w , ,

15 NAJLEPSZYCH TEKSTÓW MULTIRODZICÓW W 2017 ROKU

Jak co roku – zestawienie najlepszych i najważniejszych tekstów multirodziców w 2017 roku (kolejność chronologiczna):

„NIE MARNUJ CZASU – PRZYTULAJ!”

Nie rezygnujmy z dotyku. Całujmy, przytulajmy nasze pociechy, póki nam na to jeszcze pozwalają. Czas pędzi nieubłaganie. Już nigdy nie będą takie małe, takie miękkie, takie pulchniutkie. Zawsze jednak pozostaną naszymi dziećmi, dla których ramiona pozostaną szeroko otwarte. Niech będą o tym przekonane na tyle mocno, by zawsze chętnie w te ramiona wpadać.

„GDY POKARMU JEST ZA MAŁO – O TYM SIĘ NIE MÓWI…”

Strome schody w walce o laktację zaczynają się zazwyczaj już w szpitalu – dwukrotnie po dwóch porodach spędziłam każdorazowo tydzień w szpitalu i zdążyłam się napatrzeć nie tylko na swoje problemy laktacyjne, ale i na sytuacje swoich szpitalnych sąsiadek.

„TAK WŁAŚNIE WYGLĄDA MIŁOŚĆ PO POJAWIENIU SIĘ DZIECI”

Jest inaczej. To pewne. Docenić trzeba dobre słowo, wspólne wylegiwanie się na werandzie w ciepłe dni i zrozumienie – że razem dzielimy tę niedolę. Jeśli go braknie, nie doczekamy wspólnie syndromu pustego gniazda. Bo o ile zrujnowany przez dzieci dom można odmalować i wypełnić nowymi meblami, o tyle zrujnowanego związku nie da się naprawić tak łatwo. Zostają zgliszcza.

„GDY MOJE DZIECKO TYLKO ZACZYNA POPŁAKIWAĆ, DAJĘ CZOPEK W TYŁEK I MA ODLOT”

Nieświadomość można jeszcze jakoś tłumaczyć, natomiast nie znajduję litości i tłumaczenia dla rodziców, którzy faszerują swoje mniejsze bądź większe pociechy na potęgę suplementami, kroplami do nosa podrażniającymi śluzówkę, zbijają temperaturę około 38 stopni, z umiłowaniem podają tabletki na kaszel z kodeiną, nie przejmują się zaleceniami, że lek nie nadaje się dla dzieci poniżej 1 lub 3 roku życia.

„MAMO, TO NIE TAK… – CZ.2”

Mamo, czasem mam inne zdanie niż Ty. Wszystko wygląda inaczej z wysoka, skąd patrzysz na mnie, inaczej zaś z mojej pozycji – malutkiego człowieka. Uszanuj moje odmienne od Twojego zdanie. Spróbuj przez chwilę pomyśleć o tym, jak ja postrzegam sytuację. Naprawdę zapomniałaś już jak to jest być dzieckiem?

„PRZEZROCZYSTE MATKI”

Nie chcę oceny, nie życzę sobie spojrzeń spod byka ani rad. Twoje życie – Twoja sprawa. Nawet, jeśli popełnię błędy, będą moje. Jestem jednak przekonana, że to miłość, cierpliwość i obecność wpływają na moją relację z dziećmi, nie to, co powierzchowne i zewnętrzne. Nie godzę się na bycie przezroczystą, głośno upominam się o uwagę i przypominam o swoim istnieniu. Wciąż tu jestem!

„CODZIENNE ŻYCIE MATKI”

Jeśli Twoja matka znowu spytała: Czy Ty na pewno kochasz swoje dzieci, skoro ciągle na nie wrzeszczysz?/ Czy Ty pamiętasz, że jesteś teraz matką?/ Czy Ty w ogóle masz sumienie?

„JESTEŚ MAMĄ? DOCEŃ SWÓJ WYSIŁEK, SWOJĄ PRACĘ, SIEBIE SAMĄ!”

Zasada jest jednak jedna, niezmienna, uniwersalna: „Nie będziesz doceniana, jeśli sama nie będziesz się doceniać. Nie będziesz szanowana, jeśli sama nie będziesz się szanować.”

„SKĄD BIORĄ SIĘ DZIECI NIEŚMIAŁE, ZAKOMPLEKSIONE, NIECIERPLIWE, NIEUFNE, AGRESYWNE?”

Wszyscy wiemy, skąd biorą się dzieci. Zastanawia nas jednak coś zupełnie innego. Mianowicie, nie potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd biorą się dzieci nieśmiałe, zakompleksione, niecierpliwe, nieufne, agresywne. Odpowiedź znalazła Maria Montessori, poszukiwał jej również Janusz Korczak. Interpretacji ich słów i metod było już wiele. Oto jedna z nich. Moja. Zastanów się przez chwilę, w którym domu wychowuje się Twoje dziecko? Pierwszym czy drugim?

„MATKĘ ZAWSZE COŚ OMIJA…”

Wszystko mnie omija. Wszystko. Imprezy. Spotkania towarzyskie. Premiery teatralne, kinowe. Kolejne tytuły książek. Egzotyka. Drink z palmą. Tajska restauracja z najlepszym pad thai. Kiedy ostatni raz? Dawno…

„DOMOWE SPOSOBY NA ZWIĘKSZENIE ODPORNOŚCI U DZIECI”

A gdzie w tym wszystkim multiMama? MultiMama podaje kolejne dawki lekarstw, przygotowuje inhalacje, głaszcze, przytula dzieci na zmianę lub jednocześnie, koi troski i łzy, robi ulubioną herbatkę, wymyśla coraz nowsze (czytaj głupsze) zabawy, gotując, piorąc oraz sprzątając równocześnie. Przecież jakoś trzeba spędzić ten „cudowny” czas w domu.

„„JESTEŚCIE OD URODZENIA NASZYM CUDEM” – ROBERT KOSZUCKI WRACA DO PRZESZŁOŚCI I DO DZIECIŃSTWA Z BRATEM BLIŹNIAKIEM U BOKU”

Zawsze słyszę tylko jedno: Jestem z was dumny, dumna. Jesteście od urodzenia naszym cudem.

„MATKA GABRIELA OD WYLIZANEJ PODŁOGI”

Dawno temu natknęłam się w Internecie na mem przedstawiający kobietę wyczerpaną po całym dniu sprzątania. Podpis brzmiał „Kobieta może spokojnie zasnąć, bo wylizała swój dom.”. I od razu uderzyłam się w pierś – to są słowa o mnie! A raczej, wtedy były…

„ZOBACZ, WSTYDU NIE MA, ŻE TAK WYSTAWIA CYCKI!” – BLASKI I CIENIE KARMIENIA PIERSIĄ”

Dziecko też człowiek, najeść się musi. Kto z Was nie zgłodniał nigdy w miejscu publicznym, niech pierwszy rzuci kamień! Szkoda, że tak mało jest zrozumienia szczególnie ze strony starszych kobiet. Przecież one też kiedyś były w naszej sytuacji. Tu, niestety, sprawdza się stare powiedzenie – zapomniał wół, jak cielęciem był…

„ZDROWYCH, SPOKOJNYCH ŚWIĄT – TYLKO I AŻ TYLE…”

Gorączka świątecznych zakupów, kompletowanie ostatnich prezentów czy przystrajanie domu w tym roku nie są dla mnie. Choć to moje ulubione święta, na które czekam z utęsknieniem cały rok, nie mam na ich obchodzenie wcale ochoty. Ośmiodniowy pobyt z synem w szpitalu na oddziale neurochirurgii, jego operacja wyssały całą moją energię.

Wszystkim Wam życzymy spełnienia nie postanowień, a CELÓW w 2018 roku!


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Sylwester w rodzinnym gronie

    12 miesięcy wystawiania naszej cierpliwości na próbę