w , , , , , ,

10 Najlepszych postów MULTIRODZICÓW w 2019 roku

Jak co roku – podsumowanie najlepszych postów multirodziców (kolejność chronologiczna):

ZA KAŻDYM RAZEM…

Za każdym razem, kiedy cienki głos prosi mnie o obecność podczas zabawy, bycie w pobliżu i już mam ochotę wymyślić jakąś wymówkę, bo przecież to strata czasu…

SAMOTNE RODZICIELSTWO

Nazwijmy go Michaś. Nadwrażliwy chłopiec, troszeczkę zniewieściały. Sympatyczny i uprzejmy, bardzo kulturalny. Na jednej z lekcji omawiamy fragment książki – narrator zżyty mocno ze swoim ojcem. Michaś podnosi rękę i mówi: A ja nie mam taty. Nawet nie wiem, czy żyje, nie wiem jak się nazywa. W oczach Michasia pojawiają się łzy.

“A TO ROBOT MAMY” – I O CO TYLE HAŁASU?

Nie wmawiajmy dzieciom od kołyski, że chłopcy mają umysły ścisłe, więc dla nich dedykowane są wszelkiego rodzaju zabawki typu roboty i zajęcia typu podboje kosmosu, natomiast w tym czasie dziewczynki mogą się zająć domem, lalkami, ewentualnie jednorożcami i kuchnią, bo do tego predysponowane są kobiety. Bo mogą – oczywiście mogą się tym zająć, jeśli chcą. Ale równie dobrze mogą na równi z chłopcami konstruować modele, obserwować przez lunetę gwiazdy i planety czy uczyć się robotyki.

BLW – OCZEKIWANIA KONTRA RZECZYWISTOŚĆ

Czytam relacje świeżo upieczonych rodziców, którzy nie mogą się już doczekać rozszerzania diety. Nie chcą dawać dzieciom burych papek, bo dziecko samo ma wybierać co i ile zje. Karmienie łyżeczką nie rozwija samodzielności i jest staromodne.

CZYM JEST POZYTYWNA DYSCYPLINA? – 5 WAŻNYCH ZASAD

Bez relacji między rodzicem a dzieckiem – relacji szczerej, autentycznej, serdecznej i pełnej miłości, nie naprawimy sytuacji, nie skorygujemy pewnych zachowań. Karą? Owszem, pozytywna dyscyplina nie zaprzecza, że kara działa tu i teraz, ale podkreśla, że patrząc długoterminowo nie buduje silnego człowieka, tylko zastraszoną marionetkę, która teraz daje się kierować silniejszemu rodzicowi, potem silniejszemu koledze, szefowi itd. Marionetki nie mają poczucia własnej wartości, nie mają własnego zdania, nie mają marzeń i sił do ich realizacji. Czy takie marionetki chcemy wychować? – to pytanie retoryczne. A jak inaczej? – to pytanie konkretne.

SKANDYNAWSKIE WYCHOWANIE DZIECI – O CO TAK NAPRAWDĘ CHODZI? #1

Dlaczego oni nie ubierają dzieci grubo, gdy jest mróz? Dlaczego propagują wychowanie bez kar, klapsów itp.? Skąd to się wzięło, że dają dzieciom zimną wodę z kranu? Że niemowlaki śpią w wózkach w siarczysty mróz? Dlaczego trzylatki chodzą w pieluchach, a pięciolatki dostają prawdziwe gwoździe i młotki do zabawy? Spróbuję przede wszystkim wyjaśnić Wam, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi i skąd się to wzięło.

MAMO, TATO! WYLOGUJ SIĘ DLA MNIE!

Nie chcę oglądać bajki, wolę spędzać czas z mamą, która jest taka zabawna i wesoła, jeśli tylko znajduje dla mnie chwilkę. Nie jem więc, tylko czekam aż do mnie przyjdzie. Kto lubi jeść w samotności? Mama jednak rozmawia, śmieje się i gestykuluje, nie patrząc nawet w moją stronę. Tato schodzi na dół, wstał nieco później. Mam nadzieję, że dołączy do mnie przy posiłku. Jednak daje mi szybkiego całusa w nos, a potem informuje, że musi jeszcze trochę popracować. Zamyka się w pokoju, którego nie znoszę. To pokój dorosłych, w którym mają postawione komputery. Tam pracują. Tylko dlaczego tak długo? Czasem oglądają tam filmy, czasem czytają coś na swoich komputerach. Każą mi się wtedy pobawić samemu, bo to pokój dorosłych.

MAM DWA LATKA – ŚWIAT MOIMI OCZAMI

Świat oczekuje ode mnie, abym umiał już składać zdania, jeść widelcem, łyżką i pałeczkami. Abym przede wszystkim trafiał do celu, czyli do buzi, bez usmyrania nosa i uszu. Świat oczekuje, żebym przestał rzucać wszystkim co wpadnie w moje ręce. Szkoda, bo to mój popisowy numer.

SKANDYNAWSKIE WYCHOWANIE DZIECI – SYTUACJE KRYZYSOWE I STAWIANIE DZIECIOM WYMAGAŃ #4

W tym poście opowiem Wam, jak Norwegowie reagują w sytuacjach kryzysowych, czyli gdy dziecko zachowuje się nieodpowiednio, np. bije inne dzieci, coś komuś zabiera, krzyczy, chce coś, czego nie może dostać. Opowiem też w jaki sposób stawiają oni swoim dzieciom wymagania.

SKANDYNAWSKIE WYCHOWANIE DZIECI – DLACZEGO SKANDYNAWSCY RODZICE MAJĄ WIĘCEJ LUZU? #6

Dlaczego norweskie dzieci mają więcej swobody podczas zabawy? Rodzice uważają, że dziecko samo musi się nauczyć samokontroli. Musi upaść, przewrócić się i wyciągnąć wnioski, bo instruowanie go nie da wiele. Dlatego norweskie matki nie biegają za dziećmi na placach zabaw i nie krzyczą, żeby nie wchodziły na drzewo. Wychodzą z założenia, że jeśli dziecko jest w stanie gdzieś wejść, to jest też w stanie zejść.

_________________________________________________________________________________________

    • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
    • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
    • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
    • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
    • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

Tak widzi ciebie twoje dziecko…

Świeczki urodzinowe czy fontanny na tort – jak zorganizować idealne urodzinowe przyjęcie?