w , , ,

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Decyzja o tym kiedy posłać swoją pociechę do żłobka nigdy nie jest łatwa. Niektórzy wybierają tę opcję chcąc lub musząc powrócić pracy. Inni potrzebują chwili odpoczynku i skupienia się na własnych potrzebach. Są również osoby, które nie wyobrażają sobie oddać dziecka pod opiekę obcych. Lepiej wybrać publiczny, czy prywatny żłobek (Wrocław)? W jakim momencie życia malucha najlepiej rozpocząć jego przygodę z placówką opiekuńczo-wychowawczą?

Dlaczego warto posłać dziecko do żłobka?

Rozwój umiejętności społecznych

Posłanie dziecka do placówki edukacyjnej to przede wszystkim okazja dla niego na poznanie rówieśników. Dzięki temu maluch uczy się komunikacji, zawiera przyjaźnie, poznaje podstawowe zasady działania grup i rozwija się jako jednostka. W domu nawet przy najlepszej opiece rodziców pociecha rzadko ma możliwość kontaktu z innymi dziećmi. Sporadyczne spotkania z kuzynostwem, czy przypadkowo napotkanymi maluchami na placu zabaw, nie zastąpią mu codziennych interakcji, jakich może doświadczać w żłobku.

Profesjonalna opieka (w relatywnie niskiej cenie)

Chociaż wiele rodziców chciałoby móc opiekować się dzieckiem całą dobę (jak najdłużej to możliwe), niestety realia są inne. Powrót do pracy to dla wielu osób konieczność. Nie każdy ma opcję pozostawienia potomka u swojej rodziny, na czas realizowania obowiązków zawodowych. Natomiast niania to bardzo często wydatek równający się wypłacie jednego z rodziców. Dlatego chcąc zapewnić dziecku wykwalifikowaną opiekę, a przy tym nie wydać majątku, najrozsądniejszą decyzją wydaje się być żłobek. Miesięczne opłaty uzależnione są od tego czy placówka jest publiczna lub prywatna, oraz jaki zakres usług zawiera jej oferta.

Atrakcyjna oferta edukacyjna

Dobry żłobek to nie tylko uważna i wrażliwa opieka oraz zabawa. To także zajęcia mające na celu rzetelną edukację szkrabów, która przygotuje ich na kolejne etapy szkolnictwa. Dlatego wybierając placówkę warto sprawdzić, co posiada w swojej ofercie. W szczególności prywatne żłobki (Wrocław) coraz częściej nastawiają się na prowadzenie nauki w dwóch językach – polskim oraz angielskim. Im wcześniej dzieci będą mieć kontakt z danym słownictwem, tym łatwiej będzie im je zrozumieć, a następnie używać.

Zbilansowana dieta

Dostarczanie odpowiednich składników odżywczych jest ważne w każdym wieku i zapewnia prawidłowy rozwój malucha. Dlatego kolejnym elementem oferty żłobka, na jaki należy zwrócić uwagę, jest żywienie. Jeden dzień wyżywienia to cena od 6 do 15 zł i w jej zakres wchodzi najczęściej pięć posiłków. Im wyższy koszt, tym lepsze dopasowanie posiłków do indywidualnych potrzeb dziecka. Żłobki starają się jak najlepiej spełniać oczekiwania rodziców i wymagania dzieci, dlatego warto jeszcze przed zapisaniem malucha do danego miejsca, skonsultować swój punkt widzenia.

Kiedy posłać dziecko do żłobka? – Prywatny żłobek Wrocław

Na początku warto zaznaczyć, że dostanie się do publicznego żłobka, nie należy do prostych zadań. Listy oczekujących są bardzo długie i często najlepszą opcją jest zapisanie dziecka chwilę po jego narodzinach, lub nawet na moment przed. Miesięczne opłaty za publiczną placówkę wynoszą od 200 do 600 zł plus koszty wyżywienia. Natomiast posłanie pociechy do żłobka prywatnego to koszt około 1500 zł plus posiłki. Niezależnie od wybranego miejsca, warto jak najszybciej zapisać do niego dziecko.

Większość żłobków przyjmuje dzieci w zakresie wiekowym od 6 miesięcy do 3 lat. Jednak najczęściej maluchy mają około roku kiedy trafiają po raz pierwszy na zajęcia w żłobku. Jest to związane z końcem urlopu macierzyńskiego i koniecznością powrotu do pracy. Warto przygotować swoją pociechę na nadchodzącą rozłąkę, np. poprzez pozostawianie jej pod opieką innych osób na kilka-kilkanaście minut, stale wydłużając ten czas. Za każdym razem należy jasno komunikować dziecku, że mimo chwilowej nieobecności, zawsze się po nie wróci. W niektórych żłobkach możliwe jest również początkowe obserwowanie, a nawet uczestniczenie w zajęciach dziecka. Dzięki temu ma się okazję sprawdzić jaka atmosfera pracuje w placówce i czy nasza pociecha dobrze się w niej czuje.

Najważniejsze to nie nakładać presji na siebie oraz na dziecko. To czy opiekują się nim rodzice, dziadkowie, niania, czy opiekunowie w żłobku, w żaden sposób nie świadczy o tym, że kocha się swoje potomstwo bardziej lub mniej. Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka, to kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od wielu czynników, dlatego powinna być podjęta z rozwagą.

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

 1. Doradzam rodzicom zapytać w czasie zapisywania dziecka do placówki o to, jaki zakres obowiązków ma kadra.
  Ja jako opiekunka po rozmowie kwalifikacyjnej do mojego żłobka byłam zachwycona. Niestety jak zaczęłam pracę, to się okazało, że trzeba w swoich godzinach pracy przeznaczonych na opiekę nad dziećmi wykonywać jednocześnie pracę sprzątaczki (nakładać dzieciom posiłki, myć po nich ręcznie naczynia, myć podłogi i odkurzać, były również dyżury dotyczące mycia toalet, lodówek, okien). Do tego miałam prowadzić bez dodatkowego wynagrodzenia zajęcia z angielskiego, czy rytmiki, za które rodzice dodatkowo płacą placówce. A to wszystko za najniższą krajową. Śmiech na sali. Dodatkowo zapytajcie, czy jak nie zgadzacie się na publikację w internecie zdjęć waszych dzieci w czasie zajęć, to czy one w nich uczestniczą. Bo u nas na tych zajęciach, które były fotografowane, dzieci bez zgody na fotki bawiły się na boku z jedną z opiekunką, aby przypadkiem nie weszły w kadr.

Niebanalne łóżka dla dziewczynek, co można znaleźć w sklepach?

Mata edukacyjna dla dzieci – wsparcie prawidłowego rozwoju