w ,

Jak działa butelka antykolkowa?

Szacuje się, że około 40% dzieci doświadcza kolki w wieku niemowlęcym. Pomimo iż kolki występują tylko u części niemowląt, warto im przeciwdziałać zawczasu. Gdy kolka już wystąpi, niewiele można zrobić, aby maleństwu ulżyć.

Na czym polega kolka?

Dolegliwość ta polega na zaleganiu powietrza w układzie pokarmowym maluszka. Dostaje się ono do organizmu niemowlęcia zazwyczaj podczas karmienia. Nadal nie do końca rozwinięty układ pokarmowy nie potrafi sobie w takiej sytuacji poradzić. Objawia się to bólem, na który niemowlę reaguje godzinami płaczu i nic nie jest w stanie go uspokoić. Zazwyczaj niemowlę podkurcza też wtedy nóżki w stronę twardego brzuszka. Nie ma więc co do tego wątpliwości – zdecydowanie lepiej zapobiegać kolce, niż jej przeciwdziałać.

Po osiągnięciu przez dziecko trzeciego miesiąca życia kolka zazwyczaj samoistnie przestaje występować. Czasem może potrwać to nieco dłużej. Uniwersalnej cezury dla każdego dziecka nie da się jednoznacznie wskazać. Zależy to po prostu od tego, jak szybko układ pokarmowy maluszka w pełni się rozwinie.

Jak zapobiegać kolkom?

Kolki dotyczą zdecydowanie częściej niemowląt karmionych butelką niż tych, którym podawana jest pierś. Nierzadko nadmierne połykanie powietrza przez niemowlę świadczy o złej technice karmienia butelką przez rodziców.

Przy karmieniu butelką konieczne jest robienie krótkich przerw, podczas których wymusza się na dziecku odruch beknięcia. W tym celu należy przytulić maluszka do siebie w pozycji pionowej i delikatnie klepnąć kilka razy po pleckach, aż uda się niemowlęciu wypuścić buzią zalegające w brzuszku gazy. Pamiętajmy także, aby podczas karmienia – zarówno butelką, jak i piersią – maluszek nie był ułożony całkiem na płasko, a raczej pod kątem, z główką uniesioną w górę. To pozycja, która ogranicza możliwość uwięzienia powietrza w brzuszku.

Poza tym przy karmieniu mlekiem modyfikowanym warto poszukać dla dziecka takiej mieszanki, którą producent promuje jako „antykolkową” czy „przeciwkolkową”. Takie mieszanki mają po prostu jeszcze drobniejsze cząsteczki białka i ograniczoną zawartość laktozy, co sprawia, że są łatwiejsze do strawienia.

Szczególnie warto jednak wypróbować antykolkową butelkę lub nakładkę-smoczek na butelkę o tych samych właściwościach. Ich działanie antykolkowe jest możliwe dzięki temu, że zostały one wyposażone w specjalny zaworek, który oddziela powietrze od mleka. Pęcherzyki powietrza zostają zassane i przetrzymywane na dnie butelki. Różne modele możecie znaleźć na https://www.philips.pl/c-m-mo/butelki-i-smoczki-dla-niemowlat/butelki-antykolkowe-dla-niemowlat/wszystkie.

Inne powody kolki

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie pomoże, koniecznie udajmy się do lekarza po pomoc. Powodem kolek u dziecka mogą być inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego – na przykład alergia na jakiś składnik mleka modyfikowanego lub jeden z elementów diety mamy karmiącej piersią.

Innym czynnikiem może być po prostu stres. I to nie maluszka, ale rodziców, najczęściej mamy. Czasem, aby pomóc niemowlęciu, trzeba pomóc samej sobie. Zadbajmy także o własne dobre samopoczucie, a dzidziuś na pewno też będzie spokojniejszy i się rozpogodzi.

_________________________________________________________________________________________

    • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
    • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
    • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
    • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
    • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Skandynawskie wychowanie dzieci – Dlaczego skandynawscy rodzice mają więcej luzu? #6

    Pokój dziecka w stylu skandynawskim, czyli filozofia umiaru i ewolucji wnętrz #7