w ,

Pierwszy rok życia Twojego malucha – jakie zmiany zachodzą w jego rozwoju ruchowym?

Zmiany zachodzące w rozwoju Twojego dziecka, w ciągu pierwszego roku jego życia, są naprawdę duże. Jest to czas najbardziej intensywnego rozwoju na przestrzeni całego życia. Każdego kolejnego miesiąca Twój maluch nabiera nowych umiejętności i doskonali te już zdobyte, wciąż zaskakując Cię na nowo. Prześledźmy kolejno te najważniejsze zmiany dotyczące rozwoju ruchowego.

Krok po kroku…

W pierwszym miesiącu życia noworodek wciąż przyzwyczaja się do nowego otocznia. Na razie jego ruchy są jeszcze zupełnie nieskoordynowane, a aktywność w tym czasie ogranicza się wyłącznie do wyprężania i prostowania paluszków, a także odwracania główki pod wpływem dotyku.

Drugi miesiąc to pierwsze próby podnoszenia główki, którą na razie dziecko jest w stanie utrzymać w górze zaledwie przez kilka sekund. Rączki dziecka pozostają coraz częściej otwarte. Maluszek też zaczyna je ze sobą łączyć.

Miesiąc trzeci to czas, kiedy główka dziecka ułożonego na brzuszku coraz dłużej pozostaje uniesiona ponad podłoże, a tułów coraz bardziejstabilnie opiera się na przedramionach. Do nowych umiejętności należą przede wszystkim pierwsze próby chwytania przedmiotów i potrząsania nimi. Maluch coraz częściej zaczyna również wkładać rączki do buzi i bawić się nimi.

W czwartym miesiącu życia dziecko potrafi już utrzymać się (oczywiście z pomocą rodziców) w pozycji siedzącej. Kiedy leży na brzuszku, główka pozostaje uniesiona do góry przez dłuższy czas. Chwytane przedmioty coraz częściej trafiają wprost do buzi.

Okres piątego miesiąca to czas, w którym przede wszystkim zostają pogłębione i utrwalone dotychczas zdobyte umiejętności. Do nowości należy obracanie się z plecków na brzuszek, a także zabawa własnymi nóżkami, które podobnie jak wszystko inne znajdujące się w zasięgu, trafiają do buzi!

Szósty miesiąc to nauka chwytania przedmiotów za pomocą stópek, a także swobodne obracanie się. Poza tym, dziecko zaczyna pełzać do tyłuniczym mały raczek. Położone na brzuszku potrafi oprzeć ciężar ciała wyłącznie na jednej rączce, a drugą sięgać po zabawki i inne interesujące przedmioty.

W siódmym miesiącu maluch staje się coraz bardziej aktywny. Pojawiają się pierwsze próby pełzania do przodu, a swobodne przekręcanie się na wszystkie strony nie sprawia mu już żadnego problemu. Maluch potrafi też utrzymywać przedmioty w obydwu rączkach i postukiwać nimi.

Ósmy miesiąc to intensywny czas raczkowania. Poza tym, dziecko zaczyna podejmować pierwsze próby samodzielnego wstawania, podciągając się za rączki do góry, choć utrzymanie pionowej pozycji trwa krótko jest wciąż bardzo niestabilne. Natomiast coraz bardziej utrwala się w tym czasie samodzielne siedzenie.

Dziewiąty miesiąc to czas na utrwalenie zdobytych umiejętności. Dziecko, siedząc, potrafi uchwycić coraz mniejsze przedmioty, jego ruchy stają się na tyle precyzyjne, że nawet chwytanie okruszków nie sprawia mu już większych trudności. Pojawiają się także bardziej przemyślane czynności, jak na przykład sięganie po położoną w sporej odległości zabawkę poprzez przyciągnięcie się siebie kocyka, na którym się ona znajduje.

W dziesiątym miesiącu maluch położony na pleckach potrafi już samodzielnie usiąść z wyprostowanymi pleckami i nóżkami. Coraz częściej i chętniej podejmuje próby wstawania, podciągając się do góry przy pomocy mebli. Pojawia się uchwyt pęsetowy, czyli chwytanie przedmiotów przy pomocy kciuka i palca wskazującego.

Okres jedenastego miesiąca to czas wzmożonej ruchliwości dziecka. Maluszek potrafi już samodzielnie usiąść z każdej pozycji, w której się znajduje, nawet położony na brzuszku. Potrafi już ustać w pozycji wyprostowanej przez dłuższy czas, a nawet przejść kilka kroczków wokół mebli, przytrzymując się ich. Niektóre z dzieci potrafią już przejść kilka kroków zupełnie samodzielnie.

Dwunasty miesiąc życia to czas doskonalenia swoich umiejętności i okres, w którym większość dzieci potrafi już samodzielnie chodzić, niektóre z nich potrzebują jeszcze wsparcia w postaci ręki rodziców lub bliskiego otoczenia mebli. Te natomiast, które troszkę gorzej radzą sobie z chodzeniem, doskonale za to raczkują.

Zachęcamy również do przestudiowania informacji zawartych na witrynie www.enfamil.pl

Na co zwracać uwagę?

Przeanalizowaliśmy cały okres pierwszego roku pod kątem zdobywanych umiejętności. Wiesz już, jaka cecha rozwoju ruchowego dziecka jest właściwa dla poszczególnych miesięcy. Musisz jednak pamiętać, że tempo rozwoju u każdego malucha może przebiegać nieco inaczej i jeśli pojawiają się drobne rozbieżności w stosunku do czasu opanowywania kolejnych ruchów i umiejętności, nie masz żadnych powodów do obaw.

Jest jednak kilka czynników, które w okresie pierwszego roku należy szczególnie obserwować, aby wychwycić pojawiające się nieprawidłowości i zapobiec ich pogłębianiu. I tak, pod koniec pierwszego miesiąca życia zaniepokoić powinno nadmierne przekrzywianie się dziecka na boki, podczas leżenia na pleckach, a także duża sztywność rączek i nóżek.

Jeśli dziecko pod koniec trzeciego miesiąca życia, znajdujące się na Twoich rękach, w dalszym ciągu nie potrafi utrzymać główki jest to również powód do niepokoju, podobnie jak brak umiejętności przekręcania się na boki i chwytania zabawek pod koniec szóstego miesiąca życia.

Niepokój powinien również wzbudzać brak umiejętności siedzenia i pełzania na przełomie siódmego i ósmego miesiąca życia. W wymienionych sytuacjach powinnaś skonsultować się z lekarzem, który zbada dziecko i w razie konieczności podejmie dalsze kroki jego leczenia bądź rehabilitacji.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej.
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Zapraszamy również do zapisania się na nasz newsletter.
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami bliźniaków, wieloraczków, dzieci „rok po roku”? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    dzieci

    Słowo o życiowych wartościach

    Tato. Jestem Ci wdzięczna.