Jak pokazują szacunki, dziennie około 2 miliardy ludzi na świecie odwiedza serwis YouTube. Z pozoru niewinny, potrafi nieźle dać się we znaki. Czym jest YouTube? YouTube to serwis internetowy, który umożliwia między innymi bezpłatne umieszczanie i odtwarzanie filmów, a także ich komentowanie. Gdybyśmy chcieli obejrzeć wszystkie znajdujące się w serwisie filmy, nie starczyłoby nam na to życia. Najbardziej popularne wśród dzieci i młodzieży są kanały prowadzone przez YouTube’rów, czyli osoby, które wrzucają o w miarę regularnie różnego rodzaju wideo. Często są to tak zwane vlogi, w których opowiadają o niedawno odbytej podróży czy też specjalnie wymyślane programy.
Zagrożenia związane z YouTube’m
Mówiąc o YouTube’ie nie sposób nie wspomnieć o YouTube’rach. Samo oglądanie stworzonych przez nich filmów nie zwiastuje jeszcze tragedii. Problem pojawia się wtedy, gdy dziecko lub nastolatek wpatruje się w ulubionego YouTube’ra jak w obrazek. Na YouTubie nie brakuje przebojowych, uwielbianych twórców. Niestety, filmy, które tworzą często nie powstają z myślach o najmłodszych i niekoniecznie powinny być dla nich dostępne. YouTube to serwis, który wydaje się nieszkodliwy. I w zasadzie tak jest, jeśli używa się go z głową. Na wielu filmach bowiem prezentowana jest na przykład agresja. Bardzo popularne są także filmy pokazujące internetowe wyzwania. Należą one do zachowań niebezpiecznych i ryzykownych. Skłaniają do próbowania zrobienia tego samego, przykładem może być wyzwanie polegające na podpaleniu samego siebie.
Co może uzależniać?
W kontekście serwisu YouTube należy wspomnieć o jego głównej funkcji – ilości znajdujących się w serwisie filmów. Każdy wie, że zawsze znajdzie w nim coś do obejrzenia. Możliwości jest wiele, a mechanizm uzależnienia prosty – jeden filmik się spodoba, oglądasz kolejny. Potem kolejny i kolejny. I tak w kółko. Zabawy nie ma końca. Inną sprawą, równie istotną, są komentarze znajdujące się pod filmikami. Komentarze są różne, dzięki czemu są ciekawe. Sprawiają, że chcemy czytać ich coraz więcej. Również ich pisanie potrafi sprawić, że nie oderwiemy się od komputera, co jest szczególnie istotne u dzieci i młodzieży. W okresie dorastania, mają potrzebę wyrażenia swojego zdania. Serwis YouTube daje im taką możliwość. Dodatkowo, oferowane poczucie anonimowości sprawia, że mogą pozwolić sobie na więcej i odreagować rzeczywistość. Również istotna w kontekście uzależnienia od YouTube’a jest potrzeba bycia na bieżąco. Wszyscy oglądają dostępne w serwisie filmiki. Wśród dzieci pojawia się myślenie, że nie mogą być gorsi od innych. Nie obejrzenie najnowszego filmiku sprawi, że nie będą mieli nic do powiedzenia na jego temat. A wszyscy w szkole będą o tym przecież mówić. Drugą stroną są stosowane przez twórców filmów w serwisie tricki, mające na celu przyciąganie odbiorców. Do jednego z nich należy cykliczność i zapowiadanie tego, co się wydarzy. „Co piątek nowe wideo”, „Nowy filmik już jutro” i tego typu hasła sprawiają, że dziecko chce wiedzieć co się wydarzy. Wie kiedy może tę wiedzę zdobyć i chcąc ją zdobyć odpala serwis dokładnie wtedy, kiedy chce tego twórca. Ta cykliczność i rozbudzanie ciekawości potrafią nieźle uzależnić.
Objawy uzależnienia od YouTube
Podstawowym, można powiedzieć, objawem jest ciągłe wchodzenie na serwis. Czas spędzony na YouTube’ie, w różnego rodzaju aktywnościach. Również ciągła rozmowa o najnowszych filmach może świadczyć o uzależnieniu. Brak zainteresowania podobną tematyką i niezgoda na słuchanie o kolejnym filmiku ze strony rodziców czy znajomych, sprawia, że dziecko złości się, wpada w szał, staje się agresywne. Często odmawia ponownego spotkania ze znajomymi.
Skutki uzależnienia od YouTube
Podstawowym skutkiem uzależnienia od YouTube jest nadmierna ilość godzin spędzonych w serwisie. Wiąże się z tym zarywanie nocek i opuszczanie się w obowiązkach. Oglądanie filmów non stop zmienia sposób funkcjonowania dziecka. Życie w sieci staje się ważniejsze od świata realnego. Rzeczywistość zostaje pominięta. Często także fizjologiczne potrzeby organizmu schodzą na drugi plan. Dziecko nie je, nie śpi, a do toalety chodzi z telefonem, na którym ogląda kolejny film. Nie bycie na bieżąco może skutkować odsunięciem przez znajomych, ale również zbyt duża ilość czasu spędzona w serwisie może skutkować samotnością. Brak czasu dla bliskich, chęć rozmowy tylko o YouTube’ie, może odstraszać rówieśników.
Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/
_________________________________________________________________________________________
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
GIPHY App Key not set. Please check settings