w ,

Co na biegunkę u dziecka?

Biegunka to niestety dość częsty problem u dzieci, co wynika przede wszystkim z tego, że układ pokarmowy maluchów dopiero dojrzewa. Rozwolnienie może więc pojawić się nawet w czasie ząbkowania lub wskutek infekcji wirusowej. Pozostaje więc najważniejsze pytanie, czyli biegunka u dziecka – co podawać oraz o czym pamiętać, aby objaw jak najszybciej ustąpił.

Biegunka u dziecka – co podawać w pierwszej kolejności?

Absolutną podstawą przy wystąpieniu biegunki jest niedopuszczenie do tego, aby organizm się odwodnił. Niestety w przypadku dzieci może to nastąpić bardzo szybko, dostępne są jednak preparaty, które temu przeciwdziałają. Są to doustne płyny nawadniające, które specjalnie dla najmłodszych pacjentów często mają owocowe smaki, co ułatwia ich przyjmowanie. Aby organizm dziecka się nie odwodnił, poleca się także różnego rodzaju napary ziołowe, zwłaszcza z kopru i rumianku.

Przyspieszyć zdrowienie, czyli biegunka u dziecka – leki

Poza elektrolitami, w aptekach są dostępne preparaty, które można stosować u dzieci i które mają na celu to, aby objawy ustąpiły szybciej. Biegunka u dzieci leki to jednak farmaceutyki inne, aniżeli u osób dorosłych. Trzeba bowiem pamiętać o tym, aby niemowlętom i dzieciom nie podawać węgla lekarskiego oraz środków przeznaczonych właśnie dla dorosłych.

Powyżej 6. roku życia można więc wdrożyć lek spowalniający pracę jelit i pomagający w efektywniejszym wchłanianiu wody, czyli Loperamid. Lekarz lub farmaceuta mogą zalecić również Nifuroksazyd, który sprawdza się wtedy, gdy biegunka ma podłoże bakteryjne.

Działanie wspomagające będą mieć także dobre bakterie probiotyczne. Ich celem jest przywrócenie równowagi flory bakteryjnej, a także usuwanie niekorzystnie działających na jelita patogenów. Takie bakterie to m.in. szczep Lactobacillus rhamnosus. Jak dowiodły jedne z badań przeprowadzonych przy udziale najmłodszych, jego przyjmowanie sprawdziło się w przypadku antybiotykoterapii, skutkowało bowiem zmniejszeniem ryzyka biegunki po takiej kuracji z około 22 do 12 proc. Lactobacillus rhamnosus wpływa też na skład mikroflory u dzieci i skutkuje zmniejszaniem częstotliwości dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Prawidłowa dieta w czasie biegunki

Pozostaje odpowiedź na pytanie o optymalną dietę. Biegunka u dzieci co podawać powinna obejmować przede wszystkim lekkostrawne produkty. Należy więc unikać dań smażonych oraz dosładzanych, a także wykluczyć nabiał oraz laktozę. Najlepsze produkty, które pozwolą szybciej wyeliminować objawy to:

 • gotowane ziemniaki i warzywa (ale nie kapustne oraz bobowate),
 • chude mięso,
 • lekkostrawne zupy na bazie warzyw,
 • ryż bez sosu oraz innych dodatków.

Jak doskonale widać leki nie wystarczą na biegunkę u dzieci, absolutną podstawą jest bowiem odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli jednak objaw nie mija lub wręcz się nasila, konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie z lekarzem.

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  5 skutecznych metod nauki języka angielskiego

  Niezbędnik malucha – skompletuj wyprawkę odpowiednio wcześniej