w ,

Lekki czy terenowy? Jak właściwie dobrać wózek do swoich możliwości?

Wybór wózka to problem, który spędza sen z powiek niejednym przyszłym rodzicom. Aby uniknąć późniejszych problemów, warto zapoznać się z kilkoma radami.

Pierwszym wózkiem malucha jest wózek głęboki (gondolowy). W późniejszym czasie będziemy używać wózka spacerowego. Dlatego już na początku warto pomyśleć o wózku wielofunkcyjnym, który zawiera w sobie gondole, spacerówkę oraz pozwala na wpięcie fotelika samochodowego co niezwykle ułatwia wyjścia np. do galerii handlowej.

Aby wybrać odpowiedni model, weźmy pod uwagę zarówno potrzeby nasze, jak i dziecka. W wyborze z pewnością pomogą nam pracownicy sklepów specjalizujących się w artykułach dziecięcych. Możemy w nich nie tylko zapytać o radę, ale i przetestować wybrane modele wózków. Na śląsku w okolicach Katowic duży wybór wózków dziecięcych możemy znaleźć w sklepie dla dzieci VIKI.

Przemyślmy także kilka poniższych kwestii.

Jakie są nasze możliwości?

Cięższe wózki dziecięce często są bardziej stabilne i lepiej sprawdzą się w trudniejszym terenie, ale co z tego, jeśli musimy wnosić kilkunasto kilogramowy wózek z (przybierającym na wadze) dzieckiem oraz zakupami na 5 piętro? Wózek ma nam ułatwić opiekę nad dzieckiem, a nie uczynić ze spaceru koszmar. Dobierajmy wielkość i wagę wózka do naszego trybu życia.

Pamiętajmy, że najlżejsze modele wózków będą najczęściej wyposażone w bardziej zwrotne i mniejsze koła. Te z kolei nie nadają się do jeżdżenia trudniejszych ścieżkach leśnych, lasach czy też bardzo nierównych chodnikach. Dziecko nie będzie miało odpowiedniej amortyzacji i będzie odczuwać dyskomfort.

Zasygnalizowany problem rozwiążą duże koła oraz amortyzatory. Pompowane koła gumowe nadają się nawet na „polskie” chodniki i wycieczki górskie. Na równej powierzchni wystarczą lżejsze koła piankowe lub te z pełnej gumy.

Kółka skrętne dają lepsze możliwości manewrowania wózkiem, ale niektórym rodzicom zapanowanie nad nim będzie sprawiać problem. Najlepiej wypróbować różne modele, aby spacer z dzieckiem był przyjemnością dla obojga. Większość wózków ze skrętnymi kołami posiada możliwość blokowania kół do jazdy tylko na wprost.

Jeśli będziemy przewozić wózek samochodem, sprawdźmy, czy łatwo zmieści się on do auta. Powinien składać się bezproblemowo i nie zajmować całego bagażnika.

Dodatkowe wyposażenie

Wózek powinien zapewnić nam możliwość przewożenia zakupów czy artykułów dziecięcych. Dodatkowy koszyk jest atutem. Również parasolka lub folia przeciwdeszczowa są przydatnymi akcesoriami, podobnie jak ocieplająca osłona na nóżki, podwójny daszek (rozciągamy go podczas silnego nasłonecznienia), moskitiera czy śpiworek dla malucha. Zwróćmy też uwagę, czy tapicerka wózka jest łatwa do wyczyszczenia. Najlepiej, aby była zdejmowalna. Kolor to kwestia indywidualna, która powinna zależeć tylko od rodziców małego pasażera.

Wybór wózka to ważna i trudna decyzja, ale kiedy ustalimy, jakie są nasze wymagania i potrzeby dziecka, będzie nam łatwiej jej dokonać.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    „Jesteście od urodzenia naszym cudem” – Robert Koszucki wraca do przeszłości i do dzieciństwa z bratem bliźniakiem u boku

    Najdziwniejsze i najbardziej żenujące zachowania rodziców