w ,

Jak wybrać zabawki dla dziecka?

Wybór odpowiednich zabawek dla dziecka jest bardzo istotny. Właściwie dobrane przedmioty pomagają w rozwoju pociechy i sprawiają, że chętniej uczy się ona nowych rzeczy. Obecnie wybór zabawek dla dzieci jest ogromny. Trzeba jednak pamiętać, że powinna ona mieć odpowiednie cechy. Nic dziwnego, że wielu rodziców ma problem z kupnem zabawek dla swoich pociech.

Po co kupujemy zabawki?

Przed dokonaniem zakupu, trzeba zastanowić się nad jego celem. Na rynku dostępnych jest mnóstwo zabawek o różnym przeznaczeniu. Niektóre służą do nauki literek inne do poznawania kształtów, a jeszcze inne po prostu do przytulania. Rodzice muszą odpowiedzieć sobie na pytanie czy ma to być przedmiot edukacyjny czy zajmujący czas? Za najlepsze zabawki uważa się takie, które rozwijają i zmuszają pociechę do konkretnej aktywności. Trzeba pamiętać, że obecnie wiele przedmiotów sprawia, że dziecko pozostaje bierne wobec zabawki, która jedynie zajmuje bezowocnie jego czas. Bardzo ważne jest zadbanie o rozwój widzenia przestrzennego i myślenia logicznego u dzieci. Dlatego nieocenioną rolę w rozwoju dziecka mają na przykład klocki, z których można budować i tworzyć różne kształty.

Dopasowanie zabawki do wieku

Zabawka dziecięca musi być dopasowana do wieku pociechy. Inne przedmioty interesują niemowlaka, a inne kilku miesięczne dziecko. Przykłady świetnych zabawek dla najmłodszych znajdują się na: https://ancymon.com.pl/zabawki. Zabawka musi być dopasowana do wieku dziecka, co można łatwo sprawdzić na opakowaniu. Jeśli poziom trudności zabawki będzie zbyt wymagający, dziecko szybko straci nią zainteresowanie. Przykładowo, niemowlak nie jest w stanie skupić swojej uwagi długo na jednym przedmiocie. W tym wieku, pociecha poznaje świat głównie przez zmysły, ale jeszcze nie koordynuje w pełni swoich ruchów. Ważne jest wybieranie zabawek o wyrazistych kolorach i kształtach. Odpowiednie są także przedmioty wydające dźwięk. Kilku miesięczne dzieci chętnie bawią się klockami i tworzą własne budowle. Aranżowanie coraz to nowych kształtów pobudza ich wyobraźnię i kreatywność. W tym wieku ważne jest, by zabawki miały różne faktury. Kilkulatki są bardzo aktywne ruchowo, więc najlepszymi zabawkami są te, rozwijające zdolności manualne.

Bezpieczeństwo

Wybierając zabawki dla dzieci należy pamiętać, by były one bezpieczne dla pociechy. Przed zakupem produktu, należy sprawdzić, czy ma on wszystkie niezbędne atesty i jest odpowiedni dla dzieci w określonym wieku. Warto pamiętać, że niemowlaki i kilkumiesięczne pociechy często wkładają zabawki do ust, dlatego powinny one być wykonane z ekologicznych materiałów. Zabawki dla najmłodszych powinny być pozbawione niewielkich elementów, które mogą być łatwe do połknięcia. Zabawki nie mogą być uszkodzone albo wybrakowane. Nowe przedmioty należy rozpakowywać razem z dzieckiem.

Zabawki nieelektroniczne są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Niewskazane jest zastępowanie tradycyjnych klocków grami na urządzeniach mobilnych. To właśnie dzięki prostym zabawkom, dzieci rozwijają swoją kreatywność, zdolności manualne i umiejętność logicznego myślenia.

_________________________________________________________________________________________

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Jak przemycić do diety dziecka warzywa i owoce?

    Od niemowlaka do brata – czyli jak przygotować dziecko na nadejście rodzeństwa?