w ,

Czy sale zabaw to bezpieczne miejsce dla dziecka?

To najczęściej zadawane pytanie, które podyktowane jest obawami mam. Oferta wydaje się kusząca, ale czy na pewno jest to odpowiednie miejsce dla Twojej pociechy?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie funkcjonujące sale zabaw mogą podlegać regularnym kontrolom. Przeprowadza je Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy współpracy Rzecznika Praw Dziecka i Inspekcji Handlowej. Najistotniejsze jest przeprowadzenie kontroli bezpieczeństwa w wybranych placówkach. Badane jest przede wszystkim to czy placówka spełnia wszystkie wymogi, tj. ma odpowiednio duże pomieszczenie, zabawki i urządzenia z odpowiednim atestem itp.

Zbadaj regulamin

Pierwszą rzeczą, na która powinnaś zwrócić uwagę zanim zdecydujesz się pozostawić dziecko w sali zabaw jest regulamin. Dowiedz się czy usługa obejmuje opiekę nad dzieckiem. Czasami sale zabaw próbują się wymigać od odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka. To istotne, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Znajdź zapis o odpowiedzialności przedsiębiorcy za bezpieczeństwo dziecka. Związane jest to z maksymalną liczbą dzieci, które mogą przebywać w danym momencie na terenie obiektu. Ważne, aby wiek przebywających dzieci był taki sam albo bardzo zbliżony. To również ma wpływ na ich bezpieczeństwo. Przeładowanie sali, tłok sprawia, że zabawa jest mniej komfortowa i łatwo o kolizję. Poza tym opiekunkom trudniej zapanować nad większą grupa.

Obejrzyj salę

Nic nie działa lepiej jak zobaczenie na „żywo” miejsca, w którym będzie przebywało Twoje dziecko. Żadne zdjęcia, fotografie, wirtualne spacery nie zastąpią osobistej wizyty. Zapoznaj się z jej wyposażeniem. Zobacz, czy nie ma wystających elementów, ostrych krawędzi. Czy kontakty i kable są zabezpieczone przed dostępem do dzieci. Czy nie ma szczelin i otworów, które mogłyby grozić zakleszczeniem głowy bądź palców. Ważne jest również, aby sala była zabezpieczona przed samowolnym wyjściem. Maluchy bywają wyjątkowo pomysłowe. Istotny aspekt to również to czy dziecko będzie miało zapewnioną zabawę adekwatnie do wieku.

Najważniejszy jest komfort Twojej pociechy

Pozostawienie dziecka w sali zabaw to dobry pomysł. Pod warunkiem, że zostaje tam ono z własnej woli. Niektóre dzieci obawiają się obcych ludzi. Z początku może to być dla nich trudne doświadczenie. Dlatego na pierwsze spotkanie warto wybrać się razem z nim i pozostawić je tam samo, jeśli wyraźnie sobie tego zażyczy. Nie chodzi przecież o to, aby za 10 minut odbierać przerażone, zapłakane dziecko. Twój syn bądź córka uczęszczają do przedszkola? Zapewne łatwiej będzie im się zaaklimatyzować w nowym miejscu. Może to być dla nich rodzaj wyzwania. Przyzwyczajone są bowiem do tego, że rodzic znika na kilka godzin, ale zawsze po nie wraca. Z przyjemnością poznają panie opiekunki i nawiążą nowe znajomości, poznają kolegów i koleżanki. Sale zabaw to dobre miejsce dla dwóch stron. Dla dziecka to świetna zabawa, a dla Ciebie – chwila odpoczynku i odrobina czasu na nadrobienie zaległości zakupowych czy po prostu pozałatwianie naglących spraw.

Artykuł powstał dzięki sieci sal zabaw http://fiku-miku.com.pl/. Fiku-Miku posiada swoje placówki na terenie Warszawy i Łomianek.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Sprawdzone zabawy z dziećmi – sposoby na domową nudę

    Wyrodna matka – czyli matka w domu, dziecko w przedszkolu