecież miękka i ciepła pierś ukochanej mamy, więc maluch odczuje różnicę. Na początku możemy próbować odciągać pokarm i podawać go maluchowi z butelki. Możemy zacząć od podmieniania jednego posiłku dziennie na mleko z butelki.

Jeżeli zauważymy postępy, następnym krokiem, będzie stopniowe dodawanie do diety dziecka, mleka modyfikowanego. Ten proces wymaga dużo cierpliwości, ważne by nie robić niczego na siłę i wbrew sobie oraz dziecku. Dobrze, abyśmy posiadały w tych chwilach, wsparcie bliskich osób – będzie nieocenione!

Odstawianie dziecka od piersi jest dość trudnym czasem – dla mamy i dla dziecka, jednak niekiedy jest ono nieuniknione. Pamiętajmy, aby tą decyzję dokładnie przemyśleć i nastawić się psychicznie, równocześnie jednak nie martwmy się na zapas.

Przeczytaj też: https://humana-baby.pl/blog/jak-odstawic-dziecko-od-karmienia-piersia/.

_________________________________________________________________________________________

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  „Biblioteka Bajek” oraz „Bajki 5 minut przed snem” – serie książek, które pokochają twoje dzieci

  Widzisz więcej niż rodzic – mówić czy zachować dla siebie?