w , , , ,

Jak zaaranżować rodzinny ogród? Stwórz przyjazną przestrzeń dla dzieci i dorosłych!

Ogród, w którym będzie miała wypoczywać cała rodzina, należy starannie zaplanować. Dla dorosłych nie powinno zabraknąć miejsca do wypoczynku, a dla dzieci placu zabaw. Jak podzielić przestrzeń, by każdy był zadowolony? Zobaczcie wskazówki i pomysły na aranżację rodzinnego ogrodu.

Planowanie ogrodu – określenie potrzeb członków rodziny

Wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny omówmy najpierw oczekiwania dotyczące przeznaczenia i wyglądu ogrodu. Niektórzy marzą o bogatym w formy i kolory roślinnym królestwie, które będą podziwiać wszyscy wokół. Inni zaś preferują zielone i ciche zakątki, zasłonięte przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Zastanówmy się, jakie elementy powinny znaleźć się w naszym wymarzonym rodzinnym ogrodzie. Czy chcemy uprawiać warzywa? Ile miejsca do biegania i zabawy potrzebują dzieci? Gdzie zaplanować strefę wypoczynku dla dorosłych?

Pomysły na plac zabaw w ogrodzie

Dobrze urządzona przestrzeń w ogrodzie sprawi, że dzieci będą chętniej spędzać czas na świeżym powietrzu, co wpłynie korzystnie na ich samopoczucie, zdrowie i kondycję fizyczną. Wybierając miejsce na plac zabaw, zwróćmy uwagę, aby było dobrze widoczne z okien pomieszczenia, w którym najczęściej przebywamy. Powinno również być oddalone od rabat kwiatowych, warzywnych czy krzewów ozdobnych, aby dzieci przypadkiem ich nie uszkodziły i miały pełną  swobodę podczas zabaw.

Na rynku dostępnych jest wiele zabawek, sprzętów ogrodowych i gotowych placów zabaw dla dzieci. Aby nie wydać fortuny, wiele z tych rzeczy możemy wykonać samodzielnie. Dzieci ucieszą się z najprostszych rzeczy, a my na pewno będziemy mieli niemałą satysfakcję.

Dla najmłodszych pociech (do 5 lat) możemy przygotować piaskownicę i huśtawkę, która powinna mieć zamykane siedzisko. Nieco starsze dzieci (w wieku od 5 do 10 lat) na pewno ucieszą się z następujących atrakcji:

 • równoważnia – do jej wykonania można wykorzystać deski i pieńki;
 • drabinki, liny, hamaki – można zbudować drabinki lub most linowy rozpięty na dwóch słupach;
 • huśtawka z opony;
 • minikuchnia dla dzieci, np. z desek i starego zlewozmywaka;
 • tablica kredowa (wystarczy farba tablicowa i gładkie podłoże, np. sklejka, gres lub płyta budowlana);
 • bramka do piłki nożnej;
 • tor przeszkód z pomalowanych opon;
 • pojazdy stojące, np. auto lub pociąg;
 • basen, który przyda się podczas upalnych dni;
 • domek lub namiot dla dzieci.

Strefa wypoczynku – jak stworzyć komfortowe miejsce w ogrodzie?

Strefę komfortu najlepiej zaplanować w pobliżu placu zabaw – tak, aby mieć zawsze w zasięgu wzroku bawiące się dzieci. Popularnymi miejscami do wypoczynku są taras i patio, gdzie można spędzić miło czas i spożyć rodzinny posiłek. Podobną funkcję pełnią altany, które dodatkowo pięknie wkomponowują się w architekturę ogrodu.

W miejscu wypoczynku nie powinno zabraknąć mebli ogrodowych: ławek, krzeseł i stolika. Możemy wykonać je z palet, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo gotówki, a nasz ogród będzie prezentował się stylowo. Jeśli mamy niezadaszony taras, konieczny będzie zakup parasola, który ochroni nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Warto pomyśleć również o wygodnych pufach, hamaku, leżaku i grillu ogrodowym. Dzięki temu stworzymy miejsce, w którym będzie można zarówno wypoczywać, jak i urządzać przyjęcia dla rodziny i przyjaciół.

Jakie rośliny wybrać do rodzinnego ogrodu?

Internetowa encyklopedia roślin ogrodowych znacznie ułatwi nam zadanie. Poznamy podstawowe wymagania drzew, krzewów, bylin i kwiatów ogrodowych (stanowisko, typ gleby, zapotrzebowanie na wodę, sposób pielęgnacji). Dowiemy się także, które z nich są trujące, lecznicze, zimozielone czy mrozoodporne. Dzięki temu z łatwością dobierzemy odpowiednie rośliny do rodzinnego ogrodu, który będzie łatwy w uprawie i bezpieczny dla dzieci.

Projekt ogrodu

Po ustaleniu wszystkich szczegółów przygotujmy kartkę, ołówek i gumkę, by narysować szkic przedstawiający zarys ogrodu. Możemy usiąść do tego razem z dziećmi – wspaniała zabawa gwarantowana. Wyznaczmy ścieżki i miejsca na pozostałe zaplanowane elementy: trawniki, rabaty kwiatowe i warzywne, grill, altankę i oczywiście plac zabaw dla naszych pociech. Odpowiednio przygotowany projekt ogrodu sprawi, że unikniemy błędów i znacznie łatwiej oszacujemy całkowity koszt urządzenia ogrodu.

______________________________________________________________________________

 • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
 • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
 • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
 • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
 • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 komentarzy

Codziennie pozwalam na to dzieciom – czy jestem nieodpowiedzialną matką?…

W co ubrać dziecko na sesję zdjęciową? 7 sprawdzonych porad